025mahW środę, 4 lutego w Art_Inkubatorze mogliśmy zobaczyć Mahabharatę – spektakl Teatru Kasba Arghya z Indii. Mahabharata to produkcja teatralna oparta na głównym hinduistycznym poemacie epickim.

To największe dzieło literatury indyjskiej, opowiadające o historii starożytnych Indii. To opowieść o życiu, miłości i sile. Spektakl jest zbudowany z obrazów, przeplatanych kilkoma frazami i cytatami z poematu w języka angielskim i w sanskrycie. Narracja oparta na działaniach fizycznych została opracowana i rozwinięta poprzez fuzję różnorodnych form tradycyjnego tańca indyjskiego, takich jak: Kathakali, Bharanatyam, Kathak i tradycyjnych form teatralnych, takich jak: Kutiyattam i Yakshagana. Cały spektakl osadzony jest na fundamencie tradycyjnej hinduskiej muzyki i rytmów.

joomplu:85307

Kasba Arghya to grupa teatralna z Kalkuty (Indie). Dyrektorem grupy jest Manish Mitra, reżyser i twórca teatralny, specjalizujący się w pracy z tradycyjnymi indyjskimi formami teatralnymi. Praca teatru Kasba Arghya skupiona jest na badaniu tradycyjnych elementów kutlury Indii – teatralnych, muzycznych i tanecznych, i na ich podstawie rozwijaniu nowoczesnego języka teatru. Artyści zespołu Kasba Arghya nieustannie pracują nad zgłębianiem etnicznych źródeł własnej kultury. Aktorzy teatru są świetnie wyszkolonymi specjalistami w dziedzinie tradycyjnych indyjskich form tańca, m.in: Kathakali, Kutiyattam i Kalari Payattu. W swojej pracy, poprzez trening fizyczny, dążą do zrozumienia ciała aktora działającego na scenie i zasad jego scenicznej obecności. Starają się też stworzyć własną, oryginalną metodę scenicznej fizycznej narracji i teatralnego obrazowania.

/fot. Anita Andrzejczak

Zobacz także:

Vidomi w Art_Inkubatorze (foto)

Moscow City Ballet w Teatrze Wielkim (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Jubileusz Grażyny Posmykiewicz (foto)
_DSC1292
Juwenalia PŁ 2012: Kabareton (foto)
IMG_5877
Pańskie zdrowie, Panie Tuwim (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*