mrcpn-1001swiatow_006Od 14 stycznia do 11 lutego w Galerii FF można oglądać wystawę fotografii Marceli Paniak pod nazwą 1001 światów.

„Wyobrażam Ją sobie jak patrzy na świat wokół, obserwując i kolekcjonując różne przedmioty. Część z nich zostaje w Jej pamięci, inne trwają dalej w Jej fotografii. Niektóre z nich zabiera ze sobą, potem w ciszy ustawia, buduje małe opowiadania, każe im milczeć lub mówić – czasem mówią prawdę, czasem kłamią. Najzwyklejsze, bywa, że niedostrzegane, ze śladami czasu, które na nich się odcisnęły – wszystkie one mają swoją historię do opowiedzenia, bo każdy jest inny, niepowtarzalny, na równi fascynujący. Więc je fotografuje. Jednak szybko zapomina o powierzchni fotografowanych rzeczy. Jest nie tylko fotografką, ale i artystką. Widzi ich kształty i wsłuchuje się w ich mowę, ale zagląda przez nie dalej i głębiej. Świat realny przestaje się liczyć. Wraca do dzieciństwa – dopóki pamięta jeszcze fragmenty z tych dziecięcych chwil. Trzyma się ich mocno, bo zbudował Ją ten świat, wypełnił magią, wyobraźnią i szczęściem. Bajkowo pokolorował. Znów może wrócić do domu babci, w którym wieczorem oglądała bajki z fotograficznych, barwnych klisz przesuwające się powoli w rzutniku. Znów wraca do początku, do świeżości i siły pierwszych uczuć. Do Jej świata.  Do pomieszania wspomnień, kłębków tajemnic, pierwszych zachwytów. Mnogości różnych światów. Do tych nawet trudno policzalnych 1001 różnych opowieści, które płyną, potem plączą się i w końcu sklejają w jedno. Jej historia jest fotograficzna. Wyjmuje współczesne czarno-białe klisze, naświetla i wywołuje. Robi powiększenia. Pracuje z odbitką. Powiększa albo zachowuje w niewielkim, intymnym formacie. Zmusza tym, by podejść i zanurzyć się w Jej świat. Czasem odpłynąć, czasem powrócić. Dobrze też wie, że każda z Jej fotografii to samoistny, oddzielny byt. Że potrzebuje jej tak samo, jak tych przedmiotów, które fotografuje. To współistnienie pokazuje więc razem, obok siebie. Świat rzeczy i świat ich fotograficznych odbić. Fotografie są mało współczesne, trochę niemodne, bo jeszcze na klasycznych, srebrowych papierach z ich własną fakturą, zapachem, różnym odcieniem. Zestawia te swoje scenografie i ich fotograficzny zapis. Przedmioty i ich wizerunki na odbitkach. Każde jest ważne, każde inne. Przedmioty gubią się i tracą swoje pierwotne znaczenie na fotografiach. Przechodzą w inny stan. Są Jej potrzebne i niepotrzebne zarazem. Jej fotografia to wizja. Jej fotografia to cudowne kłamstwo, które nie musi opisywać dokładnie świata. Jej fotografie są prawdą, bo mówią o Jej najgłębszym świecie. Jej fotografie są szeptaną bajką, wróżbą, krótkim opowiadaniem. Są emanacją dziecięcej tęsknoty. Są intymnym zwierzeniem. Uczuciem” – Marek Szyryk.

joomplu:118702

Marcela Paniak (1991, Łódź) – nAbsolwentka i doktorantka Szkoły Filmowej w Łodzi. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Autorka wystaw indywidualnych i uczestniczka wystaw zbiorowych w Polsce oraz w wielu krajach za granicą (Czechy, Belgia, Stany Zjednoczone, Słowacja, Dania, Francja, Węgry, Hiszpania, Włochy…). Bohaterka licznych publikacji. Laureatka nagród, spośród których najważniejsza była nominacja do nagrody Prix Découverte na festiwalu „Les Rencontres d’Arles” w 2013 roku. Sama twierdzi w ten sposób: „Nie skupiam się na reprezentowaniu świata realnego; najważniejszy jest dla mnie świat, który jest wykreowany przez umysł. Zajmuję się tematami związanymi z wyobraźnią, wspomnieniami, pamięcią, historią, archiwum, tożsamością oraz fotografią samą w sobie. Tym sposobem zastanawiam się nad zależnościami między tymi zagadnieniami w praktyce a właściwościami fotografii w teorii. Lubię więc łączyć różne dziedziny sztuki, eksperymentować w ich zakresie, wykorzystywać wielostronne możliwości, jednak wciąż bazując na obrazie fotograficznym, który jest zawsze w centrum mojego zainteresowania”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
blowup
„Blow up” Agnieszki Prusak w Galerii FF
a2011-06-18_12-29-03
Zagrożeni w przyrodzie mieszkańcy łódzkiego ZOO (foto)
wykopmy
Wykopmy Rasizm ze Stadionów w kinie Polonia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*