Manewry weselne w Teatrze Powszechnym

W sobotę 12 stycznia 2019 o 19:00 na Dużej Scenie łódzki Teatr Powszechny zaprezentuje prapremierę „Manewrów weselnych” – komedię kanadyjskiego dramaturga Marka Crawforda w reżyserii Jakuba Przebindowskiego.

„Manewry weselne” (oryg. „Stag and Doe”) specjalnie dla łódzkiego Teatru Powszechnego przełożyła Elżbieta Woźniak, znakomita tłumaczka angielskojęzycznych tytułów prezentowanych na polskich scenach. „Mówiąc w największym skrócie – spektakl pokazuje, że warto być, a nie mieć” – zapowiada dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska. „Nadmiernie przywiązujemy się do rzeczy, próbujemy zastąpić brak miłości gadżetami, piękną ślubną sukienką czy dobrym samochodem. Koncentrując się na przykład na materialnej oprawie wesela, zapominamy o tym, co najważniejsze, czyli o osobie, z którą chcemy spędzić życie – którą powinniśmy kochać i z którą powinniśmy się przyjaźnić. Na te współczesne problemy między innymi zwraca uwagę sztuka Marka Crawforda” – podkreśla Pilawska.

Nowa komedia łódzkiego Teatru Powszechnego (Polskiego Centrum Komedii) to opowieść o perypetiach dwóch młodych par i ich znajomych. Jedna z nich – zgodnie z kanadyjskim zwyczajem – przygotowuje „wieczór przedślubny”, druga – wesele. Ze względu na nieprzewidziane okoliczności obie imprezy muszą się odbyć w tym samym miejscu. Misternie przemyślane i w szczegółach dopracowane detale obu bankietów muszą ustąpić prowizorycznym działaniom, co głównych bohaterów prowadzi do głębszej myśli o sensie małżeństwa. Młodzi ludzie, mimo dzielących ich animozji, muszą zrezygnować z części planów i przeorganizować przyjęcia. Do tego budzą się w nich dawne emocje i zawodzi catering… Sztuka Crawforda pokazuje, jak niewiele trzeba, by zburzyć sielankowy nastrój momentu zaślubin, gdy się je idealizuje i gdy zbyt drobiazgowo traktuje się rzeczy z gruntu nieistotne.

„Manewry weselne” to komedia romantyczna, gatunek rzadko spotykany na scenach, dużo częściej oglądany w kinie. Obok zabawnych scen pojawią się wzruszające i przejmujące sekwencje” – mówi Jakub Przebindowski, reżyser znany łódzkiej publiczności z dwóch realizacji w Powszechnym: „Pomocy domowej” i „Żony potrzebnej od zaraz”. „Akcja sztuki rozgrywa się w Kanadzie, możemy więc poznać tamtejsze przedślubne obyczaje i tradycje. To polska prapremiera z młodą obsadą, ciekawą scenografią, pięknymi kostiumami i wieloma niespodziankami. Będzie romantycznie, dotkliwie i mam nadzieję zabawnie. Refleksja, uśmiech, a do tego błękit inspirowany twórczością Yvesa Kleina” – dodaje Przebindowski.

Prapremiera spektaklu będzie połączona z niespodziankami, które czekają na widzów w przerwie i po spektaklu. Partnerami prapremierowego wieczoru są: wydawca książki kulinarnej dla nowożeńców pt. „Zakochani w kuchni” oraz Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi.

Autor: Mark Crawford
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Jakub Przebindowski
Scenografia: Witold Stefaniak
Kostiumy: Dorota Goldpoint
Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Monika Kępka / Diana Krupa, Filip Jacak, Jakub Kryształ, Michał Lacheta
Ze specjalnym udziałem Karoliny Łukaszewicz, Magdy Zając i Arkadiusza Wójcika

/fot. Katarzyna Chmura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *