Mediatravel 2010 – informacje

20 kwietnia rozpocznie się kolejna edycja festiwalu Mediatravel. To podróż po mediach, których twórcy są zainspirowani światem, a w  szczególności: człowiekiem, społecznością i środowiskiem, w którym żyje, konfliktami i problemami społecznymi, obyczajami i zwyczajami ludzi, a także całą dziedziną współczesności- czyli tym wszystkim, co człowieka otacza.

Festiwal Mediatravel to także zwracanie się w stronę historii – do wydarzeń z dziejów świata i Polski , do wydarzeń nad którymi warto się zastanowić, a na pewno warto o nich wiedzieć . To również cała sfera współczesnej migracji, w tym podróże.
Wstępny Program MEDIATRAVEL 2010

20 KWIETNIA, wtorek

Galeria Łódzka, Łódź, ul. Piłsudskiego 15/23

10.00
Otwarcie wystawy National Geographic „Ostatnie takie miejsca na Ziemi”

Na zwiedzających czekają zdjęcia przedstawiające najpiękniejsze miejsca na świecie, niepowtarzalne, mieniące się kolorami i budzące zachwyt. Jest to fotograficzna podróż, która obejmuje wszystkie kontynenty- Europę, w tym szczególnie Polskę, Azję, Afrykę, obie Ameryki, Australię oraz odległe wyspy rozrzucone po bezkresnych oceanach.

Galeria Carte Blanche, Łódź, al. Piłsudskiego 9 (pasaż za Hotelem Ibis)

18.30
Wernisaż wystawy fotograficznej. Paweł Chara „Moje Światy”

„Czternaście lat temu pasję fotografowania wzbudził we mnie świat przyrody. Świat pełen magii, który nieustannie jest źródłem inspiracji i wielkiej radości… „Dziś” jednak nie potrafię określić co najbardziej lubię fotografować. Pasją stało się komponowanie obrazu, sama fotografia zaś wyzwaniem, poszukiwaniem, szczęściem…” Paweł Chara.>

Autor wystawy pracuje jako wykładowca oraz organizator warsztatów i plenerów fotograficznych. Aktywnie angażuje się w działania społeczne na rzecz upowszechniania walorów przyrody i kultury Ziem Zachodnich. Jest twórcą i reżyserem performance’u pt. „Przemijanie”, w którym łączy fotografię, teatr oraz muzykę (występuje w nim trzydziestoosobowy chór). Obecnie pracuje nad nowym projektem pt. „10 przykazań” Inspiruje go twórczość Tomka Sikory, Vincenta Muniera, a także Zdzisława Beksińskiego i malarza Paula Klle. Uważa fotografię za pokrewną malarstwu. Stąd jego twórczość cechuje pewien dualizm. Bywa reportażem o wartości dokumentalnej, innym razem składowe kadru są tylko pretekstem do skojarzeń form i barw.

W styczniu 2008 został zaproszony do programu ”nIKONY FOTOGRAFII” stworzonego przez Nikon Polska.

Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18

15.30 – 21.00
Przegląd filmów zakwalifikowanych do konkursu o nagrodę World Mediatravel

16.30
Sławomir Malinowski
„Jezioro Drużno” 53 min., 21 sek.

17.30
Sławomir Malinowski
„Pan Zwierzyniec” 51 min. 05 sek.

18.30
Kamil Zachert
„Witajcie w Egipcie” 73 min.

19.45
Marta Stysiak
„Tak było” 25 min.

21 KWIETNIA, środa

Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18

18.00
Oficjalne otwarcie festiwalu

18.30
Roman Czejarek, prezentacja pod tytułem „Syria 2010 – tropami krzyżowców, wielbłądów i słodkich deserów”.

Popularny dziennikarz radiowy i telewizyjny.
Autor największych sukcesów „Lata z Radiem”, którym kierował przez 16 lat (Polskie Radio Program Pierwszy, 1992-2006) organizując setki olbrzymich koncertów. Specjalista od programów „na żywo” oraz akcji plenerowych. Przez ostatnie lata związany z komercyjną Grupą Radiową TIME (Radio Eska i Eska Rock, Radio WaWa, Radio VOX FM). W Telewizji Polskiej obecnie gospodarz teleturnieju „Gilotyna” (TVP2) oraz od wielu lat prowadzący „Pytanie na śniadanie” (TVP2). Wcześniej prowadził m.in. takie programy jak „Kawa czy herbata” (TVP1) oraz „Nocne Rozmowy” (TVP1).

20.00
Jacek Walczak, prezentacja pod nazwą “2012- tajemnica kalendarza Azteków”

Film pt. Meksyk.

Aztekowie stworzyli potężną i niezwykle rozbudowaną cywilizację – ze wspaniałą, przebogatą kulturą, w której religia i nauka miały równorzędne miejsce. Ich upadek był jednak bardzo gwałtowny i aż trudno uwierzyć, że garstka przybyszy z Europy (konkwistadorzy) była w stanie zniszczyć tak wspaniałe państwo. Tajemnicza historia Azteków to także tajemnica sławnego kalendarza, który nosi nazwę Kamień Słońca. Jest to wielki głaz o średnicy ponad 3,5 m, który służy do wyznaczania czasu – znacznie szerzej rozumianego niż w europejskim myśleniu…

Po prezentacji Film pt. Meksyk w reż. Mirosława Olszyckiego

Ryszard_Czajkowski-Afryka07

22 KWIETNIA, czwartek

Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18

19.00
Duże Kino ŁDK- Łodzią w Góry- koncert z łódzkimi zespołami w klimacie górsko-poetyckim

23 KWIETNIA, piątek

Bałucki Ośrodek Kultury LUTNIA, łódź, ul. Łanowa 14

17.30
Wernisaż wystawy fotograficznej. Andrzej Lisowski „Twarze Islamu”.

Elżbieta Lisowska (orientalistka, religioznawca, adiunkta w Instytucie Religioznawstwa UJ) i Andrzej Lisowski (dziennikarz, pisarz i podróżnik)– członkowie The Explorers Clubu, dziennikarze TVP.

Łódzki Dom Kultury, Łódź, ul. Traugutta 18

18:30
KUBA i ANIA „Rok w Kirgistanie”

Opowiemy o naszym rocznym pobycie w Kirgistanie – o pracy i ludziach, których spotkaliśmy. Wystąpienie podzielimy na cztery części:

   1. kulturę i tradycje tego kraju;
   2. miejsca, które odwiedzaliśmy (wspomnimy również o Kazachstanie i Uzbekistanie);
   3. upadającym dziedzictwie ZSRR i dawnej jego świetności;
   4. nasze zwykłe życie w niezwykłym miejscu.

20:00
Marcin Kruczyk, Wojtek Chaładaj „Explore Karakorum 2007 – czyli polska wyprawa na dziewiczy sześciotysięcznik”

Ta wyprawa miła być inna niż wszystkie poprzednie. Tym razem nie jechaliśmy w żadne turystyczne miejsce, na żadną z popularnych gór, zdobywanych prze setki wspinaczy. Jechaliśmy w najdziksze rejony pakistańskiego Karakorum, żeby zdobyć Purian Sar North – jeden z niezdobytych jeszcze wierzchołków w drugim pod względem wysokości paśmie górskim na świecie. Takie przedsięwzięcie musiało dostarczyć wiely wrażeń, musieliśmy przeżyć wiele przygód… Zapraszamy do obejrzenia naszej fotograficznej relacji z tej wyprawy.

21:00
Cezary Śliwakowski, Agata Borowska-Jocz „Mały i Wielki Tybet, czyli rowerem przez Himalaje”

Dwie podróże przez Himalaje, góry które łaczą geograficznie dwie krainy Ladakh i Tybet. Łączy je również buddyzm, architektura oraz ilość stacjonującego tam wojska. Na tym podobieństwa się kończą. Ladakh jest częścią regionu kaszmirskiego należącego do Indii, natomiast Tybet jest częścią komunistycznych Chin, co zasadniczo wpływa na otaczającą rzeczywistość. Ladakh to kraina wysokogórskich przełęczy, zwana również Małym Tybetem, gdzie tradycja buddyjska harmonijnie łączy się z kulturą hinduską, jej barwami, zapachami i smakami. To właśnie tam wspinaliśmy się na najwyższe drogowe przełęcze świata i pokonywaliśmy himalajskie pustkowia. Odwiedziliśmy przepiękny rejon Spiti i Kinnuaru. Wyprawa rowerowa przez Wyżynę Tybetańską to ponad dwa miesiące w podróży, 3000 km, 20 wysokogórskich przełęczy, dziesiątki tybetańskich wiosek i klasztorów. Podróż pełna kontrastów z jazdą w upale i w siarczystym mrozie, spotkaniami z tybetańską ludnością, a także z chińską policją, krajobrazami ozdobionymi girlandami kolorowych flag modlitewnych i powiewającymi nad dachami domów czerwonymi sztandarami.

Obserwacja świata z rowerowego siodełka pozwoliła nam zobaczyć Himalaje zupełnie inne od tych, które znaliśmy z filmów i książek.

22:00
Elżbieta i Andrzej Lisowscy „Islam – miedzy herezją a ortodoksją”

Prezentacja dr Elżbiety Lisowskiej (orientalistki, religioznawcy, adiunkta w Instytucie Religioznawstwa UJ) i Andrzeja Lisowskiego – członków The Explorers Clubu – oparta na wynikach badaniach terenowych Elżbiety (m.in. w Indiach, Iranie, Indonezji, które miały wpływ na kształt kończonej właśnie pracy habilitacyjnej) i wspólnych wyjazdach naukowych i telewizyjnych.

Oto ogólne wstępne tezy prezentacji:
Islam w swej warstwie teologicznej i rytualnej wydaje się być religią prostą i przejrzystą – wiara w jednego Boga, proroków, święte księgi, w anioły, piekło i raj. A po stronie rytuału – wyznanie wiary, pięciokrotna modlitwa, pielgrzymka, jałmużna i post. Z punktu widzenia ortodoksji wszystko jest bardzo dobrze określone i nie wymaga interpretacji. Jednak codzienność wygląda inaczej i to zarówno w warstwie teologicznej jak i w rytualnej. W całym muzułmańskim świecie (poza Arabią Saudyjską, Omanem Kuwejtem) niezwykle częste jest pielgrzymowanie do grobów mistrzów, pirów i sufich. Podobnie jak czwartkowe spotkania przy grobach wybitnych autorytetów religijnych, popularne zwłaszcza na trenie Indii i Pakistanu gdzie praktykowane jest jako qawwali. Powszechna, choć niezgodna z ortodoksją, jest wiara w zabiegi magiczne, okadzania, stosowanie amuletów, talizmanów i tatuaży. Warto także zauważyć, że wybitni muzułmańscy filozofowie mieli umysły otwarte i poszukujące: Strzeż się przywiązania do tylko jednej religii, a odrzucenia innych, jako niewiary – pisał wybitny perski mistyk i filozof Jahja Sohrawardi – Bóg jest mądrzejszy i większy niż przypisanie to jednej religii i pomijanie innych i mówi nam – w którąkolwiek zwrócisz się stronę, z pewnością będzie się tam znajdowała Moja twarz.
Pod pretekstem walki o religijną czystość zaczęła się walka z mistykami. Inaczej religijne teksty, symbole i alegorie interpretują mistycy, inaczej ulemowie. Dysproporcja w ich rozumienie jest naprawdę ogromna. Można odnieść wrażenie, że czytamy dwa zupełnie różne teksty. W walce z ortodoksją mistycy ostatecznie wygrali, choć ich interpretacje i intuicje nie należą do głównego nurtu. Ta wygrana polega na zapanowaniu na „rządem dusz” i wpływie, jaki do dnia dzisiejszego mają na muzułmańską duchowość i rytuał.

Ryszard_Czajkowski-Afryka01

24 KWIETNIA, sobota

Łódzki Dom Kultury, Łódź, ul. Traugutta 18

13:00
Jan Lenczowski „Nanda Devi East – 70 lat polskiego himalaizmu”

Nanda Devi East to góra o wysokości 7434 m n.p.m. położona w północnych Indiach. Po raz pierwszy została zdobyta w 1939 roku przez Jakuba Bujaka i Janusza Klarnera, uczestników pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje.

Nanda Devi uważana jest za najtrudniejszy szczyt himalajski, który zdobyto przed II Wojną Światową. Sherpa Tenzing Norgay, pierwszy człowiek, który wszedł na Mount Everest, był kolejnym po Polakach, który stanął na jej wierzchołku. Po latach stwierdził, że to Nanda Devi East była najtrudniejszą zdobytą przez niego górą.

Przez 70 lat żadnemu Polakowi nie udało się powtórzyć wyczynu pierwszych zdobywców, a od kilku lat na szczycie Nanda Devi East nie stanęła ludzka stopa. Z okazji 70-lecia pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje udało się zorganizować ekspedycję, której głównym organizatorem i kierownikiem, został Jan Lenczowski, wnuk Jakuba Bujaka. Celem wyprawy było przypomnienie o sukcesach Polaków w Himalajach i powtórzenie drogi z 1939 roku. Uczestnikom jubileuszowej wyprawy nie udało się dotrzeć na szczyt, brakło ok 450 metrów, pomimo to udało się przypomnieć o historycznym sukcesie Polaków w 1939 roku, a pod górą stanęła pamiątkowa tablica.

14:30
Maciek Tumulec i Jarek Rochowicz „Turkmenistan – w piekle Kara-Kum”

Maciek „Tumba” Tumulec i Jarek „Dżudżu” Rochowicz opowiedzą o swoim kilkudniowym pobycie w kraju-kuriozum – Turkmenistanie. Będzie to opowieść o kraju, którego stolica opływa złotem i marmurem, o kraju w którym ludzie noszą pieniądze walizkami a niezwykłą atrakcję – krater gazowy Darvaza stworzyli radzieccy geologowie… Jeżeli ktoś nie wie jak mogłoby wyglądać połączenie Szwajcarii z Koreą Północną, to odpowiedni czas by się tego dowiedzieć…

15:30
Maciej Kronenberg „Motyw wschodni w Łodzi i regionie”

Z Łodzi do Azji droga daleka, jednak nawet nie opuszczając naszego regionu można znaleźć sporo śladów łączących te miejsca. Podczas prezentacji pokazane zostaną oczywiście miejsca związane z Rosją i kulturą prawosławną, nie zabraknie jednak także akcentów arabskich, tureckich, a nawet japońskich. Dla gości spoza Łodzi będzie to szansa na poznanie tego obszaru, dla Łodzian szansa na spojrzenie na własny region z zupełnie innej perspektywy.

16:30
Sławomir Malinowski „Tajemnice Herhora”

Projekcja filmu.

Po projekcji: spotkanie z reżyserem- Sławomirem Malinowskim oraz prof. Andrzejem Niwińskim, szefem misji archeologicznej w Egipcie.
Istnieje możliwość zakupu fascynujących książek prof. A. Niwińskiego: „Czekając na Herhora…” oraz „Mity i symbole starożytnego Egiptu”.

Film Sławomira W. Malinowskiego „Tajemnice Herhora” to fascynująca opowieść o niezwykłej Misji Skalnej prof. Andrzeja Niwińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, pełna zagadek, przeciwności losu, wiary w słuszność swoich przekonań i romantyzmu pionierskich odkryć.

Prof. Niwiński prowadzi wykopaliska w miejscu niezwykłym, bo na dżeblu tebańskim, sto metrów nad świątynią królowej Hatszepsut. Tuż obok znajduje się Dolina Królów z grobowcem Tut-Anch-Amona, Dolina Królowych, no i kolosy Memnona. A za Nilem, na wschodnim brzegu rzeki Luksor i Karnak ze wspaniałymi, monumentalnymi świątyniami największych starożytnych władców Egiptu. To samo serce starożytnego Egiptu.

Jeżeli potwierdzą się przypuszczenia sugerowane przez dokonane na przestrzeni kilku lat znaleziska, to być może będziemy świadkami odkrycia grobowca faraona Amenhotepa I, później uzurpowanego przez arcykapłana Herhora. Byłaby to największa sensacja archeologiczna świata zwłaszcza, gdyby grobowiec okazał się nienaruszony.

Historia misji skalnej w Deir El-Bahari rozpoczęła się w 1973 r. kiedy Andrzej Niwiński zainteresował się czasami XXI dynastii egipskich faraonów. Doszedł do wniosku, że gdzieś w skałach nekropoli tebańskiej, są jeszcze nieodkryte grobowce z tamtego okresu. Zwłaszcza dwa: arcykapłana Herhora, oraz równie jak on potężnego człowieka – arcykapłana Men-Cheper-Re.
W 1986r. prof. Niwiński rozpoczął poszukiwania ich pierwotnych lokalizacji. Zwrócił uwagę na położoną 100 m nad świątynią Hatszepsut skalną półkę znakomicie nadającą się do złożenia boskiej mumii faraona.

W 1999 r., przeprowadził pierwszą kampanię. Znaleziono wiele śladów celowej działalności człowieka. Ale najważniejsze były wykute na skałach podpisy człowieka, który w czasach poprzedzających XXI dynastię, tj. w okresie około 1080-1070 roku pne, pełnił funkcję dyrektora nekropolii tebańskiej i który przeprowadzał inwentaryzację wszystkich grobów splądrowanych przez nubijskich włamywaczy. Należały do Bu-teha-Amona.

To wszystko doskonale wpisywało się w treść odkrytego jeszcze w XIX w. papirusu będącego raportem pewnej komisji z kontroli przeprowadzonej w nekropolii tebańskiej. Miała ona na celu zweryfikowanie informacji czy rzeczywiście, jak doniesiono, kilka królewskich grobowców zostało obrabowanych. Sprawdzono 10. Spośród nich 9 jest wymienionych tylko i wyłącznie z imienia. Natomiast pierwszy, nie wiedzieć czemu opisano bardzo precyzyjnie. Nosi nietypową nazwę: Horyzont Amenhotepa I, i jest dokładnie umiejscowiony. Papirus wskazuje, że grób znajduje się 120 łokci (ok. 63 m) poniżej jakiegoś wysoko położonego miejsca, gdzie coś się miało znajdować. Nie wiadomo, czy to miała być jakaś stela, czy też kaplica, lub jakaś inna budowla. Druga wiadomość mówi, że grób Amenhotepa znajduje się na północ od świątyni Amenhotepa z ogrodem.

Dlaczego jednak członkowie komisji z papirusu Abbotta zawarli tak dokładne informacje o położeniu tylko grobowca Amenhotepa? Prof. Niwiński przypuszcza, że były dwa groby tego faraona. Pierwszy, starszy, gdzieś w rejonie Drabu el-Naga, i nowy, wybudowany zapewne w miejscu jego obecnych badań. Komisja zaczęła zapewne od sprawdzenia właśnie tego ostatniego i by nie było wątpliwości, o który chodzi, podała szczegóły jego lokalizacji. Dla prof. Niwińskiego jej odpowiednikiem stał się teren na którym prowadzi badania.

„Tajemnice Herhora” to kolejny film Sławomira W. Malinowskiego zrealizowany w Egipcie podczas wykopalisk polskich archeologów. Ale pierwszy w którym reżyser, jako członek ekspedycji, ukazuje w tak bezpośredni sposób kulisy Misji Skalnej oraz emocje jakie towarzyszą prof. Niwińskiemu w pokonywaniu przeciwności losu i ludzkiej zawiści.

18:00
Tomek Borys „Autostoporowerem do Raju. Z kotem i 1000 przygód przez 3 kontynenty w poszukiwaniu szczęścia i intensywnych wrażeń”

Uwaga! To nie sen! Dzikie białopiaszczyste plaże, wokół krystalicznie przejrzysta woda w odcieniu seledynowym i pełno malutkich wysepek, które można spokojnie opłynąć kajakiem! Takie miejsca na prawdę istnieją! Dla złaknionych podwodnych wrażeń proponujemy przepiękne rafy, idealne do nurkowania. Za gorąco? Spokojnie, tu wszędzie rosną kokosowe palmy i mango, które zapewnią Ci optimum cienia. A na obiad polecamy różnorakie owoce morza, przyrządzone wyśmienicie w lokalnej knajpce nieopodal.
Czy to raj? Ile taka przyjemność?

Obiad za dollara, a reszta….
za jakieś 20 000km podróży rowerowo-autostopowej i kilka dolców więcej. O tym jak dotrzeć wspomnianym środkiem transportu do owych rajskich klimatów Tajlandii, Kambodży i Indonezji opowie Wam Borys.

Trasa podróży – Od wysp Kanaryjskich przez Maroko, „Europę (aż po Nord Kapp)”, Rosję, Mongolię, Chiny, Tajwan, znowu Chiny, Wietnam, Laos, Kambodżę do Krainy Uśmiechu.

Budżet na starcie – minimalny. Potem – zarobiony poprzez pracę w barach i naukę angielskiego

Towarzystwo (przypadkowe:)) – szalony Holender mówiący biegle w 7 językach (Erik), Mongolska gwiazda rocka (Temuleen), mała kotka, która towarzyszyła nam od Ulan Bator do Bangkoku, siedząc w swoim domku „zainstalowanym” na sakwach (Czingis) oraz borysowa druga połowa czyli Chińska księżniczka krainy 1000 pomysłow (Tian). No i Borys, student z Wrocławia, któremu życie było zbyt szare

Z relacji z 1,5rocznej podróży dowiecie się między innymi:
– dlaczego nie powinno się wspinać bez osprzętu, pozwolenia i odpowiedniego ubrania na Bieluchę (ok 5000m szczyt Rosji) o pierwszej w nocy
– dlaczego nie powinno się wmawiać marokańskim celnikom „że ten zielony kawałek papieru to paszport tymczasowy”
– dlaczego nie zaleca się przejazdu motorowerem ze stolicy Kambodży do Tajskiej granicy przez góry i dżunglę. Szczególnie w wypadku braku jakiejkolwiek nawigacji, mapy, istniejącej trasy, jedzenia i podstawowych informacji.
– o tym, że koty potrafią rewelacyjnie pływać i mogą być nawet wierniejsze niż pies
– o tym, że podróż przygodowa jest 100kroć lepsza od kariery w show-biznesie albo w prestiżowej chińskiej korporacji na szczeblu menadżerskim
– o tym jak się łapie jacht „na stopa” w 5 minut
– no i przede wszystkim o niesamowitym bogactwie naturalnym i kulturowym Azji (nie pominiemy Angkoru)

jest tylko jeden sposób na spełnienie marzeń
– po prostu zacznij to w końcu robić, nic prostszego!

20:00
Ania Skompska „Poza szlakiem – w górach postsowieckiej Azji”

Góry Rosji i Azji Centralnej pozostają wciąż słabo rozpoznanym i niezbyt często odwiedzanym przez turystów obszarem. Niejednokrotnie, przemierzaliśmy je przez wiele dni nie spotkawszy żywego ducha. Ogromny wór na plecach, w którym trzeba zmieścić namiot, kociołek, jedzenie na kilkanaście dni, ściągnięte z internetu mapy oraz kilka innych drobiazgów i …możemy ruszać.

Nasz treking rozpoczniemy w kazachskich i kirgiskich pasmach Tien-szanu, w których przemierzymy rozległe doliny oraz pokonamy skaliste granie i lodowce, które potrafią postraszyć szczelinami. Emocjonującą, jednak nie zawsze do końca bezpieczną przygodą okaże się przekraczanie rwących potoków.

Następnie przeniesiemy się do Tadżykistanu – w gorący i suchy masyw Gór Fańskich. Tu, zdobywanie wysokich przełęczy urozmaicą nam spotkania z gościnnymi pasterzami. Na koniec udamy się do Rosji gdzie stawimy czoła pełnym rumoszu skalnego, stromym zboczom Sajanu Wschodniego. Góry znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Bajkału, okażą się niezwykle piękne, ale zarazem zdumiewająco niedostępne.

21:00
Marzec Wojtek „Syberyjska Zima”

Choć mogłoby się wydawać, że zimą na Syberii można co najwyżej odmrozić sobie uszy, rzeczywistość okazuje się miłym zaskoczeniem. Bo zimowa Syberia to rajd psimi zaprzęgami po skutym lodami jeziorze Bajkał, to penetracja wyspy Olchon od przylądka Choboj na północy po Olchońskie Wrota na południu, to wędrówki na nartach biegowych w otoczeniu pięknych, surowych krajobrazów, to wreszcie łowinie ryb z przerębli oraz smakowanie rosyjskiego jadła i napitków. Wszystko to sprawia, że nawet silne syberyjskie mrozy stają się mniej dokuczliwe, a nawet na swój sposób przyjemne.

22:30
Koncert w jednym z łódzkich pubów ”W poszukiwaniu dźwięku”

Bartłomiej Pałyga
Koncert +opowieści z podróży w poszukiwaniu źródeł muzyki potomków Dzyngis-Chana. Prezentacja technik śpiewu alikwotowego i oryginalnych instrumentów z Syberii.

SlawomirMalinowski-_Egipt01

25 KWIETNIA, niedziela

Kino CHARLIE, Łódź, ul. Piotrkowska 203/205

12:00
Joanna Mostowska „Rowerem przez Tybet”

Opowieść o samotnej podróży na rowerze przez Tybet, trudach ponad 3 tys. bezdroży, o przejeździe przez kilkanaście przełęczy na wysokości powyżej 5 tys. m n.p.m. i pękniętych dętkach. O malutkich, zapomnianych wioskach, Tybetańczykach spotkanych po drodze i słonej herbacie z masłem. O obozie pod Everestem i pielgrzymce wokół góry Kailash. O Chińczykach, dużych miastach i pobycie w chińskim areszcie…

13:00
Kuba Królikowski „Jak to jest z tą Birmą?”

Birma to jeden z ostatnich bastionów dyktatury wojskowej na świecie, kraj, w którym laureatka pokojowej nagrody Nobla jest więziona w areszcie domowym. Spod wszechobecnej rządowej kontroli cudzoziemcowi trudno jest wyściubić choćby nos. Autor prezentacji próbował, z różnym skutkiem. Podczas swojej prezentacji opowie nam o swoich doświadczeniach z podróży po tym hermetycznym kraju, który pod generalską czapką usłany jest złotem i rubinami, pachnie pomarańczami i liśćmi betelu, oddycha najstarszą buddyjską szkołą Theravada. Spróbuje opisać i wyjaśnić aktualną polityczną sytuację Birmy, a przede wszystkim opowie o spotkaniu z człowiekiem, który cierpliwie żyje swoją karmą i czeka na nadejście zmian.

Jakub Królikowski – działacz Fundacji Sztuki Arteria, angażuje się w projekty społeczne i kulturalne, przede wszystkim związane z Azją, którą pasjonuje się od wielu lat. Dyrektor Festiwal Filmowego „Kino w pięciu smakach”. Pracuje także przy organizacji MFF Era Nowe Horyzonty. www.piecsmakow.pl

14:30
Sebastian Durbacz „Wietnam – tam i z powrotem”

W 2004 r. przejechałem przez cały Wietnam, od gorącego i tętniącego egzotyczną atmosferą południa, z fascynującym miastem Sajgon, aż po daleką i chłodną północ, znacznie bardziej konserwatywną i szorstką w codziennym kontakcie. Niestety w opinii publicznej kraj ten kojarzony jest nadal dosyć stereotypowo, przede wszystkim z wojną i konfliktem zbrojnym jaki miał miejsce na półwyspie Południowochińskim w latach 50, 60 i 70 ubiegłego wieku. Przyczyniły się do tego amerykańskie filmy wojenne, ukazujące Wietnamczyków w roli prymitywnych przeciwników, biegnących na oślep przez dżunglę i wymachujących AK-47, by na koniec dać zabić się, w ilościach hurtowych. Trudno było przyjąć taką interpretację rzeczywistości, tak samo jak ciężko było uwierzyć w westerny, gdzie dobrzy kowboje nosili białe kapelusze, źli – czarne, a Indianie i tak zawsze dostawali po tyłku. Dlatego postanowiłem sprawdzić na własne oczy jak to wszystko wygląda obecnie.

Dzisiejszy Wietnam, to kraj, w którym cały czas żywa jest obecność komunistycznego reżimu i stylu życia wynikającego z ideologii systemu. Mimo to twarda skorupa zaczyna pękać i każdego dnia pojawiają się na niej nowe rysy. Zapraszam na slajdy i opowieści z podróży po Wietnamie. Spróbuję pokazać jak piękny i malowniczy jest to kraj, jak ciekawi żyją w nim ludzie i co fascynującego można zobaczyć przemierzając ponad 2 tysiące kilometrów wzdłuż wybrzeża Morza Południowochińskiego.

16:00
Andrzej Muszyński „W poszukiwaniu sprzeczności. Tajlandia, Kambodża”

Andrzej Muszyński, podróżnik i reporter, w 2006 roku jako pierwszy Polak dotarł do serca Gór Kardamonowych w Kambodży, odciętych od świata przez dziesięcioleci z racji obecności na przedpolach partyzantów Czerwonych Khmerów. Wtedy tez jako jeden z pierwszych białych eksplorował rejony szlaku Ho Chi Minha w Górach Annamskich. Opowie i o tym i pokaże jak wygląda najbardziej zbombardowany skrawek tej planety, a także zabierze nas do żeńskiego Tarzana, khmerskiej dziewczynki, która przez 19 lat żyła w dżungli ze zwierzętami, opowie o khmerskich Duchach, miastach grzechu i pająków oraz zjawisku tajskich „ladyboys”, transwestytach z najbardziej znaną/nym Nong Toom, chłopcu który został kobietą, mistrzem boksu tajskiego i gwiazdą filmową.

17:30
Panel dyskusyjny – „Co z tą Kambodżą?”

18:00
Wręczenie nagród festiwalu MEDIATRAVEL

18.45
Projekcja filmu o Kambodży

20:30
Zakończenie festiwalu

Więcej informacji znaleźć można na stronie Mediatravel 2010.

/info mat. prasowe, foto 1 Jacek Pałkiewicz, 2-3 – Ryszard Czajkowski, 4 -Sławomir Malinowski
22 KWIETNIA, czwartek

Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18

19.00
Duże Kino ŁDK- Łodzią w Góry- koncert z łódzkimi zespołami w klimacie górsko-poetyckim

23 KWIETNIA, piątek

Bałucki Ośrodek Kultury LUTNIA, łódź, ul. Łanowa 14

17.30
Wernisaż wystawy fotograficznej. Andrzej Lisowski „Twarze Islamu”.

Elżbieta Lisowska (orientalistka, religioznawca, adiunkta w Instytucie Religioznawstwa UJ) i Andrzej Lisowski (dziennikarz, pisarz i podróżnik)– członkowie The Explorers Clubu, dziennikarze TVP.

Łódzki Dom Kultury, Łódź, ul. Traugutta 18

18:30
KUBA i ANIA „Rok w Kirgistanie”

Opowiemy o naszym rocznym pobycie w Kirgistanie – o pracy i ludziach, których spotkaliśmy. Wystąpienie podzielimy na cztery części:

   1. kulturę i tradycje tego kraju;
   2. miejsca, które odwiedzaliśmy (wspomnimy również o Kazachstanie i Uzbekistanie);
   3. upadającym dziedzictwie ZSRR i dawnej jego świetności;
   4. nasze zwykłe życie w niezwykłym miejscu.

20:00
Marcin Kruczyk, Wojtek Chaładaj „Explore Karakorum 2007 – czyli polska wyprawa na dziewiczy sześciotysięcznik”

Ta wyprawa miła być inna niż wszystkie poprzednie. Tym razem nie jechaliśmy w żadne turystyczne miejsce, na żadną z popularnych gór, zdobywanych prze setki wspinaczy. Jechaliśmy w najdziksze rejony pakistańskiego Karakorum, żeby zdobyć Purian Sar North – jeden z niezdobytych jeszcze wierzchołków w drugim pod względem wysokości paśmie górskim na świecie. Takie przedsięwzięcie musiało dostarczyć wiely wrażeń, musieliśmy przeżyć wiele przygód… Zapraszamy do obejrzenia naszej fotograficznej relacji z tej wyprawy.

21:00
Cezary Śliwakowski, Agata Borowska-Jocz „Mały i Wielki Tybet, czyli rowerem przez Himalaje”

Dwie podróże przez Himalaje, góry które łaczą geograficznie dwie krainy Ladakh i Tybet. Łączy je również buddyzm, architektura oraz ilość stacjonującego tam wojska. Na tym podobieństwa się kończą. Ladakh jest częścią regionu kaszmirskiego należącego do Indii, natomiast Tybet jest częścią komunistycznych Chin, co zasadniczo wpływa na otaczającą rzeczywistość. Ladakh to kraina wysokogórskich przełęczy, zwana również Małym Tybetem, gdzie tradycja buddyjska harmonijnie łączy się z kulturą hinduską, jej barwami, zapachami i smakami. To właśnie tam wspinaliśmy się na najwyższe drogowe przełęcze świata i pokonywaliśmy himalajskie pustkowia. Odwiedziliśmy przepiękny rejon Spiti i Kinnuaru. Wyprawa rowerowa przez Wyżynę Tybetańską to ponad dwa miesiące w podróży, 3000 km, 20 wysokogórskich przełęczy, dziesiątki tybetańskich wiosek i klasztorów. Podróż pełna kontrastów z jazdą w upale i w siarczystym mrozie, spotkaniami z tybetańską ludnością, a także z chińską policją, krajobrazami ozdobionymi girlandami kolorowych flag modlitewnych i powiewającymi nad dachami domów czerwonymi sztandarami.

Obserwacja świata z rowerowego siodełka pozwoliła nam zobaczyć Himalaje zupełnie inne od tych, które znaliśmy z filmów i książek.

22:00
Elżbieta i Andrzej Lisowscy „Islam – miedzy herezją a ortodoksją”

Prezentacja dr Elżbiety Lisowskiej (orientalistki, religioznawcy, adiunkta w Instytucie Religioznawstwa UJ) i Andrzeja Lisowskiego – członków The Explorers Clubu – oparta na wynikach badaniach terenowych Elżbiety (m.in. w Indiach, Iranie, Indonezji, które miały wpływ na kształt kończonej właśnie pracy habilitacyjnej) i wspólnych wyjazdach naukowych i telewizyjnych.

Oto ogólne wstępne tezy prezentacji:
Islam w swej warstwie teologicznej i rytualnej wydaje się być religią prostą i przejrzystą – wiara w jednego Boga, proroków, święte księgi, w anioły, piekło i raj. A po stronie rytuału – wyznanie wiary, pięciokrotna modlitwa, pielgrzymka, jałmużna i post. Z punktu widzenia ortodoksji wszystko jest bardzo dobrze określone i nie wymaga interpretacji. Jednak codzienność wygląda inaczej i to zarówno w warstwie teologicznej jak i w rytualnej. W całym muzułmańskim świecie (poza Arabią Saudyjską, Omanem Kuwejtem) niezwykle częste jest pielgrzymowanie do grobów mistrzów, pirów i sufich. Podobnie jak czwartkowe spotkania przy grobach wybitnych autorytetów religijnych, popularne zwłaszcza na trenie Indii i Pakistanu gdzie praktykowane jest jako qawwali. Powszechna, choć niezgodna z ortodoksją, jest wiara w zabiegi magiczne, okadzania, stosowanie amuletów, talizmanów i tatuaży. Warto także zauważyć, że wybitni muzułmańscy filozofowie mieli umysły otwarte i poszukujące: Strzeż się przywiązania do tylko jednej religii, a odrzucenia innych, jako niewiary – pisał wybitny perski mistyk i filozof Jahja Sohrawardi – Bóg jest mądrzejszy i większy niż przypisanie to jednej religii i pomijanie innych i mówi nam – w którąkolwiek zwrócisz się stronę, z pewnością będzie się tam znajdowała Moja twarz.
Pod pretekstem walki o religijną czystość zaczęła się walka z mistykami. Inaczej religijne teksty, symbole i alegorie interpretują mistycy, inaczej ulemowie. Dysproporcja w ich rozumienie jest naprawdę ogromna. Można odnieść wrażenie, że czytamy dwa zupełnie różne teksty. W walce z ortodoksją mistycy ostatecznie wygrali, choć ich interpretacje i intuicje nie należą do głównego nurtu. Ta wygrana polega na zapanowaniu na „rządem dusz” i wpływie, jaki do dnia dzisiejszego mają na muzułmańską duchowość i rytuał.

24 KWIETNIA, sobota

Łódzki Dom Kultury, Łódź, ul. Traugutta 18

13:00
Jan Lenczowski „Nanda Devi East – 70 lat polskiego himalaizmu”

Nanda Devi East to góra o wysokości 7434 m n.p.m. położona w północnych Indiach. Po raz pierwszy została zdobyta w 1939 roku przez Jakuba Bujaka i Janusza Klarnera, uczestników pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje.

Nanda Devi uważana jest za najtrudniejszy szczyt himalajski, który zdobyto przed II Wojną Światową. Sherpa Tenzing Norgay, pierwszy człowiek, który wszedł na Mount Everest, był kolejnym po Polakach, który stanął na jej wierzchołku. Po latach stwierdził, że to Nanda Devi East była najtrudniejszą zdobytą przez niego górą.

Przez 70 lat żadnemu Polakowi nie udało się powtórzyć wyczynu pierwszych zdobywców, a od kilku lat na szczycie Nanda Devi East nie stanęła ludzka stopa. Z okazji 70-lecia pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje udało się zorganizować ekspedycję, której głównym organizatorem i kierownikiem, został Jan Lenczowski, wnuk Jakuba Bujaka. Celem wyprawy było przypomnienie o sukcesach Polaków w Himalajach i powtórzenie drogi z 1939 roku. Uczestnikom jubileuszowej wyprawy nie udało się dotrzeć na szczyt, brakło ok 450 metrów, pomimo to udało się przypomnieć o historycznym sukcesie Polaków w 1939 roku, a pod górą stanęła pamiątkowa tablica.

14:30
Maciek Tumulec i Jarek Rochowicz „Turkmenistan – w piekle Kara-Kum”

Maciek „Tumba” Tumulec i Jarek „Dżudżu” Rochowicz opowiedzą o swoim kilkudniowym pobycie w kraju-kuriozum – Turkmenistanie. Będzie to opowieść o kraju, którego stolica opływa złotem i marmurem, o kraju w którym ludzie noszą pieniądze walizkami a niezwykłą atrakcję – krater gazowy Darvaza stworzyli radzieccy geologowie… Jeżeli ktoś nie wie jak mogłoby wyglądać połączenie Szwajcarii z Koreą Północną, to odpowiedni czas by się tego dowiedzieć…

15:30
Maciej Kronenberg „Motyw wschodni w Łodzi i regionie”

Z Łodzi do Azji droga daleka, jednak nawet nie opuszczając naszego regionu można znaleźć sporo śladów łączących te miejsca. Podczas prezentacji pokazane zostaną oczywiście miejsca związane z Rosją i kulturą prawosławną, nie zabraknie jednak także akcentów arabskich, tureckich, a nawet japońskich. Dla gości spoza Łodzi będzie to szansa na poznanie tego obszaru, dla Łodzian szansa na spojrzenie na własny region z zupełnie innej perspektywy.

16:30
Sławomir Malinowski „Tajemnice Herhora”

Projekcja filmu.

Po projekcji: spotkanie z reżyserem- Sławomirem Malinowskim oraz prof. Andrzejem Niwińskim, szefem misji archeologicznej w Egipcie.
Istnieje możliwość zakupu fascynujących książek prof. A. Niwińskiego: „Czekając na Herhora…” oraz „Mity i symbole starożytnego Egiptu”.

Film Sławomira W. Malinowskiego „Tajemnice Herhora” to fascynująca opowieść o niezwykłej Misji Skalnej prof. Andrzeja Niwińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, pełna zagadek, przeciwności losu, wiary w słuszność swoich przekonań i romantyzmu pionierskich odkryć.

Prof. Niwiński prowadzi wykopaliska w miejscu niezwykłym, bo na dżeblu tebańskim, sto metrów nad świątynią królowej Hatszepsut. Tuż obok znajduje się Dolina Królów z grobowcem Tut-Anch-Amona, Dolina Królowych, no i kolosy Memnona. A za Nilem, na wschodnim brzegu rzeki Luksor i Karnak ze wspaniałymi, monumentalnymi świątyniami największych starożytnych władców Egiptu. To samo serce starożytnego Egiptu.

Jeżeli potwierdzą się przypuszczenia sugerowane przez dokonane na przestrzeni kilku lat znaleziska, to być może będziemy świadkami odkrycia grobowca faraona Amenhotepa I, później uzurpowanego przez arcykapłana Herhora. Byłaby to największa sensacja archeologiczna świata zwłaszcza, gdyby grobowiec okazał się nienaruszony.

Historia misji skalnej w Deir El-Bahari rozpoczęła się w 1973 r. kiedy Andrzej Niwiński zainteresował się czasami XXI dynastii egipskich faraonów. Doszedł do wniosku, że gdzieś w skałach nekropoli tebańskiej, są jeszcze nieodkryte grobowce z tamtego okresu. Zwłaszcza dwa: arcykapłana Herhora, oraz równie jak on potężnego człowieka – arcykapłana Men-Cheper-Re.
W 1986r. prof. Niwiński rozpoczął poszukiwania ich pierwotnych lokalizacji. Zwrócił uwagę na położoną 100 m nad świątynią Hatszepsut skalną półkę znakomicie nadającą się do złożenia boskiej mumii faraona.

W 1999 r., przeprowadził pierwszą kampanię. Znaleziono wiele śladów celowej działalności człowieka. Ale najważniejsze były wykute na skałach podpisy człowieka, który w czasach poprzedzających XXI dynastię, tj. w okresie około 1080-1070 roku pne, pełnił funkcję dyrektora nekropolii tebańskiej i który przeprowadzał inwentaryzację wszystkich grobów splądrowanych przez nubijskich włamywaczy. Należały do Bu-teha-Amona.

To wszystko doskonale wpisywało się w treść odkrytego jeszcze w XIX w. papirusu będącego raportem pewnej komisji z kontroli przeprowadzonej w nekropolii tebańskiej. Miała ona na celu zweryfikowanie informacji czy rzeczywiście, jak doniesiono, kilka królewskich grobowców zostało obrabowanych. Sprawdzono 10. Spośród nich 9 jest wymienionych tylko i wyłącznie z imienia. Natomiast pierwszy, nie wiedzieć czemu opisano bardzo precyzyjnie. Nosi nietypową nazwę: Horyzont Amenhotepa I, i jest dokładnie umiejscowiony. Papirus wskazuje, że grób znajduje się 120 łokci (ok. 63 m) poniżej jakiegoś wysoko położonego miejsca, gdzie coś się miało znajdować. Nie wiadomo, czy to miała być jakaś stela, czy też kaplica, lub jakaś inna budowla. Druga wiadomość mówi, że grób Amenhotepa znajduje się na północ od świątyni Amenhotepa z ogrodem.

Dlaczego jednak członkowie komisji z papirusu Abbotta zawarli tak dokładne informacje o położeniu tylko grobowca Amenhotepa? Prof. Niwiński przypuszcza, że były dwa groby tego faraona. Pierwszy, starszy, gdzieś w rejonie Drabu el-Naga, i nowy, wybudowany zapewne w miejscu jego obecnych badań. Komisja zaczęła zapewne od sprawdzenia właśnie tego ostatniego i by nie było wątpliwości, o który chodzi, podała szczegóły jego lokalizacji. Dla prof. Niwińskiego jej odpowiednikiem stał się teren na którym prowadzi badania.

„Tajemnice Herhora” to kolejny film Sławomira W. Malinowskiego zrealizowany w Egipcie podczas wykopalisk polskich archeologów. Ale pierwszy w którym reżyser, jako członek ekspedycji, ukazuje w tak bezpośredni sposób kulisy Misji Skalnej oraz emocje jakie towarzyszą prof. Niwińskiemu w pokonywaniu przeciwności losu i ludzkiej zawiści.

18:00
Tomek Borys „Autostoporowerem do Raju. Z kotem i 1000 przygód przez 3 kontynenty w poszukiwaniu szczęścia i intensywnych wrażeń”

Uwaga! To nie sen! Dzikie białopiaszczyste plaże, wokół krystalicznie przejrzysta woda w odcieniu seledynowym i pełno malutkich wysepek, które można spokojnie opłynąć kajakiem! Takie miejsca na prawdę istnieją! Dla złaknionych podwodnych wrażeń proponujemy przepiękne rafy, idealne do nurkowania. Za gorąco? Spokojnie, tu wszędzie rosną kokosowe palmy i mango, które zapewnią Ci optimum cienia. A na obiad polecamy różnorakie owoce morza, przyrządzone wyśmienicie w lokalnej knajpce nieopodal.
Czy to raj? Ile taka przyjemność?

Obiad za dollara, a reszta….
za jakieś 20 000km podróży rowerowo-autostopowej i kilka dolców więcej. O tym jak dotrzeć wspomnianym środkiem transportu do owych rajskich klimatów Tajlandii, Kambodży i Indonezji opowie Wam Borys.

Trasa podróży – Od wysp Kanaryjskich przez Maroko, „Europę (aż po Nord Kapp)”, Rosję, Mongolię, Chiny, Tajwan, znowu Chiny, Wietnam, Laos, Kambodżę do Krainy Uśmiechu.

Budżet na starcie – minimalny. Potem – zarobiony poprzez pracę w barach i naukę angielskiego

Towarzystwo (przypadkowe:)) – szalony Holender mówiący biegle w 7 językach (Erik), Mongolska gwiazda rocka (Temuleen), mała kotka, która towarzyszyła nam od Ulan Bator do Bangkoku, siedząc w swoim domku „zainstalowanym” na sakwach (Czingis) oraz borysowa druga połowa czyli Chińska księżniczka krainy 1000 pomysłow (Tian). No i Borys, student z Wrocławia, któremu życie było zbyt szare

Z relacji z 1,5rocznej podróży dowiecie się między innymi:
– dlaczego nie powinno się wspinać bez osprzętu, pozwolenia i odpowiedniego ubrania na Bieluchę (ok 5000m szczyt Rosji) o pierwszej w nocy
– dlaczego nie powinno się wmawiać marokańskim celnikom „że ten zielony kawałek papieru to paszport tymczasowy”
– dlaczego nie zaleca się przejazdu motorowerem ze stolicy Kambodży do Tajskiej granicy przez góry i dżunglę. Szczególnie w wypadku braku jakiejkolwiek nawigacji, mapy, istniejącej trasy, jedzenia i podstawowych informacji.
– o tym, że koty potrafią rewelacyjnie pływać i mogą być nawet wierniejsze niż pies
– o tym, że podróż przygodowa jest 100kroć lepsza od kariery w show-biznesie albo w prestiżowej chińskiej korporacji na szczeblu menadżerskim
– o tym jak się łapie jacht „na stopa” w 5 minut
– no i przede wszystkim o niesamowitym bogactwie naturalnym i kulturowym Azji (nie pominiemy Angkoru)

jest tylko jeden sposób na spełnienie marzeń
– po prostu zacznij to w końcu robić, nic prostszego!

20:00
Ania Skompska „Poza szlakiem – w górach postsowieckiej Azji”

Góry Rosji i Azji Centralnej pozostają wciąż słabo rozpoznanym i niezbyt często odwiedzanym przez turystów obszarem. Niejednokrotnie, przemierzaliśmy je przez wiele dni nie spotkawszy żywego ducha. Ogromny wór na plecach, w którym trzeba zmieścić namiot, kociołek, jedzenie na kilkanaście dni, ściągnięte z internetu mapy oraz kilka innych drobiazgów i …możemy ruszać.

Nasz treking rozpoczniemy w kazachskich i kirgiskich pasmach Tien-szanu, w których przemierzymy rozległe doliny oraz pokonamy skaliste granie i lodowce, które potrafią postraszyć szczelinami. Emocjonującą, jednak nie zawsze do końca bezpieczną przygodą okaże się przekraczanie rwących potoków.

Następnie przeniesiemy się do Tadżykistanu – w gorący i suchy masyw Gór Fańskich. Tu, zdobywanie wysokich przełęczy urozmaicą nam spotkania z gościnnymi pasterzami. Na koniec udamy się do Rosji gdzie stawimy czoła pełnym rumoszu skalnego, stromym zboczom Sajanu Wschodniego. Góry znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Bajkału, okażą się niezwykle piękne, ale zarazem zdumiewająco niedostępne.

21:00
Marzec Wojtek „Syberyjska Zima”

Choć mogłoby się wydawać, że zimą na Syberii można co najwyżej odmrozić sobie uszy, rzeczywistość okazuje się miłym zaskoczeniem. Bo zimowa Syberia to rajd psimi zaprzęgami po skutym lodami jeziorze Bajkał, to penetracja wyspy Olchon od przylądka Choboj na północy po Olchońskie Wrota na południu, to wędrówki na nartach biegowych w otoczeniu pięknych, surowych krajobrazów, to wreszcie łowinie ryb z przerębli oraz smakowanie rosyjskiego jadła i napitków. Wszystko to sprawia, że nawet silne syberyjskie mrozy stają się mniej dokuczliwe, a nawet na swój sposób przyjemne.

22:30
Koncert w jednym z łódzkich pubów ”W poszukiwaniu dźwięku”

Bartłomiej Pałyga
Koncert +opowieści z podróży w poszukiwaniu źródeł muzyki potomków Dzyngis-Chana. Prezentacja technik śpiewu alikwotowego i oryginalnych instrumentów z Syberii.

25 KWIETNIA, niedziela

Kino CHARLIE, Łódź, ul. Piotrkowska 203/205

12:00
Joanna Mostowska „Rowerem przez Tybet”

Opowieść o samotnej podróży na rowerze przez Tybet, trudach ponad 3 tys. bezdroży, o przejeździe przez kilkanaście przełęczy na wysokości powyżej 5 tys. m n.p.m. i pękniętych dętkach. O malutkich, zapomnianych wioskach, Tybetańczykach spotkanych po drodze i słonej herbacie z masłem. O obozie pod Everestem i pielgrzymce wokół góry Kailash. O Chińczykach, dużych miastach i pobycie w chińskim areszcie…

13:00
Kuba Królikowski „Jak to jest z tą Birmą?”

Birma to jeden z ostatnich bastionów dyktatury wojskowej na świecie, kraj, w którym laureatka pokojowej nagrody Nobla jest więziona w areszcie domowym. Spod wszechobecnej rządowej kontroli cudzoziemcowi trudno jest wyściubić choćby nos. Autor prezentacji próbował, z różnym skutkiem. Podczas swojej prezentacji opowie nam o swoich doświadczeniach z podróży po tym hermetycznym kraju, który pod generalską czapką usłany jest złotem i rubinami, pachnie pomarańczami i liśćmi betelu, oddycha najstarszą buddyjską szkołą Theravada. Spróbuje opisać i wyjaśnić aktualną polityczną sytuację Birmy, a przede wszystkim opowie o spotkaniu z człowiekiem, który cierpliwie żyje swoją karmą i czeka na nadejście zmian.

Jakub Królikowski – działacz Fundacji Sztuki Arteria, angażuje się w projekty społeczne i kulturalne, przede wszystkim związane z Azją, którą pasjonuje się od wielu lat. Dyrektor Festiwal Filmowego „Kino w pięciu smakach”. Pracuje także przy organizacji MFF Era Nowe Horyzonty. www.piecsmakow.pl

14:30
Sebastian Durbacz „Wietnam – tam i z powrotem”

W 2004 r. przejechałem przez cały Wietnam, od gorącego i tętniącego egzotyczną atmosferą południa, z fascynującym miastem Sajgon, aż po daleką i chłodną północ, znacznie bardziej konserwatywną i szorstką w codziennym kontakcie. Niestety w opinii publicznej kraj ten kojarzony jest nadal dosyć stereotypowo, przede wszystkim z wojną i konfliktem zbrojnym jaki miał miejsce na półwyspie Południowochińskim w latach 50, 60 i 70 ubiegłego wieku. Przyczyniły się do tego amerykańskie filmy wojenne, ukazujące Wietnamczyków w roli prymitywnych przeciwników, biegnących na oślep przez dżunglę i wymachujących AK-47, by na koniec dać zabić się, w ilościach hurtowych. Trudno było przyjąć taką interpretację rzeczywistości, tak samo jak ciężko było uwierzyć w westerny, gdzie dobrzy kowboje nosili białe kapelusze, źli – czarne, a Indianie i tak zawsze dostawali po tyłku. Dlatego postanowiłem sprawdzić na własne oczy jak to wszystko wygląda obecnie.

Dzisiejszy Wietnam, to kraj, w którym cały czas żywa jest obecność komunistycznego reżimu i stylu życia wynikającego z ideologii systemu. Mimo to twarda skorupa zaczyna pękać i każdego dnia pojawiają się na niej nowe rysy. Zapraszam na slajdy i opowieści z podróży po Wietnamie. Spróbuję pokazać jak piękny i malowniczy jest to kraj, jak ciekawi żyją w nim ludzie i co fascynującego można zobaczyć przemierzając ponad 2 tysiące kilometrów wzdłuż wybrzeża Morza Południowochińskiego.

16:00
Andrzej Muszyński „W poszukiwaniu sprzeczności. Tajlandia, Kambodża”

Andrzej Muszyński, podróżnik i reporter, w 2006 roku jako pierwszy Polak dotarł do serca Gór Kardamonowych w Kambodży, odciętych od świata przez dziesięcioleci z racji obecności na przedpolach partyzantów Czerwonych Khmerów. Wtedy tez jako jeden z pierwszych białych eksplorował rejony szlaku Ho Chi Minha w Górach Annamskich. Opowie i o tym i pokaże jak wygląda najbardziej zbombardowany skrawek tej planety, a także zabierze nas do żeńskiego Tarzana, khmerskiej dziewczynki, która przez 19 lat żyła w dżungli ze zwierzętami, opowie o khmerskich Duchach, miastach grzechu i pająków oraz zjawisku tajskich „ladyboys”, transwestytach z najbardziej znaną/nym Nong Toom, chłopcu który został kobietą, mistrzem boksu tajskiego i gwiazdą filmową.

17:30
Panel dyskusyjny – „Co z tą Kambodżą?”

18:00
Wręczenie nagród festiwalu MEDIATRAVEL

18.45
Projekcja filmu o Kambodży

20:30
Zakończenie festiwalu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *