W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi od 21 lutego do 25 marca 2022 r. będzie prezentowana wystawa pt. „Marianny – kobiety w historii i kulturze francuskiej w zbiorach WBP”.

Marianna jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Francji. Ona i inne kobiety jej współczesne, jak również te, których była spadkobierczynią, tworzyły i tworzą historię i kulturę francuską. Im właśnie poświęcona jest ta wystawa.

Ekspozycja prezentuje sylwetki wybranych kobiet: życie, twórczość i działalność na przestrzeni wieków – od średniowiecza poprzez erę nowożytną, aż do czasów współczesnych.                      

Ten barwny i różnorodny korowód otwiera Helojza i Jeanne D’Arc, kontynuują go między innymi Madame de Sévigné, Madame de Pompadour, Maria Antonina, Jane Avril, Colette, Joséphine Baker, Simone de Beauvoir, a zamyka Alice Zeniter.     

Wśród bohaterek wystawy znajdziemy pisarki, artystki i muzy, kobiety nauki, polityki i władzy, królowe, metresy i święte, bojowniczki, skandalistki, agentki wywiadu i zabójczynie. Każda z przedstawionych sylwetek kobiet może być przyczynkiem do ciekawej dyskusji, ale przede wszystkim zachęca do pogłębienia wiedzy i znajomości tematów związanych nie tylko z tymi konkretnymi postaciami, ale również z historią i kulturą poprzez czytanie książek, słuchanie muzyki, czy też oglądanie filmów, które można znaleźć w zbiorach Biblioteki.

Termin wystawy doskonale wpisuje się w obchodzone od kilkudziesięciu lat: Święto Kobiet i Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie – 8 marca oraz Dzień Języka Francuskiego i Frankofonii – 20 marca.

Atmosferę „świata kobiet” podkreśla oryginalna oprawa plastyczna złożona z prac wykonanych przez uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi. Są to rzeźby, obrazy i fotografie, z których część została specjalnie przygotowana w ramach szkolnego konkursu plastycznego pt. „Francuzka, która mnie inspiruje”.

Tekst przygotowała Bogusława Karbowska – Dział Informacji Naukowej

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
06012013_041
100 lecie debiutu Tuwima na Piotrkowskiej (foto)
IMG_3358
Kawiarnia Literacka: Jonathan Locke Hart (foto)
DSC02618
Narodowe Czytanie Quo vadis w Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*