INTERNETy_A_MIASTO_LTeatr Zamiast znów oblewa widzów gorzkim sosem z dodatkiem słodkiej posypki. Aktorzy pieczętują sukces swojego debiutu, udowadniając, że potrafią o sprawach dalekich od błahości mówić ironicznie, sprzedawać je z lekkością, niezauważalnie zadając cios w skryte miejsca.

Tym razem na warsztat biorą tekst cudzy – powieść „Miasto Ł.” Tomasza Piątka. Reżyser jednak pozostał ten sam – Magdalena Drab umiejętnie prezentuje swą renesansowość, po raz drugi parając się profesją odmienną od tej, którą studiowała, warto bowiem przypomnieć, że skończyła ona aktorstwo. Może właśnie ten czynnik wpływa na świetną pracę z zespołem, umożliwia wniknięcie w poszczególne świadomości, a tym samym lepsze ich prowadzenie.

Aktorstwo – właśnie. Teatr Zamiast to przede wszystkim barwna gama charakterów i osobowości. Pojedynczo mienią się silnym światłem generowanym z wewnątrz, ale, co równie ważne, potrafią dzielić się tym blaskiem i ciepłem, przyjmować je nawzajem. Są sznurem pereł.

Tematycznie „Miasto Ł.” Idealnie wpisuje się w zainteresowanie Teatru. Zamiast podkreślał bowiem nie raz, że sprawy naszego miasta nie są mu obojętne. Choć większość z aktorów mieszka lub pracuje w innych miejscowościach, teatr znalazł się właśnie w Łodzi – nieprzypadkowo. „Targowisko” lawirowało po łódzkich ulicach, czerpało z nich, ukazywało je w szkle powiększającym, „Miasto Ł.” idzie dalej, wgryza się w Łódź, wyżyna ją do ostatnich kropli – brzydkich i złych. To historia o codzienności, która przepełniona jest dziwami i absurdami – czasem śmiesznymi, czasem zatrważającymi, najczęściej jednak i takimi, i takimi, rozstawionymi jak małe bomby na podwórku. Możesz nimi grać w kule, ale musisz uważać – niewiele brakuje, by rozsadziły marzenia. Miasto Ł. można określić jako przestrzeń pomiędzy. To osobna galaktyka, w której oddycha się innym powietrzem. W jej centrum stoi famuła – największa kamienica miasta, kiedyś przygarniająca robotników, dziś hodująca odpady w postaci bezrobotników. Ta dziwna tkanka ma się jednak dobrze, nie szkodzi, że niektóre komórki pokryły się pleśnią. Problem rodzi się, gdy czyste palce wkraczają na ten grunt i zamiast porządkować, chcą przez grube rękawice wyrzucać na śmietnik.

Miasto tworzą przede wszystkim jednostki w nim bytujące i spektakl idealnie oddaje tę zależność. Widzowie oglądają wachlarz miejskich charakterów – stereotypowo dobranych, ale ukazanych przekonująco i prawdziwie. Na szczególne wyróżnienie zasługują Damian Kulec oraz Hurbert Kułacz, którzy na barkach dźwigali postaci najbardziej wyraziste, tworząc z nich magnetyczne i zapadające w pamięć role.  

Słowem podsumowania – Teatr Zamiast to prężnie działający łódzki teatr, któremu czyścić buty mogą instytucje większe i ze stażem dłuższym.

MIASTO Ł.
na podstawie powieści Tomasza Piątka pt.: „Miasto Ł.”

scenariusz i reżyseria: Magda Drab
muzyka: Albert Pyśk
wizualizacje: Mateusz Kamiński

Aneta – Marta Jarczewska
Daniel – Patryk Palusiński
H. – Kamila Kamińska
M. – Piotr Bondyra
Semko – Albert Pyśk
Pani Straszna – Gosia Goździk
Rysiek – Damian Kulec
T. – Konrad Korkosiński
Tekla – Ada Janowska-Moniuszko
Tomek – Hubert Kułacz

spektakl zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Łodzi ze środków Miasta

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
love
31 FST: Love & Information – recenzja
letniskoplakat
Letnisko w Teatrze Powszechnym – recenzja
24082012_027
Szpera 42 w Teatrze Szwalnia (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*