jimmŚwiatowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy, czy AIDS.

W tym dniu na całym świeci organizowana jest akcja Zaświeć się na niebiesko. Ta ogólnoświatowa akcja organizowana jest od 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks.  Tego dnia najważniejsze budynki na świecie oświetlane są na niebiesko. W tym kolorze świeci Empire State Building w Nowym Jorku, czy opera w Sydney. Fundacja JiM oświetla jeden z najbardziej znanych obiektów w Polsce – Manufakturę.

Od godz. 16 będzie można spotkać się z przedstawicielami Fundacji JiM i dowiedzieć się na temat autyzmu, a o godz. 20 Centrum Handlowe zaświeci na niebiesko. Oprócz tego imprezy odbędą się w Filharmonii Łódzkiej:.

10.00-11.30 Muzykoterapia w zaburzeniach autystycznych: najnowsze metody i techniki muzykoterapii neurologicznej – spotkanie z dr Stellą Kaczmarek. W referacie przedstawione zostaną najnowsze metody i techniki muzykoterapeutyczne w pracy z osobami autystycznymi. Szczególny nacisk położony zostanie na muzykoterapię neurologiczną oraz muzykoterapię komunikacyjną. Wybrane metody i techniki muzykoterapii neurologicznej stosowane są zwłaszcza w zaburzeniach/problemach komunikacyjnych, emocjonalnych, motorycznych oraz językowych. Dodatkowo omówiony zostanie aktualny stan badań dotyczących zastosowania muzykoterapii aktywnej (czynnej) w autyzmie oraz zasady prowadzenia terapii z osobami autystycznymi w różnym wieku.

11.30-13.30 Autyzm w naszym domu czyli o tym, jak wieść szczęśliwe życie z autyzmem – spotkanie z Marią Dąbrowską-Jędral. Spotkanie, warsztat i dyskusja dla rodziców osób ze spektrum autyzmu. Jego tematem będzie prezentacja praktycznych sposobów na to:

    co robić, by życie z autyzmem w domu było możliwie zwyczajne
    jak nie dać się „zjeść” autyzmowi
    jak odnaleźć siebie i dziecko
    jak dbać o rodzinę.

 
12.00-14.00 Warsztaty z dramy dla dorosłych – prowadzenie Marcin Truszczyński. Warsztaty z dramy dla dorosłych, poprowadzi instruktor, aktor realizujący teatr w Fundacji „Jaś i Małgosia” – Marcin Truszczyński. Warsztat ma charakter integracyjny dlatego zachęcamy do udziału w nim osoby zdrowe, a także osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Obowiązują zapisy. Grupa może liczyć 20 osób. Zapisy przyjmuje kasa biletowa FŁ w godzinach pracy: poniedziałek, środa, czwartek: 10.00–18.00, wtorek, piątek 10.00–20.00 oraz na godzinę przed każdym koncertem.
 
15.00 Warsztaty dla dzieci Baby Boom Bum – grupa od 2 do 3 lat. Obowiązują zapisy. Zapisy przyjmuje kasa biletowa FŁ w godzinach pracy: poniedziałek, środa, czwartek: 10.00–18.00, wtorek, piątek 10.00–20.00 oraz na godzinę przed każdym koncertem.
 
16.00 – Warsztaty dla dzieci Baby Boom Bum – grupa od 3 do 4 lat Obowiązują zapisy. Zapisy przyjmuje kasa biletowa FŁ w godzinach pracy: poniedziałek, środa, czwartek: 10.00–18.00, wtorek, piątek 10.00–20.00 oraz na godzinę przed każdym koncertem.
 
17.00-19.00 – Autyzm dla niewtajemniczonych, czyli o co w tym autyzmie z grubsza chodzi – spotkanie z Marią Dąbrowską-Jędral. Spotkanie, warsztat i dyskusja dla wszystkich, którzy są ciekawi drugiego człowieka. O tym:

– co może cię spotkać w kontakcie z osobą z autyzmem,
– o co warto zadbać przy organizacji różnych wydarzeń otwartych,
– skąd biorą się niestandardowe zachowania osób z autyzmem,
– że autyzmu nie trzeba się bać i nie można się nim zarazić,
– czego mogą nas nauczyć osoby z autyzmem.

 
19.00 – Monodram Aleksandry Szałek „Przyjąć NIE”. Sala kameralna Filharmonii Łódzkiej. Wstęp wolny.

Spektakl to refleksja na temat życia z Zespołem Aspergera, ale również ważny głos w sprawie ludzi dotkniętych autyzmem. Przedstawienie powstało do wiersza Oli – dziewczyny z Zespołem Aspergera. Ola napisała wiersz o tym, co przeżywa człowiek dotknięty autyzmem: niezrozumiany, odrzucony. „Chciałabym żebyście mnie zaakceptowali i żeby nikt mnie nie traktował jak jakiegoś dziwoląga” mówi Ola swoim tekstem. Spektakl pokazuje jak ogromną siłę ma sztuka, jak ważne jest to, by uwidaczniać światu siebie przez śpiew, grę, kreację.

Zobacz także:

Autyzm STOP. Star Wars edition (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
festiwal_jezdziecki
V Festiwal Jeździecki Manufaktura 2015
midzynarodowa_wystawa_kotw_rasowych_20140511_1692436043
V & VI Międzynarodowa Wystawa Kotów
armatka_kultury_20160212_1870207495
Armatka Kultury 2017 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*