IMG_9048Po raz kolejny w ramach Małej Literackiej Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zorganizowano literackie podsumowanie minionego roku. Tym razem w dyskusji wzięli udział Justyna Sobolewska, Michał Nogaś, Adam Poprawa i Maciej Robert.   

Najważniejszymi okazały się nie konkretne tytuły, a pewne mniej lub bardziej egzotyczne zachowania polskich autorów. Wspomniano Kaję Malanowską żalącą się, że za szesnaście miesięcy pisania książki otrzymała „tylko” 6800 złotych. Przypomniano aferę Kinga Dunin – Ignacy Karpowicz, o której pod koniec roku huczało również w kolorowych pismach.

Wspomniano również m.in. o Michale Witkowskim, już nie prozaiku a celebrycie, a także Mister D., muzycznym wcieleniu Doroty Masłowskiej. Nie zapomniano o Marcinie Świetlickim, który usilnie prosił jurorów o nie przyznawanie mu Nagrody Literackiej Nike. Najpopularniejszą „poetką” okazała się Maria Goniewicz, którą bulwarowa prasa nazwała „poetką-morderczynią”.

Gdzie jednak szukać dobrej literatury? Przede wszystkim w nowych książkach Magdaleny Tulli, Szczepana Twardocha, Janusza Rudnieckiego czy Jacka Dehnela. Dyskutanci nie byli jednogłośnie przekonani do „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk, za to zdecydowanie odradzali najnowszą publikację Joanny Bator.

joomplu:85296

W trakcie dyskusji poruszono również temat dużych wydawnictw, którymi rządzą działy promocji, a każda kolejna książka uznawana jest, przez samych wydawców, za „arcydzieło”. Jak można przypuszczać dobrej, nieszablonowej literatury już wkrótce będzie trzeba szukać wśród małych wydawców, gdyż „giganci” coraz bardziej skupiają się na głośnych, głównie zagranicznych, nazwiskach oraz utartych gatunkach popularnych, takich jak kryminał czy romans.

Jest to jednak koło zamknięte, gdyż maluczkich nie stać na promocję, a co za tym idzie, na szeroki rozgłos w mediach. Jury nie zna tytułów, przez co musi do kolejnych nagród zgłaszać „utarte i znane” nazwiska.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Nowy_obraz1
Nowe Inspiracje – XII Ogólnopolski Konkurs Poetycki (foto)
IMG_8158
Marek Zając w Domu Literatury (foto)
Izabela Filipiak z Nagrodą Tuwima (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*