Mercedes-Benz. Ikony przemysłu samochodowego w Galerii Łódzkiej (foto)

Do 26 maja w Galerii Łódzkiej można podziwiać naprawdę „odjazdową” wystawę. W roli głównej – Mercedes-Benz.

W przestrzeni Galerii Łódzkiej zagościło 18 aut,  w tym m.in. takie modele jak benzynowy Benz-Motorwagen Nummer 1, czy samochód wyścigowy Victora Hemery’ego z 1908 r.

„Organizując wystawy dbamy o to, aby były ciekawe dla hobbystów, a także rodzin odwiedzających nasze centrum. Koneserzy z pewnością docenią samochody pochodzące z prywatnej kolekcji Ladislava Samohýl’a, składającej się z ponad 300 legendarnych pojazdów, których wartość jest niebotyczna. Na przykład Mercedes-Benz 500K Roadster z 1934 roku został sprzedany za ponad 11 milionów dolarów. Taka kwota pobudza wyobraźnię i zachęca do zobaczenia na własne oczy tych niezwykłych automobili.” – mówi Beata Stefańska, dyrektor Galerii Łódzkiej.

Wśród eksponatów znalazły się również takie perełki jak pierwszy samochód z silnikiem spalinowym z elektronicznym zapłonem – Benz Patent-Motorwagen Nummer 1. Opatentowany w 1886 r. przez Karla Benz’a model nadal działa. Jego maksymalna prędkość wynosi 16 km/h. Co ciekawe, w tamtych czasach paliwo można było kupić tylko w drogeriach. Ekspozycja z pewnością zainteresuje również „motofanki”. Nie lada gratką jest m.in. Mercedes-Benz 190 SL W121 z 1956 r., czyli ulubiony model amerykańskich gospodyń domowych.

/fot. MB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *