114 grudnia, powstały kolejne trzy malowidła wielkoformatowe składające się na projekt „Dzieci Bałut – murale pamięci”. Piotr Saul, asystent na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu przy współpracy ze studentem łódzkiej ASP Damianem Idzikowskim wykona artystyczne graffiti na budynkach przy ul. Mikołaja Reja 7, ul. Wojska Polskiego 112 oraz ul. Wojska Polskiego 116.

Organizator tego przedsięwzięcia, Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta”, zaprasza  7 grudnia na uroczyste odsłonięcie murali. Wydarzenie to rozpocznie się o godz. 11.00 od złożenia kwiatów pod pomnikiem „Pękniętego serca” w parku im. Szarych Szeregów w Łodzi.

7 grudnia o godz. 16.00 na ścianie budynku przy ul. Organizacji „WiN” 16 wykorzystując postać dziecka z namalowanego murala zostanie przedstawiona multimedialna prezentacja dzięki współpracy  z Narodowym Centrum Kultury oraz inscenizacja z udziałem młodzieży z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 3 w Łodzi. 7 grudnia o godz. 19.00 przy ul. Moniuszki 10 multimedialna projekcja zostanie powtórzona.

Dzieci Bałut – murale pamięci to w nowatorski sposób opowiedziana historia dzieci polskich  i żydowskich z Bałut. Projekt poświęcony jest łódzkim dzieciom z okresu wojny, często bezimiennym małym bohaterom. We wrześniu br. minęła 70 lat od tzw. Wielkiej Szpery, akcji przeprowadzonej na terenie getta, kiedy wywieziono ponad 15 tys. osób i niemal wszystkie dzieci poniżej 10 roku życia.  W tym roku 1 grudnia przypadła 70-ta rocznica utworzenia na terenie łódzkiego getta obozu dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej. Projekt ma przypomnieć tę historię przez pokazanie sylwetek bałuckich dzieci z czasu okupacji w formie hiperrealistycznych murali, czerpiących z nielicznych, archiwalnych fotografii.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
swinkii
Międzynarodowa Wystawa Świnek Morskich (foto)
frania-11
UNIQA Art Łódź: Instalacje ze słupów ogłoszeniowych (foto)
BZB42-WIZ-6
Łódź może zorganizować Expo Horticultural 2024

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*