P10100268 marca wystąpił w Łodzi Marek Dyjak – poeta-bard, wokalista i kompozytor. Koncert był częścią trasy promującej jego najnowszą, ósmą już studyjną płytę Moje fado.

Chociaż album Moje fado składa się przede wszystkim z kompozycji znanych z poprzednich wydawnictw Dyjaka, to jest on pod pewnym względem wyjątkowy. Jest to bowiem jego pierwsza płyta wydana po podpisaniu kontraktu fonograficznego. Do tej pory swoje albumy wydawał na własna rękę, przy wsparciu finansowym przyjaciół bardzo różnej proweniencji (jedna dyrektor bazaru, inną dyrektor banku). Kto zna choć trochę historię kariery muzycznej i biografię Dyjaka (bo w przypadku tego artysty nie da się rozpatrywać pierwszego w oderwaniu od drugiego), ten wie, że jest to znaczący krok. Moje fado to jedenaście refleksyjnych, smutnych, w żadnym wypadku radosnych, kompozycji o życiu: miłości, związkach, przemijaniu. Może i jest to pewnego rodzaju „the best of” Dyjaka, ale najlepiej ukazuje jego możliwości. Jak sam mówi jest „trochę wczorajszą, trochę dzisiejszą i trochę jutrzejszą” i z pewnością warto od niej zacząć swoją znajomość z Dyjakiem.

P1010029

Czwartkowy koncert w Łodzi Kaliskiej zgromadził naprawdę dużą publiczność. Artysta przywitał ją słowami: „Witajcie przyjaciele moi”, i chyba się nie pomylił, bo zebrali się tu nie tylko fantazyjnie omotani zimowymi szalami przypadkowi studenci kierunków artystycznych i filologicznych (jakby się można było spodziewać po tego rodzaju muzyce), ale przede wszystkim dojrzali ludzie, którzy doskonale znali jego piosenki i już po pierwszych nutach uśmiechali się do siebie i do Dyjaka znacząco.

Może tego wieczoru wokalnie mógł dać z siebie więcej, może i jest w tym trochę prawdy, że daleko mu do profesjonalnych wokalistów jazzowych. Ale nie można mu odmówić jednego – szczerości w okazywaniu własnych i obnażaniu naszych emocji. Ponad godzinne spotkanie z Dyjakiem było po prostu przejmujące, a zaangażowanie, z którym wydziera z siebie każde słowo budzi ogromny szacunek.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
RAIN_plakat
Festiwal RAIN – trzecia odsłona
a2014-12-06_20-19-16_2
Perfect w Wytwórni (foto)
a2011-01-29_23-43-41
The Cuts w Stereo Krogs (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*