Martin Zayranov zwycięzcą Konkursu Skrzypcowego im. G. Bacewicz w Łodzi! (foto)

W sobotę wieczorem (14 grudnia br.) uroczystym Koncertem Laureatów zakończył się 2. Międzynarodowy Ko Jie muzyki Grażyny Bacewicz. Dla prof. Łukasza Błaszczyka, przewodniczącego jury i dyrektora konkursu, było to jedno z najważniejszych zadań imprezy zorganizowanej w roku 110. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci tej wybitnej polskiej kompozytorki i skrzypaczki: – Każdy z uczestników zgodnie z regulaminem musiał przygotować do wykonania na konkursie dwa utwory Grażyny Bacewicz i teraz każdy z nich zabierze je ze sobą w świat. Mam nadzieję – mówi Profesor Błaszczyk – że ta muzyka zostanie w ich repertuarze i dzięki temu będzie pojawiać się częściej na estradach koncertowych w Polsce i przede wszystkim – za granicą. W programie Koncertu Laureatów znalazły się „Witraż” i „Kaprys polski” Bacewiczówny oraz muzyka Piotra Czajkowskiego i Camille’a Saint-Saënsa.

fot.Dariusz Kulesza

2. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz odbył się w Łodzi w dniach 8 – 14 grudnia 2019 roku dzięki współfinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Konkurs był także współfinansowany ze środków Fundacji PZU. Partnerzy wydarzenia: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina oraz Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

fot.Dariusz Kulesza

Konkurs został objęty honorowymi patronatami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, Wojewody Łódzkiego Zbigniewa Raua, Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera oraz Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej. Opiekę medialną nad wydarzeniem sprawują: TVP Kultura, TVP3 Łódź, Radio Łódź, Dziennik Łódzki, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Plaster Łódzki, Kalejdoskop, Cameral Music, TuŁódź oraz RMF Classic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *