make me! 2012 – finaliści

makeme2012Z pośród 130 przesłanych w tym roku na make me! projektów jury wybrało sześć stanowiących przykład dobrego oraz przemyślanego wzornictwa. Staną się one częścią jubileuszowej wystawy przypadającej na pięciolecie konkursu, która zostanie zaprezentowana na Łódź Design Festival, 18-28 października.

Poza tegorocznymi finalistami zaprezentowane zostaną w jednym miejscu najlepsze prace konkursowe z ubiegłych lat. 18 października podczas otwarcia festiwalu dowiemy się także komu jury przyzna nagrodę główną w wysokości 20 000 zł!

Wyróżnieni w konkursie make me! 2012:
Katarzyna Koprowska, Ul Wielkopolski za zwrot w kierunku natury i mikro ogrodnictwa.
Wojciech Drab, Hocki za ukłon w stronę kreatywności, prostotę i ekologiczność.
Małgorzata Dziembaj, OVO za odwagę w podjęciu trudnego tematu oraz przemyślaną i pieczołowicie dopracowaną formę projektu.
Jan Lutyk, Ribbon za nietypowe podejście do materiału i tym samym optymalne wykorzystanie jego cech.
Alicja Patanowska, Ścieranki – rysowanki za funkcjonalność i niecodzienne połączenie kulinarności z zabawą.
Magdalena Waś, Sofa Szara za lekką konstrukcję, prostotę pomysłu odwołującego się do leżakowej tradycji lecz w eleganckiej formie. Za piękną i użyteczną formę.

makeme2012p

Po raz pierwszy jury konkursu uznało, że poziom nadesłanych zgłoszeń jest niższy niż w poprzednich edycjach i tylko 6 projektów zasługuje na wyróżnienie i pokazanie na wystawie  pokonkursowej.

– Z perspektywy osoby zajmującej się analizowaniem trendów rynkowych czułem lekki niedosyt powodowany poziomem nadesłanych projektów. Zdecydowana większość z nich nie rokuje w mojej ocenie szans na pozytywny debiut rynkowy. Wydaje się, że młodzi designerzy na zbyt dalekim miejscu postawili podstawową zasadę dobrego projektowania – realizację konkretnej potrzeby odbiorcy. Pamiętajmy, że żyjemy w bezwzględnym otoczeniu rynkowym, w którym panuje niepodzielnie prawo podaży i popytu i projektanci muszą mu się poddać – Konrad Jerin, członek jury, redaktor naczelny magazynu „F5”

– Uznaliśmy, że tylko 6 projektów zasługuje na wyróżnienie poprzez pokazanie ich na wystawie w nadziei, że krytyczna ocena zmobilizuje uczestników kolejnych edycji konkursu make me! do odważniejszego i bardziej odpowiedzialnego udziału w konkursie – Agata Kulik-Pomorska oraz Paweł Pomorski – członkowie jury, grupa Malafor.

Każde zgłoszenie zostało starannie ocenione przez jury w składzie:
Agnieszka Jacobson-Cielecka – przewodnicząca jury, kuratorka, konsultant merytoryczny Łódź Design Festival,
Gian Luca Amadei – edytor produktu, „Blueprint Magazine”,
Konrad Jerin – redaktor naczelny magazynu „F5”,
Agata Kulik-Pomorska oraz Paweł Pomorski – Malafor,
Małgorzata Żmijska – Dyrektor Programowa Łódź Design Festival.

Konkurs skierowany był do młodych twórców między 20 a 30 rokiem życia. Nagroda główna w wysokości 20 000 zł oraz wyróżnienia w postaci wyjazdów studyjnych i staży stwarzają możliwość rozwoju i doskonalenia umiejętności. Prezentacja wyróżnionych projektów podczas festiwalu to niezwykła szansa dla młodych ludzi, aby pokazać swoje pomysły szerokiej publiczności, nawiązać kontakt z firmami i zaistnieć na rynku polskiego, a nawet międzynarodowego wzornictwa.

Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu „make me!”:
2008 – Bartosz Mucha (POOR), projekt: Spinacz
2009 – Paulina Lis, projekt: (wy)Mydelniczka
2010 – Kamila Niedźwiedzka, Nikodem Szpunar, projekt: Lampa Komar
2011 – Thibaut Godard, projekt: Porcelana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *