korczakOd 9 lutego do 5 marca w Galerii Willa będzie można oglądać ekspozycję prac Mariusza Korczaka pt. Metefaizyka formy. Wernisaż – 9 lutego, godz. 18. Kuratorką wystawy jest Elżbieta Fuchs.
 

Przedstawiam w tej prezentacji wyniki eksperymentu artystycznego, który trwał od 2003 roku, czyli od poprzedniej wystawy w Galerii Willa w Łodzi. Wystawa nosiła tytuł „Rozważania metafizyczne”. Obecna jest efektem pracy artystyczno–badawczej dotyczącej dwóch fundamentalnych aspektów procesu twórczego tj. roli świadomości i poszukiwania zasady nadrzędnej. W tworzeniu intuicja poprzedza świadomość, dzięki niej odkrywamy prawa, które stanowią o funkcjonowaniu natury i tworzywa malarskiego. Dzięki świadomości możemy w pełni je zrozumieć. Celem realizowanego przeze mnie procesu twórczego było poznanie tych praw i mechanizmów. Obrazy są komplikacją wielu nałożonych na siebie zasad całościowych porządkujących wielość. Każda następna formuła nałożona na istniejącą już tkankę malarską unieważnia poprzednie sprowadzając je do roli rozwiązań cząstkowych. W ten sposób poszukując uniwersalnej zasady kreacji odkrywam indywidualne właściwe tylko dla jednego obrazu. Sytuacja ta wpisuje się w koncepcję fenomenologii, w której wszelkie prawa funkcjonują w sposób stwórczy w odniesieniu do pojedynczego bytu, a względem pozostałych mają wyłącznie charakter opisowy. Dla mnie ta gra formą może oznaczać, iż materia jest czymś więcej niż tylko mechanizmem praw, lecz skrywa obecność Absolutu, który nią kieruje i nieustannie stwarza. Stąd tytuł wystawy „Metafizyka formy”.
Mariusz Korczak
 
 Mariusz Korczak ur. 27.05.1949, Rawa Mazowiecka. Studia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (pracownia J. Sterna i J. Nowosielskiego) oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownia S. Gierowskiego). Dyplom w 1977 roku.

/fot Bez tytułu, 2010, olej, płyta, 71 x 91 cm, fot. Adriana Michalska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Konkurs dla grafików na projekty gadżetów organizowany przez Bibliotekę Miejską w Łodzi
pozytywka
Pozytywka w CH Tulipan
Awangardowe Muzeum w Muzeum Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*