Grzegorz_Jankowicz_credit_fot._Grazyna_Makara_Tygodnik_P17 czerwca (wtorek) o godz. 19 w Małej Literackiej Grzegorz Jankowicz zaprezentuje multimedialny wykład Od nimfy do utopii. Lars von Trier ekranizuje Leśmiana. Zapraszamy do Małej Sali teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (ul. Zachodnia 93).

Lars von Trier zapewne nigdy nie czytał Leśmiana, a nawet jeśli go czytał, to z całą pewnością nie nawiązuje do niego (przynajmniej świadomie) w żadnym ze swych filmów. Skąd zatem tytuł tego wykładu? W jakim sensie von Trier „ekranizuje“ Leśmiana?

W archiwum polskiego poety zachowało się (w niekompletnej postaci) krótkie opowiadanie pt. „Satyr i nimfa“, które przed kilkoma laty zostało udostępnione czytelnikom. Historia o dwóch postaciach z antycznych opowieści, które trafiają do nowoczesnego świata. Nie potrafią się w nim odnaleźć, co wiedzie je do nieuchronnej klęski. W wyniku niezwykłego zbiegu okoliczności tekst Leśmiana kończy się dokładnie tam, gdzie zaczyna się fabuła filmu „Nimfomanka“ Larsa von Triera…

Co łączy obu twórców – polskiego poetę i duńskiego reżysera? W jaki sposób obydwaj odnosza się do kobiecości i męskości? Jak opowiadają o kondycji człowieka płynnej nowoczesności? Czego dowiadujemy się od nich na temat naszego stosunku do obrazów jako narzędzi, za pomocą których odnosimy się do siebie, innych oraz otaczającej nas rzeczywistości?

Grzegorz Jankowicz (ur. 1978) – filozof literatury, tłumacz i redaktor. Pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities UJ. Redaktor działu kultura „Tygodnika Powszechnego“. Współpracuje z Fundacją Korporacja „Ha!art”, której jest wiceprezesem i dla której redaguje dwie serie: „Linia krytyczna” i „Proza obca”. Juror Wrocłaskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius“. Dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada (Kraków), Międzynarodowego Festiwalu Nauki COPERNICUS oraz Międzynarodowego Festiwalu Historycznego ANAMNESES. Mieszka w Krakowie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
prope
XII Festiwal Literatury Prope Mercatum
Literatura – styczeń 2020
starooo
Sen, marzenie, zaświaty w literaturze od antyku po współczesność

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*