ewazochowskaOd 13 października do 5 listopada w Galerii Bałuckiej będzie można oglądać wystawę Ewy Żochowskiej pt. Martwe kwiaty. Kuratorką ekspozycji jest Małgorzata Dzięgielewska. Wernisaż – 13 października o godz. 17.

„Martwe kwiaty” to cykl malarski, zderzający wizerunki kobiecych twarzy – gwiazd kina niemego ze światem owadów. Aktorki są ikonicznie piękne, ponadczasowe i pozaczasowe jednocześnie. Jednak w zderzeniu z bezlitosnym biologizmem owadów kobiece wizerunki przekształcają się w obraz przemijania, kruchości i rozpadu ludzkiego istnienia, stają się wyrazem lęku przed śmiercią, samotnością i zapomnieniem. Intensywne spojrzenia kobiet nabierają wyrazu smutku i rozpaczy w obliczu niepewności swojego istnienia, owady trwają w swym beznamiętnym bezruchu biologicznej maszyny nastawionej na przetrwanie. Twarze aktorek wtłoczone w ciasne filmowe kadry, choć pełne napięcia i ukrytych emocji, nie mają rysu psychologicznego. Obrazy stanowią reinterpretację i swoistą grę z symboliką femme fatale. Mroczna kobiecość zostaje uwznioślona, a puste piękno i próżność przekute w uduchowienie – Ewa Żochowska.

Ewa Żochowska – (ur. 1976) łódzka malarka i projektantka. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (dyplom z malarstwa i grafiki w 2002). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką i art designem. Prowadzi Pracownię i Café Kreatoora na Księżym Młynie w Łodzi. W 2015 otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie „Młode Polskie Malarstwo” Galerii Ale Sztuka! za obraz „Martwe Kwiaty – Louise”, w 2006 – nominację do nagrody na V Triennale Autoportretu, a w 2000 – do nagrody w XVII Konkursie im. W. Strzemińskiego – Sztuki Piękne. Jest autorką kilku wystaw indywidualnych oraz wielu zbiorowych, m.in. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin (2006, 2008, 2016); 2, 3, 4 Niezależnego Salonu Młodych Łódzkich Twórców, Łódź (2015-2017); „Kontynuacji”, Piotrków Trybunalski (2015); III Piotrkowskiego Biennale Sztuki (2015); Konkursu im. M. Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy (2010); wystawy pokonkursowej o Grand Prix Fundacji im. F. Eibischa (2008, 2012); 7. Biennale Małych Form Malarskich, Toruń (2007); Międzynarodowego Triennale Grafiki, Kair (2003); V Triennale Grafiki Polskiej, Katowice (2003); IX Międzynarodowego Biennale Grafiki, Sarcelles (2003); „Rocznika 2002” – wystawy najlepszych dyplomów ASP (2003).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Aleksandra_Frankowska_Recycled_Sketchbook_mixed_media_on
ona i ja – wahlverwandt- -schaften
Studenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych zaprojektują i wykonają rzeźbę dla Imagine
Brylanty łódzkiej burżuazji. Biżuteria damska XIX-XX wieku

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*