wolski7Za nami ósme spotkanie z cyklu XII Przeglądu Teatralno-Kabaretowego. W środę, 28 lipca na deskach Śródmiejskiego Forum Kultury wystąpił Marcin Wolski.

To autor m. in. popularnej audycji satyrycznej „60 minut na godzinę” puszczanej na antenie Programu 3 Polskiego Radia, czy też cyklicznego słuchowiska pt. „Świnka”. Wolski współtworzył także szopki noworoczne, ukazujące z dystansem dokonania polskich polityków. W latach 90.wspierał swoją twórczością program Polskie ZOO.

Artysta zaproponował publiczności wspólną wędrówkę po kartach historii. Od swojego debiutu na łamach pisma Szpilki, poprzez trudny rok 68, aż po czasy współpracy z Andrzejem Zaorskim i pisanie tekstów dla Mariana Opani.  Były to bardzo płodne okresy twórczości. Powstawały liczne piosenki, skecze, a przede wszystkim utwory satyryczne będące komentarzem do wydarzeń politycznych w Polsce. Jak mówi sam autor do pisania prozy dojrzał po 30. To wtedy ten rodzaj literatury stał się najbardziej pojemny dla wielowątkowych myśli twórcy.

W swoim występie satyryk przedstawił wizerunki osób ze świata współczesnej polityki. Subtelne docinki dotyczyły m.in. Wojciecha Olejniczaka, Donalda Tuska czy Bronisława Komorowskiego. Przemyślane i połączone z dobrym smakiem teksty bawiły publiczność do łez i zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Między kolejnymi występami satyryka publiczność miała okazję przenieść się w klimat lat 60. Na scenie pojawił się Piotr Dresler, który wykonał największe przeboje PRL-u. Zgromadzeni widzowie chętnie nucili „Gdzie się podziały tamte prywatki” z repertuaru Wojciecha Gąsowskiego i sentymentalny utwór Czerwonych Gitar – „Historia jednej znajomości”. Nie zabrakło też „Wakacji z blondynką” i kultowego już „Cała sala śpiewa z nami” Jerzego Połomskiego.

 
Na zakończenie występu Wolskiego przyszedł czas na pytania i podpisywanie książek. Autor zachęcał do zapoznania się z którymś z prezentowanych tytułów. Wśród polecanych znalazły się m. in. „Bogowie jako ludzie”, „Eurodżihad”, „Alterland” czy „Noblista”.

Zainteresowanych twórczością Marcina Wolskiego kierujemy do Gazety Polskiej i Wprost, gdzie autor jest stałym felietonistą.

 

Marcin Wolski Marcin Wolski Marcin Wolski
Marcin Wolski Marcin Wolski Marcin Wolski

 

Zobacz także:
Letnia Scena Forum 2010 – program imprez

Kabaret Ramol (foto)

Kabaret Sakreble w Przechowalni (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
16082012_054
Letnia Scena Forum: Lamentacje londyńskie (foto)
Zmierzch_-_fotos_1
Grand Prix dla studentów łódzkiej filmówki
Kobiety u grobu w Domu Literatury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*