Mediatravel 2010

Ryszard_Czajkowski-Afryka0121 kwietnia rozpocznie się kolejna edycja festiwalu Mediatravel. To podróż po mediach, których twórcy są zainspirowani światem, a w  szczególności: człowiekiem, społecznością i środowiskiem, w którym żyje, konfliktami i problemami społecznymi, obyczajami i zwyczajami ludzi, a także całą dziedziną współczesności- czyli tym wszystkim, co człowieka otacza.

Festiwal Mediatravel to także zwracanie się w stronę historii – do wydarzeń z dziejów świata i Polski , do wydarzeń nad którymi warto się zastanowić, a na pewno warto o nich wiedzieć . To również cała sfera współczesnej migracji, w tym podróże.

 
Podróż można rozumieć jako przeniesienie się do innej sfery duchowości, innej religii, filozofii, kultury… Podróż do innych krajów i fascynacja pejzażem, przyrodą, zabytkami, podziwianymi w ich egzotycznym pięknie. Podróż to także, a może przede w wszystkim, ludzie, często inaczej myślący o sprawach najprostszych, ludzie patrzący zupełnie innym spojrzeniem niż to, do którego przywykliśmy i które uważamy za naturalne. Jest to podróż szczególna, bardziej duchowa niż fizyczna, bardziej intelektualna i głęboka.

Ryszard_Czajkowski-Afryka07

Festiwal jest miejscem obserwacji takich podróży – między ludźmi i ich poglądami, między kulturami  które ich kształtują i są przez nich kształtowane. Festiwal to miejsce zderzenia różnych sposobów widzenia naszego świata i jego przyszłości.  To miejsce refleksji nad różnorodnością ludzkiej kondycji i nad wartościami, wspólnymi dla wszystkich. Chcemy przedstawiać dzieła, które wskazują na wartość różnorodności w budowaniu wspólnej przyszłości świata.

Siedzibą festiwalu jest Łódź – a to miasto ma szczególną historię, pisaną przez cztery kultury. Dlatego sądzimy, że jest to najwłaściwsze miejsce nad refleksją, wywoływaną przez podróż przez różne kultury, różne media, przez Mediatravel….   

W poprzednich latach, a także w bieżącym roku wyodrębniony został  oddzielny konkurs pod nazwą Mediatravel Cinema. To festiwal filmów dokumentalnych. Film dokumentalny to taki gatunek, który w przeciwieństwie do innych środków artystycznego wyrazu, zyskuje coraz większą publiczność, jest jednym z niewielu mediów cieszących się stale rosnącym zaufaniem społecznym. Widownia , która go wybiera nie chce oglądać dokumentów realizowanych w stylu rozbudowanych, telewizyjnych newsów. Decydując się na obejrzenie pełnometrażowego dokumentu, jest świadoma tego, że sięga po poruszający temat. Zazwyczaj dużą widownię gromadzą filmy przedstawiające najgorętsze tematy i miejsca na świecie, ale jako problemy, a nie sensacyjne i szokujące obrazki..

Jacek_Pakiewicz03

Festiwal Mediatravel skierowany jest nie tylko do twórców filmu, ale również do twórców fotografii, radia, internetu, prasy i muzyki. To media – wg twórców festiwalu- stają się kreatorami dzisiejszej rzeczywistości.

Organizatorzy pragną zadać pytanie, co w takim razie, wg mediów, jest dzisiaj ważne i dlaczego? Jakie problemy ludzi i jakie konflikty ich interesują, jakie tematy należy poruszać, żeby przyciągnąć uwagę widza, słuchacza, czytelnika?

Czy fenomem dzisiejszej cywilizacji to w głównej mierze rzeczywistość wykreowana przez media, czy też coś głębszego, a więc tradycja, obyczaje, religia?

Więcej informacji, także dotyczące zgłoszeń znaleźć można na stronie Mediatravel 2010.
 
/info mat. prasowe, foto 1-2 Ryszard Czajkowski, 3 Jacek Pałkiewicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *