pilchKatarzyna Kubisiowska napisała biografię jednego z najważniejszych pisarzy ostatnich kilkudzisięciu lat. Pisała ją z nim i wbrew niemu. W Małej Literackiej opowie o pisaniu biografii za życia, o rzetelnej reporterskiej robocie w zetknięciu z literacką fikcją i stojącym za nią człowiekiem – Jerzym Pilchu. O książce Pilch w sensie ścisłym z autorką porozmawia Agnieszka Cytacka.

8 listopada 2016 / wtorek / godz. 19.15 / Mała Sala Teatru Nowego / Zachodnia 93 / wstęp wolny

Wydawać by się mogło, że Jerzy Pilch w swoich książkach powiedział o sobie wszystko. Nie jest to prawda. Nie jest też prawdą, że jego trzęsące się ręce to efekt alkoholowej choroby, albo – jak chcą inni – kara za grzechy.

Bestsellerowy pisarz skrył za zasłoną literackiej fikcji wiele tajemnic. Czasem czarujący i uroczy, czasem zimny i niedostępny. Ta kontrowersyjna, pierwsza biografia powstała z Pilchem i wbrew Pilchowi, obdziera go z fikcji, by pokazać całą prawdę.

Jerzy Pilch: – Ile dostałaś czasu? – Dwa lata. – Aha, czyli liczą na to, że przed wydaniem zdążę umrzeć.

***
Katarzyna Kubisiowska – publicystka związana z redakcją „Tygodnika Powszechnego”. Autorka wielu rozmów prasowych z Jerzym Pilchem. Biografia pisarza, nad którą pracowała trzy lata, w rzeczywistości zaczęła powstawać dwadzieścia lat temu, kiedy po raz pierwszy się spotkali i zaczęli ze sobą – na początku wyłącznie prywatnie – rozmawiać.

***
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Mała Literacka – spotkania wielkiego formatu w roku 2016 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
valko
Spotkanie z Tanyą Valko w Łodzi
tuvia
Tuvia Tenenbom w Domu Literatury
Maja Lidia Kossakowska w EMPIKu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*