Dr_Blues_SOUL_RE_VISIONJuż w najbliższy piątek (3.07) rusza cykl letnich koncertów bluesowych na rynku Manufaktury, pod hasłem Luz Blues.  Do końca lipca prezentować się będą polskie gwiazdy tego gatunku:  Dr Blues & Soul Re Vision, Acustic,  Why Ducky? i  Nocna Zmiana Bluesa.

Koncerty rozpoczynać się będą w lipcu co piątek o godz. 18.00, na scenie ustawionej w rynku pomiędzy budynkami restauracji American Bull i French Potato. Jak mówi organizujący imprezę Luz Blues Michał Padkowski, ten cykl od roku wypełnia lukę w miejskiej, letniej ofercie koncertowej dla miłośników bluesa. Fani jazzu w Łodzi od lat nie mogą narzekać na wakacyjną ofertę koncertów w ich ulubionym gatunku. I choć blues jest gatunkiem pokrewnym, a wręcz wobec jazzu pierwotnym, w czasie wakacji bluesowych wydarzeń w Łodzi dotąd brakowało. Luz Blues świetnie odpowiedział na zapotrzebowanie fanów. 

Serię koncertów (w piątek 3.07) rozpocznie Dr Blues & Soul Re Vision. Zespół ma na koncie liczne występy na prestiżowych festiwalach muzycznych (m.in. na festiwalu bluesowym w Memphis) a także wiele wyróżnień i nagród. Lider formacji, Krzysztof „Dr Blues” Rybarczyk jako pierwszy (i jedyny) wykonawca z Polski został przyjęty do amerykańskiej galerii sław bluesa: Blues Hall of Fame. Zespół istnieje od 2011 roku, a zakładał go w Poznaniu sam lider – wówczas jeszcze jako muzyk legendarnej grupy Wielka Łódź. Podczas łódzkiego koncertu należy spodziewać się czarnego bluesa, inspirowanego dokonaniami m.in. B.B. Kinga, w mistrzowskim wykonaniu znakomitych muzyków.

Zespół Acustic w składzie: Grzegorz „Achtel” Achtelik – wokal, gitara, Jacek Szuła – harmonijka ustna, Szymon Borkowski – gitara wystąpi w Manufakturze za tydzień (piątek, 10.07).Cała trójka pochodzi ze Śląska (Tychy, Radlin, Jastrzębie Zdrój). Każdy z obfitym bagażem doświadczeń zdobytym w innych formacjach muzycznych. Piękne brzmienie akustycznych gitar, charyzmatyczny, bluesowy wokal Achtela, nietuzinkowe brzmienie harmonijki Jacka, wysublimowane dźwięki solówek Szymona to jest to, co zespół oferuje poszukiwaczom muzycznych doznań.

Why Ducky? (koncert w piątek 17.07) to ośmioosobowy zespół doświadczonych muzyków, grający utwory własne oraz covery w stylu bluesa, rhythm & blues oraz funky. W ciągu kilku lat swojej działalności brał udział w licznych festiwalach bluesowych na terenie Polski takich m.in. jak Rawa Blues, Jimiway Blues Festiwal, Suwałki Blues Festiwal, Olsztyńskie Noce Bluesowe.

Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzony przez niego zespół Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 30 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów! Dwadzieścia wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Zespół występował w Polsce i Europie, także w USA, a nawet w Zimbabwe!

Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie ćwierćwiecza działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium, a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”. Nocna Zmiana Bluesa wystąpi na rynku Manufaktury w piątek 24.07.

Program akcji:

3 lipca – 18:00 Dr Blues & Soul Re Vision
10 lipca – 18:00 Acustic
17 lipca – 18:00 Why Ducky?
24 lipca – 18:00 Nocna Zmiana Bluesa

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
percival
Percival Schuttenbach w Łódzkim Domu Kultury
Kortez w Wytwórni
IMG_7253
Leszek Live! Festival – Bimber Poland & Concrete Hills w Iron Horse

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*