europa„Ukraina nowy początek” pod takim hasłem będą przebiegały obrady VIII Forum Europa-Ukraina. Konferencja odbędzie się w dniach od 15 do 17 lutego 2015 r w Łodzi. Podczas trzydniowego spotkania odbędzie się około 50 wydarzeń – debat, prezentacji raportów analitycznych i wykładów, w których udział wezmą najważniejsi przedstawiciele rządów, parlamentarzyści, unijni decydenci, biznesmeni i eksperci z Ukrainy, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

W związku z konfliktem na wschodzie oraz trudną sytuacją gospodarczą Ukrainy najważniejsze tematy konferencji będą koncentrować się na problemach bezpieczeństwa i reform ekonomicznych wprowadzanych przez kijowski rząd. Zgodnie z danymi Banku Centralnego, ukraińska gospodarka skurczyła się w 2014 roku o 7,5 procent, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy zakłada, że Ukraina dla uniknięcia krachu finansowego w najbliższym czasie potrzebuje dodatkowo 15 mld USD pomocy finansowej. Od wiosny Kijów otrzymał 8,2 mld USD pomocy zagranicznej, a mimo to sytuacja finansowa ciągle się pogarsza. Te niepokojące dane makroekonomiczne powodują, że rok 2015, według analityków z ośrodka analitycznego Stratford, będzie dla Ukrainy niezwykle trudny. – W najbliższym roku Ukraińcy zmierzą się z dużymi redukcjami zatrudnienia w sektorze publicznym, droższym importem i wyższymi cenami podstawowych usług – przewiduje wpływowy think-tank. 

O głębokich reformach gospodarczych, których przeprowadzenie komplikuje utrata Krymu i wojna we wschodniej części państwa oraz konflikt ekonomiczny z Rosją, będą rozmawiać ekonomiści, politycy i eksperci m.in. w debatach: „Kierunki i czynniki restrukturyzacji gospodarki”; „Klimat inwestycyjny na Ukrainie. Warunki dla inwestycji bezpośrednich”; „Ukraina – odbudowa gospodarki i zrównoważony rozwój regionów” ; „Transfer technologii do małych i średnich przedsiębiorstw na Ukrainie”; „Rynek kapitałowy – szansa czy bariera rozwoju gospodarczego Ukrainy?”; „Biznes na Ukrainie. Możliwości dla europejskich przedsiębiorców”.

Podczas Forum omówione zostaną także procesy przystosowawcze w okresie stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską; uwarunkowania budowy nowoczesnej samorządności terytorialnej i kształtowania odpowiedzialności społeczeństwa za sprawy państwa oraz kwestie bezpieczeństwa Ukrainy w układzie stosunków europejskich i globalnych.

Forum Europa-Ukraina należy do najważniejszych konferencji, organizowanych od lat przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich jako część agendy Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój. Poprzednie edycje tego znaczącego dla Polski i Ukrainy, regionu i Europy, wydarzenia miały miejsce we Wrocławiu (2007), Kijowie (2008, 2009, 2010, 2011), Budapeszcie (2013) i Krynicy-Zdrój (2014).

Przy okazji ostatniej konferencji doroczną Nagrodę Specjalną XXIV Forum Ekonomicznego w Krynicy otrzymało społeczeństwo ukraińskie, które walczyło na Majdanie o wolność. W imieniu swoich rodaków statuetkę z rąk noblisty Lecha Wałęsy odebrał Sierhij Żadan, uczestnik wydarzeń w Kijowie.

Forum od lat skupia liderów życia politycznego, ekonomicznego i społecznego dla których rozwój Ukrainy, jej rola i miejsce w Europie należą do najważniejszych problemów europejskich. Gośćmi poprzednich konferencji byli m.in. prezydent Petro Poroszenko (jeszcze jako Przewodniczący Rady Nadzorczej Narodowego Banku Ukrainy); prezydenci Ukrainy Wiktor Juszczenko i Leonid Kuczma,  Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Günter Verheugen , komisarz Unii Europejskiej ds. Rozszerzenia Unii, Stjepan Mesic, Prezydent Chorwacji oraz przedstawiciele rządów i parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej.

Przewidujemy, że w tegorocznym Forum będzie uczestniczyć  400 gości z Ukrainy, UE, Rosji, krajów sąsiedzkich i USA. Wśród nich przedstawiciele rządów, polityki, biznesu, samorządów, międzynarodowych organizacji i ośrodków analitycznych i dziennikarze.

Konferencja organizowana jest wspólnie z Miastem Łódź oraz Województwem Łódzkim, które gwarantują najwyższy poziom organizacyjny i komfortowe warunki do rozmów o przyszłości Ukrainy, tego wielkiego i ważnego kraju dla  Europy. Obrady będą odbywać się w Andel’s Hotel. Wszystkie debaty będą symultanicznie tłumaczone na języki: ukraiński i angielski.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
targislubnelodz
Targi Ślubne Łódź – listopad 2014
infoMEET_jpg
InfoMEET w Łodzi
pkasie
PKA SIĘ w Scenografii

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*