folkoweOd 2 do 5 października w Łodzi organizowany będzie III Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych Festiwal Folkowe Inspiracje.

Ideą festiwalu jest zainteresowanie szczególnie młodych ludzi współczesnym tworzeniem we wszystkich dziedzinach sztuki w oparciu o bogactwo tradycji kulturowej różnych narodów i grup etnicznych na świecie.

Folkowe Inspiracje mają na celu stymulowanie do kreatywności, aktywności i wspierania artystycznej twórczości amatorskiej młodych ludzi poprzez sięgnięcie do tradycyjnej kultury rodzimej i innych narodów. Jest płaszczyzną prezentacji młodych wokalistów, tancerzy, instrumentalistów, plastyków i fotografów eksperymentujących artystycznie w oparciu o folk, folklor i etno. W tegorocznym Festiwalu planujemy udział zagranicznych gości z Armenii, Azerbejdżanu, Bośni, Białorusi, Gruzji, Rosji, Ukrainy, Słowacji i Słowenii, z dalekiego Mozambiku i Autonomii Palestyńskiej oraz młodych artystów z Łodzi, województwa łódzkiego i z różnych regionów Polski.

W ramach imprezy odbędą się: warsztaty edukacyjne i artystyczne, pokazy multimedialne i filmowe, wystawy, prezentacje kultury regionów i narodów z różnych stron świata oraz koncerty na scenach festiwalowych. Odbędzie się konkurs pod nazwą Złota Łódka.

Festiwalowe imprezy odbędą się m.in. w: Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima, w łódzkiej Manufakturze i na Księżym Młynie, na ulicy Piotrkowskiej i w muzeach oraz w Klubie WYTWÓRNIA, planujemy również zaznaczyć naszą obecność w Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Program Międzynarodowego Festiwaly Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje

2 października – środa

Młodzi, folk i miasto
Inauguracja III Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych FOLKOWE INSPIRACJE,

Godz. 9.00 – 12.00
Muzea
Różne odcienie folkloru w muzeach łódzkich – edukacyjny program festiwalowy
Warsztaty w muzeach:
– Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne – warsztaty „Moja mała Ojczyzna – Łowickie”, wystawa etnograficzna „Szare jak ziemia, barwne jak pamięć” – kultura ludowa regionów: rawskiego, opoczyńskiego łowickiego i sieradzkiego.
– Muzeum Miasta Łodzi – zwiedzanie wystawy stałej „Z dziejów Łodzi” oraz „Galeria mistrzów polskich”.
– Muzeum Kinematografii – zwiedzanie wystawy stałej „Tajemnice planu filmowego”.
– Centralne Muzeum Włókiennictwa – warsztaty papiernictwa tradycyjnego połączone ze zwiedzaniem wystaw tkanin i strojów regionalnych.
– Muzeum Fabryki – warsztaty tkania na krośnie – motywy ludowe oraz zwiedzanie wystawy „Fabryczne ścieżki kultury”

Godz. 14.00 -16.00 Ulica Piotrkowska
Folkowe uliczne zakamarki – happening teatrów ulicznych z udziałem tanecznych zespołów festiwalowych z kraju i zagranicy oraz przechodniów. Happening to interaktywne działanie pozwalające na integrację mieszkańców miasta z artystami oraz prezentację kultur regionów i krajów. Odbędzie się przejście uczestników festiwalu w strojach narodowych ulicą Piotrkowską, na odcinku al. Piłsudskiego – ul. A. Struga, z postojami w wybranych miejscach –„ folkowych ulicznych zakamarkach”. Tam odbędą się działania artystyczne z udziałem publiczności: gry i zabawy uliczne rodem ze wsi i miasteczek dawnej Polski oraz krótkie występy artystyczne teatrów ulicznych DH i FENIX.

Godz. 15.00 – 20.30 Centrum Handlowo – Rozrywkowe MANUFAKTURA
– Scena muzyczna „Brzmienia kontynentów” – koncert solistów i zespołów tanecznych i muzycznych polskich i zagranicznych dla publiczności miejskiej.
– Flashmob taneczny „Na ludowo” z udziałem uczestników festiwalu i przechodniów, powtarzany cyklicznie podczas koncertu.
– „Folkowy warkocz” – oficjalna inauguracja Festiwalu, happening z udziałem polskich
i zagranicznych uczestników festiwalu, patronów honorowych i mediów. Warkocz o długości ok 6 metrów, spleciony przez uczestników festiwalu jako symbol integracji i więzi międzykulturowych, wyniesiony będzie w górę przez wysięgnik. Symboliczna kokarda w barwach różnych kontynentów zostanie zawiązana przez patronów honorowych festiwalu.
– Fireshow w wykonaniu Teatru Ulicznego DH z Pałacu Młodzieży w Łodzi oparty na muzyce folkowej, zawierający elementy tańców ludowych, artyści wystąpią w stylizowanych kostiumach.

Godz. 21.30 – 23.00 Zabytkowy kompleks pofabryczny KSIĘŻY MŁYN
Wieczór międzykulturowy – interaktywna instalacja muzyczno – taneczna. Sensory ruchu, rozmieszczone w pokoju, wyzwolą sekwencje melodii folklorystycznych (charakterystycznych dla kultur gości festiwalu). Interakcja z sensorami stawać się będzie tańcem do muzyki którą sama wyzwala. Im więcej osób tańczy, tym muzyka staje się pełniejsza i wybrzmiewa całym bogactwem barw i rytmów. Odpowiednie dobranie sampli melodii folklorystycznych sprawi, że usłyszymy mozaikową, uniwersalną kompozycję. Badania etnograficzne potwierdzają wspólny korzeń wszystkich kultur, a nasza instalacja będzie tego „żywym” dowodem.

3 października – czwartek

Złota Łódka 2013
Godz. 10.00 – 17.00 Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi
Konkursy „Złota Łódka” – wokalny, taneczny, instrumentalny, fotograficzny, plastyczny, – przesłuchania i ocena prac przez profesjonalne jury: muzyków, tancerzy, plastyków, fotografików.
Godz. 18.00 – 20.00 Centrum Promocji Mody – Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego – planowane miejsce realizacji wydarzenia.
Widowisko polsko-ukraińskie „Moda na folk”
Pokaz mody artystycznej, inspirowanej folklorem, w formie widowiska muzyczno – modowo-tanecznego, w wykonaniu Teatru Mody „Debiut” z Krzywego Rogu na Ukrainie. Stroje są misternym dziełem artystycznym wykonywanym bezpośrednio przez młode artystki z zespołu i stanowią ogromną wartość artystyczną i estetyczną w zakresie tradycji ukraińskiej, połączonej z niezwykłą wyobraźnią i kreatywnością współczesnych, awangardowych młodych projektantów. Artystycznym uzupełnieniem pokazu będzie koncert ukraińskich zespołów tanecznych i instrumentalnych z Kijowa i Ługańska.

4 października – piątek

Z folkiem przez kontynent
Godz. 10.00 – 18.00 Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi
Interdyscyplinarne i międzykulturowe wydarzenie artystyczne obejmujące:
Podsumowanie konkursów plastycznego i fotograficznego ART FOLKOWE INSPIRACJE – wernisaż i rozdanie nagród.
Występy estradowe, warsztaty edukacyjne, pokazy multimedialne, wystawy, spotkania z podróżnikami, jarmarczne stoiska różnych narodów i grup etnicznych, zabawy i tańce integracyjne zaczerpnięte z różnych kultur. Poszczególne działania złożą się na strefy: słowiańską, arabską, azjatycką, kaukazką i europejską różnych kultur. Do realizacji tego wydarzenia zaprosimy artystów młodego pokolenia, w tym debiutantów eksperymentujących z muzyką folkową i etno.

5 paźdzernika – sobota

Folkowa Gala
Godz. 16.00 – 20.30 Klub WYTWÓRNIA w Łodzi, ul. Łąkowa 29
Na jednej z najważniejszych scen muzycznych w Łodzi w Klubie WYTWÓRNIA odbędzie się koncert galowy i imprezy towarzyszące:
Godz.16.00 – 17.00 oraz w przerwie koncertu i po koncercie do godz. 21.00
– Jarmark regionalno-kulinarny
Prezentacje tańców i przyśpiewek ludowych z regionów folklorystycznych województwa łódzkiego – łowickiego i opoczyńskiego przeplatany obrazami filmowymi promującymi Region Łódzki. Degustacja kulinarnych produktów regionalnych we współpracy z regionalnymi przetwórniami owocowo-warzywnymi oraz sponsorem przedsięwzięcia – Zakładami Mięsnymi „Zbyszko”
– Wystawa „Folkowy design” realizowana przez studentów wzornictwa Instytutu Architektury Tekstyliów na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Na wystawie zaprezentowane będą projekty i prace inspirowane motywami folklorystycznymi i etnicznymi: kolekcje strojów damskich i męskich, wystawa plakatów, mata edukacyjna dla dzieci, koszulki z nadrukami tematycznymi.

Godz. 17.00 – 20.30
KONCERT GALOWY III MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TWÓRCZOŚCI MŁODYCH „FOLKOWE INSPIRACJE 2013” – ogłoszenie werdyktu Jury konkursów ZŁOTA ŁÓDKA 2013 oraz widowisko z udziałem solistów i zespołów uczestniczących w festiwalu pt BRZMIENIA KONTYNENTÓW.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
XII Dni Pamięci
masakrytyczna
Czerwcowa Masa Krytyczna
streetfabric
Street Fabric w Pasażu Rubinsteina

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*