DSCF224223 kwietnia odbył się Światowy Dzień Książki. Z tej okazji Empik w Manufakturze zorganizował trzydniowy cykl spotkań z pisarzami. W czwartek odbyło się pierwsze ze spotkań, którego gościem była Magdalena Parys.

Pisarka, która właściwie nazywa się Magdalena Lasocka, wydała w roku 2014 najnowszą powieść pt. „Magik” i to głównie jemu było poświęcone czwartkowe spotkanie w Empiku. Prowadząca spotkanie Elżbieta Piotrowska, dziennikarka radia Eska rozmawiała z Parys również o Niemczech, ponieważ to tam pisarka spędziła większość swojego życia. Rozmowa dwóch pań toczyła się w bardzo przyjemny sposób, nie można było zarzucić wyreżyserowanych pytań czy odpowiedzi. Uczestnicy spotkania przysłuchiwali się rozmyślaniom i pogawędce niczym w kawiarni przy kawie, gdy Piotrowska pytała pisarkę o jej sny, marzenia, przeszłość i plany.
Uważna publika nie stroniła od zadawania pytań. Niektóre z nich były bardzo wnikliwe. Jedna z słuchaczek, która przybyła na spotkanie ze swoim egzemplarzem „Magika”, wyposażonym w oznaczenia i przypisy, przeczytała Magdalenie Parys fragment jej własnej książki, chcąc dowiedzieć się czy wnikliwe opisy budowli zawarte w powieści to owoc niesamowitej wyobraźni pisarki czy też jej dogłębnej analizy architektury. Publiczność wiele razy wyraziła uznanie dla kreatywności i polotu autorki.
Magdalena Parys to osoba bardzo kreatywna i przedsiębiorcza. Jest założycielką polsko-niemieckiego czasopisma literackiego „Squaws”, pisała do takich gazet jak Gazeta Wyborcza, Zwierciadło czy Kurier Szczeciński, jak sama twierdzi, imała się w życiu wielu zadań, rozpoczynała wiele kierunków studiów, jednak ostatecznie otrzymała dyplom filologii polską i pedagogiki na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. W 2011 roku ukazała się jej debiutancka powieść pt. „Tunel”, który reprezentował Polskę na Europejskim Festiwalu Debiutu w Kilonii i w Berlinie. „Magik” to pierwsza część trylogii, która opowiada o ucieczkach z komunistycznego Berlina.

Ciąg dalszy cyklu spotkań Festiwal Literatury to piątkowe spotkanie z Marcinem Gutowskim, sobotnie z Wojciechem Eichelbergerem oraz z Gają Grzegorzewską oraz niedzielne, wieńczące Festiwal Literatury, na którym wystąpi Krzysztof Beśka.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
bibliotekajedna
Jedno miasto – jedna biblioteka
IMG_8163
Festiwal Puls Literatury w Brzezinach (foto)
IMG_3045
Slam w Żarty Żartami (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*