ldk_036W piątek, 17 lutego do ŁDK przyjechał Mariusz WIlk. Podróż ta była zapewne żmudna, gdyż pisarz na co dzień mieszka na północy Rosji.

Wilk promował swoją najnowszą książkę – Lotem gęsi. Początek to opowieść o miejscu – odbijającym się w lustrze Jeziora Oniego mieście, które wybrał, aby w nim zamieszkać, o Pietrozawodsku. O jego historii i dniu dzisiejszym.  Część środkową wypełnia od dawna wymarzona włóczęga po Labradorze śladami pisarza i podróżnika – Kennetha White’a. Konfrontacja własnego, literacko przetworzonego obrazu Północy z obcą dosadnością teraźniejszości powoduje, że Wilk tym chętniej wraca do Rosji. Tak zaczyna trzecią opowieść, znajdując dla swej twórczości równie ważny co włóczęga, a nawet znacznie ważniejszy, nowy sens.

Mariusz Wilk (ur. 1955) — prozaik, dziennikarz, od kilkunastu lat mieszka na północy Rosji. Od końca lat siedemdziesiątych działacz opozycji, więziony w stanie wojennym. Współautor książki Konspira: rzecz o podziemnej Solidarności (1984). Po 1989 roku porzucił cywilizację i zamieszkał na Wyspach Sołowieckich, by po dziesięciu latach przenieść się nad jezioro Oniego, a ostatnio powrócić na Daleką Północ. Swoje przeżycia opisywał na łamach paryskiej „Kultury”, „Zeszytów Literackich” i „Rzeczpospolitej” – te podróżnicze eseje złożyły się na książki: Wilczy notes (1998) i Wołoka (2005). Za Wołokę był nominowany do literackiej nagrody Nike 2006. Później ukazały się jeszcze Dom nad Oniego (2006) i Tropami Rena (2007).

/mat.pras.

Zobacz także:

Joanna Bator w ŚFK (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
naskrzydlach_12_pla
VIII Konkurs Poetycki „Na Skrzydłach Poezji” – werdykty
IMG_7465
Stanisław Czernik – w wigilię 116. rocznicy urodzin poety (foto)
XII Festiwal Puls Literatury w Łodzi – dzień 4 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*