topografie5 sierpnia w Miejskim Punkcie Kultury Prexer-UŁ, Galerii Wschodniej, a także przed budynkiem szpitala im. Heleny Wolf odbędą się imprezy w ramach Memory Project.

To projekt artystyczny o retrospekcjach z dzieciństwa związany z wykorzystaniem przedwojennych oraz bardziej współczesnych łódzkich wspomnień.

Posłuchaj i opowiedz
godz. 12.00-17.00, Miejski Punkt Kultury Prexer-UŁ, ul. Pomorska 39

Stowarzyszenie Topografie zaprasza rozmówców do siebie. W sali klubowej MPK Prexer-UŁ nie tylko będzie można odsłuchać dziecięce wspomnienia z Archiwum Pamięci Łodzian, ale również nagrać własne. Wszystkie narracje zostaną później wykorzystane w dalszych fazach projektu.

Przyjdź i zobacz
godz. 18.00, Galeria Wschodnia, ul Wschodnia 29/3

Agnieszka Chojnacka – instalacja Jaskinia

Jaskinia, to konstrukcja domowa budowana zazwyczaj przez dzieci w celu wydzielenia własnej przestrzeni oraz stworzenia iluzji niezależności i bezpieczeństwa. Rzeczywistość wewnątrz obiektu, transformując informacje zewnętrzne, kreuje nowy komunikat.

Adam Klimczak – 165 fotografii z Lodzią – obiekt

165 fotografii z Lodzią autor dedykuje mamie – Leokadii (Lodzi) Klimczak, której długie, determinowane przez historię życie, było inspiracją dla jej powstania. Zapewne nie powstałaby w takiej dokumentacyjnej formie, gdyby nie wspomnienia posłańca z Nowego Orleanu – Robin Levy. Ona i jej matka – Ann Skorecky Levy – skłoniły pomysłodawcę do spojrzenia na życiorysy innych z perspektywy doświadczeń najbliższych.

Justyna Wencel – Miejsce zwane domem, enviroment; film Cechy dziedziczne

Cechy dziedziczne powstał w oparciu o bogatą dokumentację intymnych, w skali i nastroju, działań performatywnych przeprowadzonych w domu rodzinnym autorki, ogrodzie i miejscowości, w której dorastała. Miejsce zwane domem – w przestrzeń galerii wpisana zostaje zmitologizowana przestrzeń jej pokoju z domu rodzinnego, w odpowiadających rzeczywistości wymiarach i proporcjach.

Wystawa otwarta do 26 sierpnia w godzinach 17-19 (z wyjątkiem dni 18-22 sierpnia), lub na telefon: 793434420.

Oglądaj i doświadczaj
start: godz. 21.00, Budynek byłego szpitala Heleny Wolf przy ul. Łagiewnickiej

projekcja filmu Memory Project Piotra Szczepańskiego z muzyką Agnieszki Stulginskiej

21.30 Performans/instalacja Sens-akcja – Tomasz Ciesielski i Kuba Pałys

Niemożliwe jest wcielenie się w drugiego człowieka i doświadczenie jego przeżyć, równie niewyobrażalne jest odtworzenie źródłowej rzeczywistości, w której przeszłe wydarzenia miały miejsce. Gdy jednak wszystkie te „niemożliwości” zostaną rozmontowane na drobne fragmenty, okazuje się, że niektóre ich części można ocalić – urzeczywistnić. Performans/instalacja Tomasza Ciesielskiego i Kuby Pałysa jest próbą sensorycznego przywrócenia utraconych z biegiem czasu przedwojennych i wojennych przeżyć mieszkańców Łodzi, stworzenia namacalnego widma ich wspomnień.

Fragmenty wspomnień wybrane spośród archiwalnych materiałów i wywiadów z tymi, którzy przeżyli wojnę zostają wypreparowane i w specyficznych warunkach zintensyfikowanego odbioru następuje próba ich wcielenia/ucieleśnienia we współczesności. Chcąc być uczestnikiem tego wydarzenia należy zgodzić się na fizycznie opresyjne doświadczenie historii, by uzyskać dostęp do jej fragmentów za pomocą własnego słuchu, węchu i dotyku.

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
infoMEET_jpg
InfoMEET w Łodzi
Otwarcie nowej przestrzeni coworkingowej Biznes Zone Łódź (foto)
pl-F4K_poster_160512_nologo
Festiwal Łódź Czterech Kultur 2012

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*