mariusz_szczygie_20171012_1845747453W czwartek, 12 października w Domu Literatury w Łodzi zorganizowano literacko-muzyczną imprezę z udziałem Mariusza Szczygła i zespołu Res Factum.

Spotkanie związane było z prezentacją, z podkładem muzycznym, fragmentów książki pt. „Projekt: prawda”. Książka ta jest kolażem, na który składają się miniatury Mariusza Szczygła z własnego i cudzego życia oraz powieść z 1959 roku „Portret z pamięci” zapomnianego dziś pisarza, Stanisława Stanucha.

joomplu:129425Szczygieł stawia swego rodzaju pomnik tej przebrzmiałej, ale cenionej kiedyś powieści, porównywanej w latach 60. z dziełami Sartre’a czy Camusa. „Jeszcze się nie zdarzyło – uważa pomysłodawca projektu – żeby autor, którego zafascynuje jakaś książka, postanowił wydrukować ją we własnej książce”. Twierdzi, że „Portret z pamięci” zainspirował go do szukania cudzych prawd. Pomogło mu to przeżyć trudny dla niego rok: „Pisarz Stanisław Stanuch z Nowej Huty rzucił mi koło ratunkowe. Narzucił mi rygor”.

Mariusz Szczygieł – znany reporter, autor „Gottlandu” i „Zrób sobie raj”, przełożonych na 17 języków, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi pozostaje otwarta
rrutkowski
Robert Rutkowski – spotkanie autorskie
DSC04222
Kawiarnia Literacko-Muzyczna: Witold Jabłoński i Fru (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*