_DSC3093_copyDo 29 września w przestrzeni Atlasu Sztuki można oglądać wystawę grupy Łódź Kaliska pt. Maszyny drżące. Ekspozycja ta kończy dziesiąty rok działalności wystawienniczej galerii.

Jak określił projekt Marek Janiak Maszyny drżące to: „opowieść o nostalgii, o trwaniu i o umieraniu. To także opowieść o odchodzeniu mitu. O dramacie, gdy jego miejsce nie jest zajmowane przez mit nowy, żywszy, współczesny czy bardziej dynamiczny lecz przez nicość – pustkę”. Zdaniem Janiaka to także: „cicha i pokorna opowieść o braku szacunku do przeszłości, o głupocie niewykorzystywania jej energii. To opowieść o szastaniu tym co się dostaje za darmo. O prymitywizmie, niszczeniu, braku kultury. O chamstwie społecznym. O grupowym chamie, który gubi „złoty róg” i nawet tego nie zauważa. O tym, że komunistyczne i postkomunistyczne społeczeństwo umie tylko niszczyć, bo jest chore na brak ciągłości. Maszyny drżące to też opowieść o wyścigu z czasem, który przegrywa miasto pożerane, przez nonszalancję i zaniedbanie. Opowieść o dzieciach, które zamiast pomnażać niszczą dorobek rodziców”. Tak poważnie chyba nigdy nie brzmiała Łódź Kaliska.

joomplu:57438

W przestrzeni wystawienniczej Atlasa Sztuki w jednej sali znalazły się rzeźby imitujące maszyny włókiennicze przykryte tkaninami. Jednak w rzeźbach Łodzi Kaliskiej tkaniny przykrywające maszyny ich nie przykrywając, gdyż pod spodem nie ma już maszyn, jest pustka. Swoim ustawieniem grupa maszyn odwzorowując układ ustawienia maszyn jednak go nie odwzorowuje, te maszyny nie pasują do obecnego wnętrza. Dodatkowo z głośników sączy się dźwięk pracujących maszyn w fabryce włókienniczej.

W drugiej z sal na ścianach eksponowana jest monumentalnej wielkości fotografia przedstawiająca z lotu ptaka współczesne centrum Łodzi, z którego zniknęły wszystkie obiekty powstałe do 1945 roku. Jak stwierdził Marek Janiak „zdjęcie przedstawia miasto, w którym mieszkańcy definitywnie pozbyli się „kłopotu” historii””.

Maszyny drżące Łodzi Kaliskiej to trzeci projekt przygotowany przez artystów dla Atlasa Sztuki.

Zobacz także:

Jestem z Polski w Atlasie Sztuki (foto)

Tam spadła nam zasłona z oczu. Zofia Lipecka w Atlasie Sztuki (foto)

Zbigniew Libera. Płaska rzeczywistość w Atlasie Sztuki (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_7431
Jabłko. Introdukcja w Muzeum Sztuki (foto)
IMG_8464
Fotofestiwal 2017 – Common Codes (foto)
24052013_021
Anomia Malewskiego w Galerii Manhattan (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*