MFSPiN: Dryl w Teatrze Poszechnym

plakat_DRYL_pogladowo_0324 czerwca o 19:15 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych odbędzie się prapremiera „Dryla” Wojciecha Bruszewskiego w reżyserii Marty Streker.

„Dryl” to jedyna sztuka teatralna napisana przez Wojciecha Bruszewskiego. Łódzki artysta związany był ze środowiskiem awangardowym i jest jednym z prekursorów sztuki wideo w Polsce. Tekst Bruszewskiego został zgłoszony do „Komediopisania” – organizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi ogólnopolskiego konkursu na napisanie współczesnej polskiej komedii.

Akcja „Dryla” rozgrywa się w zdegradowanej klinice dentystycznej. Sztuka nie jest jednak satyrą na służbę zdrowia. W zamkniętej przestrzeni obserwujemy chory porządek funkcjonowania małej społeczności – szpital staje się mikrokosmosem, w którym dochodzi do absurdalnych, wręcz surrealistycznych zachowań. W spektaklu zacierają się funkcje społeczne, moralność jest wypaczona. Dentyści stają się pacjentami, a pacjenci dentystami. „Dyl” ma formę absurdalnego musicalu utrzymanego w klimacie czarnej komedii. Ta pozornie lekka formuła pozwala jednak podjąć bardzo ważne tematy. Sztuka stawia pytania o kondycję człowieka w świecie, w którym jednostka staje się przedmiotem eksperymentu. Mówi o poddawaniu społeczeństwa ciągłej manipulacji i indoktrynacji – mówi o spektaklu reżyserka Marta Streker.

W niedzielę 25 czerwca o 15:00 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na seminarium poświęcone Wojciechowi Bruszewskiemu – ikonie polskiej sztuki awangardowej i prekursorowi sztuki wideo. Moderatorem seminarium pt. Przestrzenie dialogu. Twórczość Wojciecha Bruszewskiego na skrzyżowaniu mediów i tendencji artystycznych będzie prof. Ryszard Kluszczyński, wybitny badacz sztuki awangardowej i sztuki nowych mediów. Wstęp na seminarium wolny.

„DRYL”
Autor: Wojciech Bruszewski
Reżyseria: Marta Streker
Scenografia: Anna Trzpis
Kostiumy: Julia Kosmynka
Muzyka: Sebastian Ładyżyński
Choreografia/ruch sceniczny: Katarzyna Kostrzewa
Reżyser światła: Mariusz Maniewski
Obsada: Barbara Szcześniak, Marta Jarczewska, Monika Kępka, Jarosław Dziedzic, Jan Wojciech Poradowski, Filip Jacak, Damian Kulec, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *