skucha_760x360pxZapraszamy na Małą Literacką z Jackiem Hugo-Baderem wokół jego najnowszej książki Skucha, która ukaże się 28 kwietnia nakładem Wydawnictwa Czarne w koedycji z wydawnictwem Agora. Z autorem porozmawia Mikołaj Mirowski.

8 maja 2016 / godz. 16.00 / Mała Sala Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi / Zachodnia 93 / wstęp wolny

Jacek Hugo-Bader przejechał kawał świata, spotkał fascynujących ludzi, ale dopiero teraz opowiada o swojej najpoważniejszej wyprawie, największym wyzwaniu. Kreśli historię polskiej opozycji przez losy tych, którzy ją tworzyli – Kolumbów rocznik 50. – swoich, jak mówi, najbliższych, sióstr i braci. Co zrobili ze swoim niezwykłym życiem dawni konspiratorzy, których bronią były papier, farba drukarska i powielacze? Żałują, że to nie były karabiny? „Jedni koledzy w wolnej Polsce błyszczą w polityce, inni robią fortuny, jeszcze inni nie mają co jeść. Wielu robi mniej lub bardziej czyste interesy. Parę osób idzie na emerytury, parę – do kryminału. Raz – za coś, raz – za nic. Parę osób już wie, że zmarnowało życie, zmitrężyli, przebarłożyli dwadzieścia sześć lat, paru chłopaków i parę dziewczyn uważa, że walka o wolność dopiero się zaczyna. Kilkoro kolegów umiera, kilkoro się rozpija, kilkoro rozwodzi, a kilkoro leczy depresję. Niektórzy robili w życiu rzeczy straszne…”.

Jacek Hugo-Bader (ur. 1957) — reporter „Gazety Wyborczej”. Uwielbia Rosję i byłe kraje Sojuza, w których w sumie spędził prawie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w zbiorze reportaży Biała gorączka (Nagroda im. Arkadego Fiedlera „Bursztynowy Motyl” 2010).  Jechał ruskim łazikiem. W 2011 roku ukazała się jego Dzienniki kołymskie, owoc – także samotnej – podróży na Kołymę. Jest także autorem książki Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak, W rajskiej dolinie wśród zielska, nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE, i współautorem filmu dokumentalnego Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Grand Press i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Mikołaj Mirowski – dr historii, publicysta. Zajmuje się historią ZSRR lat 1917-1941, problematyką pamięci historycznej a także tematyką stosunków polsko-żydowskich. Pisał m.in. dla „Znaku”, „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Liberté!” i „Forum Żydów Polskich”. W Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi projekt „Warszawa dwóch Powstań”. Autor książki „Rewolucja permanentna Lwa Trockiego. Między teorią a praktyką” (2013).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
krakowskisalon
Krakowski Salon Poezji w Łodzi
komukibisuja
Kawiarnia Literacka: Leszek Engelking
kapitularz
Kapitularz 2014 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*