pisanki_011Ozdobili je między innymi Andrzej Mleczko, Małgorzata Musierowicz, Stasys Eidrigevicius. Każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju i ma przynieść nadzieję. Od 11 marca w Manufakturze można oglądać wystawę nietypowych strusich pisanek. Po jej zakończeniu niezwykłe wydmuszki trafią na aukcję, z której środki pomogą osobom niepełnosprawnym.

„Malowane nadzieją” – wystawa i aukcja pisanek wykonanych ze strusich wydmuszek stały się wielkanocną tradycją w Manufakturze. Dzięki Katolickiemu Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej, na zaproszenie którego plastycy, satyrycy, jubilerzy po raz dwunasty ozdobili strusie wydmuszki, w galerii handlowej Manufaktury stanie wystawa prezentująca ponad 70 pisanek.

joomplu:49714

Pisanki w tym roku malowali m.in. Andrzej Mleczko, Edward Lutczyn, Stasys Eidrigevicius czy Paweł Althamer. Po raz pierwszy pisankę wykonała Małgorzata Musierowicz, autorka cyklu powieściowego „Jeżycjada”. Pojawi się pisanka wykonana w 2005 r. przez rzeźbiarkę Magdalenę Abakanowicz, na której jest „odciśnięta” mała dłoń. Nabywca pracy przekazał ją do ponownego wystawienia na wystawie i licytacji. Wśród prac znajdzie się też jajko z pracą piętnastoletniej Gai, jednej z bohaterek akcji Stowarzyszenia. Gaja urodziła się tylko z jedną w pełni sprawną kończyną. By mogła sprawniej funkcjonować potrzebuje specjalistycznej mioprotezy ręki.

Pisanki można oglądać przez dwa tygodnie, do 24 marca. Po zakończeniu wystawy wielkanocne jajka (ale też obrazy, między innymi autorstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza) trafią na aukcję w andel’s Hotel. Dochód z licytacji, trafi do Gai i podobnie jak w latach ubiegłych, zostanie przeznaczony na letni wypoczynek dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Licytacja odbędzie się 26 marca o godz. 17. Osoby spoza Łodzi będą mogły licytować telefonicznie, jeżeli wcześniej zgłoszą swoją chęć udziału na stronie www.pisanki.art.pl.

Pomysłodawca akcji – Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej – wywodzi się z Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych założonego w 2001 roku. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego, której celem jest dotarcie do wszystkich niepełnosprawnych. Dlatego właśnie działalność organizacji jest bardzo zróżnicowana. Zajmuje się organizacją pielgrzymek, wycieczek, turnusów wakacyjnych czy cyklicznych zajęć w „Starej Plebanii”.

/fot. Marcin Jurkiewicz www.MagiaKadrow.com.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_3619
Interstone – jesień 2013 (foto)
IMG_7975
Folkowe Inspiracje 2013 w Manufakturze (foto)
Perły Łodzi 2019

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*