maratsadeW niedzielę, 23 lutego o godz. 19:07 w Teatrze Studyjnym rozpocznie się premiera spektaklu Mata/Sade na podstawie tekstu Męczeństwo i śmierć Jean Paul Marata przedstawione przez zespół aktorski przytułku w Charenton pod kierownictwem pana de Sade.

Od roku 1801, do śmierci w roku 1814, [Sade] był internowany w zakładzie dla umysłowo chorych w Charenton, gdzie przez kilka lat miał sposobność inscenizować sztuki w gronie pacjentów i występować jako aktor. […] Jego dyskusja z Maratem, którą tutaj przedstawiamy, jest jednakże w pełni fikcyjna […]. W przedstawieniu Sade’a i Marata interesuje nas konflikt między indywidualizmem doprowadzonym do krańcowości i myślą o politycznym i społecznym przewrocie. Sade również był przekonany o konieczności rewolucji i jego dzieła są jednym atakiem na skorumpowaną klasę panującą, jednakże cofa się wobec metod terrorystycznych organizatorów nowego porządku i jak współczesny reprezentant trzeciego stanowiska siedzi między dwoma krzesłami.

Peter Weiss, „Uwagi dotyczące tła historycznego naszej sztuki”

Autor: Peter Weiss
Reżyseria: Rudolf Zioło
Asystent reżysera: Jakub Kryształ

Obsada: Paweł Dobek (Pan de Sade), Patryk Palusiński (Jean Paul Marat), Michalina Rodak (Simona Evrard), Dominika Lichy (Karolina Corday), Jakub Kryształ (Dupperet), Patryk Pietrzak (Jakub Roux), Michał Barczak (Wywoływacz), Aleksandra Przybył (Pacjentka), Śpiewacy – Zuzanna Zazulin, Anna Fatyga, Rafał Łysak, Mateusz Mosiewicz
Muzyka: Anna Stela
Scenografia: Dominika Błaszczyk
Ruch sceniczny: Paweł Sakowicz
Pianista: Adam Kupaj

/fot. Mikołaj Zacharow mat.pras.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Bal u Naczelnika w Teatrze Wielkim
Piotruś Pan Teatru Pinokio
nowaklasyka
Nowa Klasyka Europy 2014 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*