Mariusz Wilczyński w Alei Gwiazd (foto)

4 czerwca przy ul. Piotrkowskiej 71 odsłonięto gwiazdę Mariusza Wilczyńskiego, uznanego reżysera animacji i performera. To już 90. gwiazda w Łódzkiej Alei Sław.

Mariusz Wilczyński jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie kształcił się w pracowni malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego i pracowni drzeworytu prof. Andrzeja Mariana Bartczaka. Na polu animacji jest całkowitym samoukiem: swoją przygodę z filmem rozpoczął od małych form użytkowych dla telewizji, a pierwsze nagrody zdobywał za animowane teledyski na Festiwalu Yach Film.

Jego pierwsza pełnometrażowa animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, nad którą pracował czternaście lat, to jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat. Film zadebiutował na Berlinale i zdobył ponad 40 nagród w Polsce i na świecie. Był nagradzany na najważniejszych festiwalach animacji na świecie (między innymi w Annecy, Ottawie, Zagrzebiu, Sapporo, Limie czy Wiedniu), w Polsce zdobył cztery statuetki Polskich Nagród Filmowych Orły, w tym tę najważniejszą – dla Najlepszego Filmu. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” jako jedyny film animowany w historii otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

/foto. Natalia Zdziebczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy