03_Richard_FALCO-WTC-00326 kwietnia rozpocznie się kolejna, jubileuszowa, edycja Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów, Odkrywców i Podróżników „Mediatravel 2011”.

   
Ten festiwal to podróż po mediach, których twórcy są zainspirowani światem, a w szczególności: człowiekiem, społecznością i środowiskiem, w którym żyje, konfliktami i problemami społecznymi, obyczajami i zwyczajami ludzi, a także całą dziedziną współczesności- czyli tym wszystkim, co człowieka otacza. Mediatravel posiada formułę konkursu w pięciu kategoriach: film, fotografia, radio, internet, prasa. W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie zorganizowany Konkurs skierowany do organizatorów wypraw i podróży. Konkurs pod nazwą GOLD EXPEDITION to rywalizacja o miano wyprawy lub podróży roku.

Zagranicznym gościem honorowym festiwalu będzie w tym roku Amerykanin – Richard Falco, fotografik z włoskimi korzeniami. Od 1977 roku mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Z aparatem objechał świat, podróżując po Azji, Afryce, Europie oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Jego zdjęcia ukazywały się w największych tytułach amerykańskiej prasy, m.in.: Life, Newsweek, Time, Business Week, New York Times, National Geographic, People, Geo, New York Magazine, Stern, U.S. News & World.

W tym roku Festiwal Mediatravel obchodzi swą 10 rocznicę urodzin. Z tej okazji 26 kwietnia, o godz. 20.00 w Klubie Wytwórnia w Łodzi zorganizowany zostanie koncert zespołu Yankel Band oraz The Gospel Time. W czasie uroczystości zostaną wręczone specjalne nagrody dla osób szczególnie związanych z Mediatravel, w tym dla Jacka Pałkiewicza i Ryszarda Czajkowskiego.

Główne imprezy odbędą się w Muzeum Kinematografii (Plac Zwycięstwa 1). Wstęp na nie jest bezpłatny.

26 kwietnia (wtorek)

godz. 12.00 – Konferencja Prasowa – Hotel Borowiecki, (ul. Kasprzaka 7/9)
godz. 20.00 – UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI 10 LECIA FESTIWALU MEDIATRAVEL – Klub Wytwórnia (ul. Łąkowa 29) W programie m.in.: koncert zespołów Yankel Band, The Gospel Time oraz wręczenie nagród specjalnych

05_Grzegorz_Gaj_Kanion_Colca

27 kwietnia (środa) – Podróże z ideą

godz. 16.00 – Sławomir Malinowski „Tajemnice Herhora”, film
Film Sławomira W. Malinowskiego „Tajemnice Herhora” (55 min.) to fascynująca opowieść o niezwykłej Misji Skalnej prof. Andrzeja Niwińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, pełna zagadek, przeciwności losu, wiary w słuszność swoich przekonań i romantyzmu pionierskich odkryć.

godz. 17.00 – ROWEREM I PIESZO PRZEZ CZARNY LĄD
Łukasz Wierzbicki
audio-wizualna prezentacja poświęcona afrykańskiej podróży Kazimierza Nowaka
Kazimierz Nowak, który w latach 1931-1936 odbył wyprawę do Afryki, jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km pieszo, rowerem, konno oraz czółnem). W listach i na zdjęciach z podróży, obok osobistych przeżyć, uchwycił niezwykłą kulturę, bogactwo przyrody i życie duchowe kontynentu afrykańskiego. Jego relacje zebrałem i opublikowałem w książce Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd.

godz. 18.00 – Pamir. Podróż na Koniec Świata
Ania i Robert Robb Maciąg
Jest takie miejsce, gdzie ludzie wciąż wierzą w szczerość i dobre serce. Bez prądu, bieżącej wody i opieki. W kraju w którym „nawet jabłoń nie urośnie”. Żyją z dnia na dzień planując przyszłość na przekór wszystkim i wszystkiemu.
Żyją na końcu świata.Sami.
W tym trudnym świecie są najlepszymi gospodarzami jakich można sobie wyobrazić. O każdego zadbają, każdym się zaopiekują. Zaproszą do domu lub jurty. Podzielą się „/shir chay”/em,/lepioszką, kajmakiem/ a gdy się uda to i barszczem. Wierzą, że „jedna godzina nauki jest ważniejsza niż kilka godzin modlitwy”. Ich jedynym łącznikiem ze światem jest stara, zniszczona droga nazywana dumnie Autostradą Pamirską po której toczą się wielkie chińskie ciężarówki i rzesze turystów. W taksówkach, na motocyklach i rowerach. W trakcie ich pokazu poznamy wspaniałe krajobrazy, przyjaznych ludzi i kilka rowerowych wyzwań.
Ania i Robert Robb Maciąg zajechali do Pamiru w trakcie swojej podróży rowerowej Jedwabnym Szlakiem.

godz. 19.00 – Minkebe Expedition – Gabon
Andrzej Muszyński
W lipcu 2008 trzech Polaków wyruszyło do egzotycznego Gabonu w Centralnej Afryce. Ich celem było przejście (wraz z grupą pigmejów-tragarzy) dżungli Minkebe puszczy puszcz i królestwa rządzonego absolutnie przez 30 000 słoni, a także eksploracja nietkniętych ludzką stopą rejonów dorzecza Mvoung oraz wejście na inselbergi – spektakularne ostańce skalne wyrastające ponad monolit dżungli.

godz. 20.00 – Kongo Safiri – Śladami Kazimierza Nowaka
Etap Kongo Safiri to 3 afrykańskie kraje: Ruanda , Burundii oraz Demokratyczna Republika Konga. Przez blisko 6 tygodni przemierzyliśmy bez mała 2000 km, wzorując się na Kazimierzu Nowaku, rowerem albo łodzią. Śladami polskiego podróżnika odwiedzaliśmy misje, kościoły, porty i historyczne urzędy pocztowe, szukając jego śladów. Tak jak on przepłynęliśmy jezioro Tanganika, a potem przejechaliśmy całą Katangę. Była to podróż pełna wyzwań, czasami nieprzewidywalna i trudna ale właśnie dlatego trwale wyryła się w naszej pamięci

SAFIRI poch. z jęz. Suahili,oznacza podróż,ruch,przemieszczanie się
Uczestnicy etapu Kongo Safiri : Joanna , Radek & Światosław.

godz. 21.00 – Outdoorowa Pierwsza Pomoc
Realizując swoją pasję poprzez trekking, wspinaczkę, jeździectwo, speleologię czy podróżowanie, narażamy się na niebezpieczeństwa spowodowane przez siły przyrody, własne niedopatrzenia lub błędy partnerów. Czasem pozostajemy bezradni w sytuacjach, w których wypadek może mieć tragiczne następstwa, a pomoc nadejdzie zbyt późno lub wcale. Wtedy to, co najcenniejsze, zostaje powierzone w nasze ręce. Na każdą wyprawę starasz się wyposażyć w jak najlepszy sprzęt – plecaki, buty, liny, namioty. My chcemy dać Ci wiedzę i umiejętności, które ratują zdrowie i życie.

godz. 21.30 – PRZERZUTKA Z SAHARY – LIBIA 2009 (AFRYKA NOWAKA)
Anna Grebieniow, Dominik Szmajda
Opowieść o rowerowej przeprawie przez Libijską Saharę. Uczestnicy (6 osób) przemierzyli na rowerach 1850 km dróg i bezdroży pustyni oraz 500 km samochodem.W sumie etap trwał 30 dni. Droga wiodła poprzez miasteczka, oazy, trakty, żwirowe i piaszczyste bezdroża znaczone wielbłądzimi szkieletami a także kolorowymi minerałami. Spędzili Święta Bożego Narodzenia pośród wulkanicznych Harugów Czarnych a wyprawowe poszukiwania śladów Kazimierza Nowaka zakończyły się sukcesem… W opowieści pojawi się też tajemniczy czworonog…:)

28 kwietnia (czwartek)

godz. 16.00 – Michał Łukasiewicz „Pojechany łikend”, program telewizyjny
Pojechany Łikend to program, w którym Michał Łukasiewicz zachęca do turystyki aktywnej, poznawania Polski i Świata. Udowadnia, że każda pora roku jest dobra by się ruszyć z domu, i że często właśnie pod domem jest coś czego nie dostrzegamy. W każdym odcinku biorą udział inni uczestnicy, którzy na własnej skórze się przekonują o atrakcyjności danych miejsc.

Z za Oceanu…

godz. 17.00 – Aldo Vargas (Argentyna) „Czy Indianie byli dzicy?”
Aldo Vargas
W powszechnej wyobraźni, obraz indian związany jest głównie z wizerunkiem wojowników na koniu lub też mieszkańców mało uczęszczanych ostępów dżungli Amazońskiej. Zdarza się również że ktoś przywoła zwyczajową zbitkę nazw Majowie – Inkowie – Aztekowie, jednak przeważnie kryje się za tymi terminami tajemnica i, przeważnie, niezrozumienie bogactwa tamtych kultur.

02_Richard_FALCO-Louvre-Paris

godz. 18.00 – Richard Falco (USA) „Warsztaty z mistrzem- fotografia reporterska”
Richard Falco
Richard Falco jest amerykańskim fotografem z włoskimi korzeniami. Od 1977 roku mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Z aparatem objechał świat, podróżując po Azji, Afryce, Europie oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki.Jego zdjęcia ukazywały się w największych tytułach amerykańskiej prasy, m.in.: Life, Newsweek, Time, Business Week, New York Times, National Geographic, People, Geo, New York Magazine, Stern, U.S. News & World Report.

godz. 19.00 – Jan Gać „Rok 2012, tajemnica kalendarza Majów”
Jan Gać
Cywilizacja Majów, najwyżej rozwinięta spośród wszystkich kultur i cywilizacji prekolumbijskich w Ameryce, jest cywilizacją funkcjonującą na bazie obserwacji ruchu ciał niebieskich. Obserwacje porządku zachodzącego we Wszechświecie, a zauważonego przez ten lud na nieboskłonie, pozwoliły ustawić mu własne życie ziemskie, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe w kontekście plemiennych społeczności, w relacji do tego porządku

Reporterzy i dziennikarze wojenni w akcji

godz. 20.00 – 22.00 – MAMOŃ MARCIN, CEZARY KOCYŁOWSKI, TOMASZ GŁOWACKI
Mężczyzna po 40 woli być przemytnikiem
scenariusz i reżyseria: Marcin Mamoń
zdjęcia: Tomasz Głowacki
montaż: Maciej Karczewski
producent: TVN, 2009
format: DVD, 56 min.

Afganistan. Ósma brama
scenariusz i reżyseria: Marcin Mamoń
zdjęcia: Tomasz Głowacki
montaż: Maciej Karczewski
producent: TVN, 2009
format: DVD, 46 min.

29 kwietnia (piątek) – Ku pamięci

godz. 16.00 – Travel Channel – Film dokumentalny pt. Esencja podróży. Ekwador

godz. 17.00 – „Long Walk Plus Expedition” („Długi Marsz” do Wolności)
Bartosz Malinowski, Tomasz Grzywaczewski, Filip Drożdż
Jest zima 1941 roku. Z sowieckiego łagru pod Jakuckiem wydostaje się grupa siedmiu straceńców. Prowadzeni przez Polaka uciekinierzy przedzierają się przez Syberię, Mongolię, Pustynię Gobi, Tybet oraz Himalaje i po wielu miesiącach morderczego marszu docierają do Kalkuty w Indiach, dokonując jednej z najbardziej epickich ucieczek w dziejach ludzkości. W latach 50. ich losy zostały opisane w bestsellerowej książce Sławomira Rawicza „Długi marsz”, przetłumaczonej na 25 języków i wydanej w kilku milionach egzemplarzy.
W 2010 r. trzej młodzi podróżnicy: Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż postanowili przypomnieć historię Wielkiej Ucieczki. Spływali rzekami, wędrowali pieszo, konno i na rowerach. W trakcie trwającej sześć miesięcy wyprawy „Long Walk Plus Expedition”, przebyli ponad 8.000 km przez jedne z najbardziej niegościnnych rejonów naszej planety. W listopadzie dotarli do Kalkuty, tym samym oddając hołd nie tylko bohaterom „Długiego Marszu”, ale również wszystkim Polakom zesłanym na „nieludzką ziemię”, z których wielu pozostało tam na zawsze.

godz. 19.00 – Z górami w tle
Olga Morawska
Opowieść o 3. książkach górskich, które pokazują kolejne etapy mojego życia. Przedstawię historię powstawania książki Piotra Morawskiego „Zostają góry”. Opowiem dlaczego zdecydowałam się napisać książkę „Od początku do końca”. Przedstawię książkę „Góry na opak”, która jest zbiorem wywiadów z ludźmi w jakiś sposób „skazanymi” na góry i wielką pasję swoich bliskich. W prezentacji wykorzystam zdjęcia Piotra Morawskiego i moje własne z Himalajów i Karakorum.

godz. 20.30 – COLCA CONDOR
Wyprawa pod patronatem The Explorers Club
Polacy znów znaleźli się na ustach elit naukowych, społecznych, kulturalnych, politycznych i gospodarczych Peru. Spowodowało to opublikowanie w Limie, stolicy kraju, książki dokumentującej wyniki naukowo- badawczo- odkrywczej wyprawy, COLCA CONDOR, jaka w latach 2008-09 miała miejsce w Kanionie Colca. Książka już stała się naukową sensacją, albowiem rezultaty wyprawy przeszły najśmielsze oczekiwania. Polacy zostali zaliczeni do grona prawdziwych zdobywców, pokonując i badając naukowo, nie zdobyty i nie przebadany do tej pory, najgłębszy na świecie Kanion Colca w Peru. Ich sukcesem jest także fakt, że odkryli preinkaskie grobowce, czym na stałe wpisali się w historię odkryć i naukowych badań Ameryki Południowej. Książkę o wyprawie wydało Towarzystwo Geograficzne w Limie.

godz. 21.15 – Jarosław Fischbach – Polskim szlakiem przez Amerykę Południową. Prezentacja.
Jarosław Fischbach razem z polskimi misjonarzami zapuszczał się do Puszczy Amazońskiej, wędrował andyjskimi szlakami polskich wypraw z lat 30- tych ubiegłego stulecia, wspólnie z Polonusami z Brazylii żeglował po Atlantyku, podziwiając piękno wysp tropikalnych, odkrył wiele tajemnic, słowami Ojca Szeligi opowie o plemionach indiańskich, o poszukiwaniu amazońskich i andyjskich ziół leczniczych. Zabierze słuchaczy w podróż jedną z najwyżej na świecie położonych linii kolejowych, a wybudowaną przez naszego rodaka Ernesta Malinowskiego.

08_Zbigniew_Mroczek_Indie

30 kwietnia (sobota) – Polskie wyprawy, eksploracje i odkrycia

godz. 12.00 – 15.00 – nagrodzone prezentacje w konkursach Wyprawa Roku i Książka Podróżnicza Roku

godz. 15.00 – Mali uczestnicy wielkich wypraw czyli jak Antek z Karolem pojechali do kangurów
Chcemy podzielić się relacjami z naszej rodzinnej wyprawy do Australii i Nowej Zelandii. Jest ona dowodem na to, że dzieci wcale nie muszą ograniczać nas w realizacji pasji podróżniczych i są ich doskonałymi uczestnikami. Tysiące kilometrów, upał, kurz, robactwo nie zrobiły większego wrażenia na Antku i Karolu. Powiemy o tym jak się do takiej wyprawy przygotowywać, jak dopasować plan wyprawy do potrzeb dzieci a także co ma do zaoferowania Australia i Nowa Zelandia najmłodszym podróżnikom.

godz. 16.00 – NOWOGARD – DAKAR 2009
Maciej Tumulec, Jarek Rochowicz
„72 dni, ponad 10 tys. kilometrów przebytych na stopa, często w warunkach skrajnych i nie dających się tak po prostu opisać, często na pace ciężarówki z nieodłączną nadzieją, że tam dokąd nas wiezie będzie choć kropla wody, by ugasić pragnienie.”
Trasa: Europa – Maroko – Sahara Zach. – Mauretania – Senegal – Gambia i powrót!

godz. 17.00 – APOLOBAMBA
Marcin Kruczyk, Wojciech Chaładaj
…Rozklekotany autobus pokonał właśnie ostatnią przełęcz i wyjechał na rozległe równiny Ulla Ulla. W końcu można się trochę odprężyć – na kilkadziesiąt kilometrów znika pytanie „Czy jeszcze na tym zakręcie się uda?” … Za plecami pozostało już 4500 km południowo-amerykańskich szlaków, a to nadal dopiero początek wyprawy… Jak ja w ogóle się tu znalazłem? Czy uda nam się zorganizować karawanę i dotrzeć w dolinę Huancasayani? Czy znajdziemy tam wodę? Czy przełamiemy złą passę i wejdziemy w końcu na niezdobyty szczyt? Na te i wiele innych pytań, które kłębiły się w głowie na równinie Ulla Ulla znam już odpowiedź i chętnie przeżyję z Państwem te przygody jeszcze raz.

godz. 18.00 – Motocyklem po bezdrożach Mongolii
Ania i Robert Matraj
W dwumiesięczną podróż wyruszyli 6 czerwca 2010, odpowiednio wcześniej, aby zdążyć na święto Naadam do Ułan Bator. Przez Ukrainę, Rosję, Kazachstan i Uzbekistan, po 3 tygodniach jazdy dotarli do Mongolii. W Uzbekistanie przemierzyli odcinek Jedwabnego Szlaku zwiedzając Chiwę, Bucharę i Samarkandę. W Kazachstanie odwiedzili kanion Czaryn. W Mongolii natomiast, krainie jezior i gór, ogromnych przestrzeni i przyrody nie tkniętej przez człowieka, spędzili prawie miesiąc przemierzając kraj z zachodu na wschód i z północy na południe. Wielbłądy na pustyni Gobi, wydmy Chongoryn Els, ruiny stolicy imperium mongołów – Karakorum, to tylko niektóre atrakcje na ich drodze. Ludzie żyjący w gerach, w harmonii z naturą jak przed wiekami oraz Naadam, narodowe święto mongołów, festiwal trzech gier mężczyzny, czyli łucznictwa, jeździectwa i zapasów, był podsumowaniem całej wyprawy.

godz. 19.00 – WRĘCZENIE NAGRÓD Festiwalu MediaTravel i Konkursu Wyprawa Roku

godz. 20.00 – Co wydarzyło się na WYSPIE PAM
David Kaszlikowski i Eliza Kubarska
Dwoje polskich alpinistów, Eliza Kubarska i David Kaszlikowski, udaje się w głąb fiordów południowej Grenlandii. Ich marzeniem jest zdobycie najwyższego klifu świata QuaQarssuasia. Na ścianę klifu można dostać się tylko z jednej strony. Aby rozpocząć wspinaczkę, należy w pierwszej kolejności podpłynąć pod nią na jakże wywrotnych kajakach morskich. Na morzu właśnie trwa sztorm. Woda ma około zera stopni Celsjusza/, wywrotka w tak skrajnie zimnej wodzie jest w stanie spowodować hipotermię i w konsekwencji szybką śmierć. Ich domem na czas wyprawy staje się bezludna tytułowa wyspa Pam. Mogą polegać tylko na sobie, ujawniają przed widzem swój dziwny i ekscytujący świat.

/fot. 1,3 Richard Falco, 2 Grzegorz Gaj, 4 Zbigniew Mroczek – mat. pas.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Blindsided1
World Shorts: Islandia vol. 2
Premiery kinowe – wrzesień 2018
Kino Letnie przy Piotrkowskiej 217

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*