4 i 5 września w Teatrze Studyjnym odbędzie się premiera pierwszego w tym sezonie dyplomu pt. MARY PAGE MARLOW, autorstwa Tracy Letts’a, laureata Nagrody Pulitzera, scenarzysty m.in. głośnego „Sierpnia w hrabstwie Osage” (2013). Reżyserem spektaklu jest Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Na scenie po raz pierwszy aktorzy: Oliwia Adamowicz, Marysia Adamska, Aleksandra Bernatek, Agata Dziąbor, Karolina Kowalska, Emilka Lewandowska, Dominika Probachta, Julia Rocka, Zofia Stafiej, Wiktor Dębski, Karol Lelek, Hubert Sycz, Filip Garmulewicz.

MARY PAGE MARLOWE to fascynujący w swojej zagadkowości portret kobiety, a równocześnie współczesny moralitet, którego karty rozrzucone są na przestrzeni blisko siedemdziesięciu lat. Autor odsłania je w sposób niechronologiczny, odnosząc się do różnych okresów życia tytułowej bohaterki, przez co sztuka działa jak mechanizm pamięci. Stopniowo przywoływane, pozornie niepowiązane ze sobą zdarzenia, z czasem układają się jednak w znaczącą całość. Patrzymy na nie podobnie jak Mary Page, która przypominając je sobie, usiłuje zrozumieć sens własnego życia.

W zamiarze autora tytułową postać gra kilka aktorek, a każda z nich prezentuje nie tylko inny etap życia, ale także dystans do samego siebie z przeszłości. Tak jakby ludzka tożsamość budowana była przez wiele, nie zawsze podobnych do siebie osobowości, zwykle jednak noszących to samo imię.

Rzadko kiedy trafiają się tak dobrze napisane role i sceny dramatyczne – mówi reżyser spektaklu, Adam Orzechowski. Każda z aktorek gra tytułową Mary Page Marlowe i każda ma dodatkową rolę, dzięki bogatemu i emocjonalnemu wachlarzowi szczegółów i osobowości dramatu. Podobnie aktorzy, też grają podwójne role. To takie aktorskie szanse, ale też duże wyzwania dla nich wszystkich. W pracy nad spektaklem eksplorowaliśmy różne stany. Wszyscy studenci są bardzo wrażliwi i dojrzali emocjonalnie, dlatego w kreacjach aktorskich udało im się wyjść poza swój wiek i doświadczenia życiowe. To spektakl o kobiecie, ale z uniwersalnym przesłaniem – każdy z nas zmaga się z rozczarowaniami i porażkami – dodaje reżyser.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kamien
Kamień w Teatrze Studyjnym
Premiery i re-premiery. Teatr Muzyczny zapowiada sezon
konfront
XXXII Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych Centrum 2014

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*