24 kwietnia Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów wyścigowych, wylądował na słynnym, zabytkowym molo w Sopocie. Dostępny jest już klip, który pokazuje niezwykły wyczyn polskiego pilota i jednocześnie w zabawny sposób sygnalizuje początek sezonu na najdłuższym drewnianym molo w Europie.

Łukasz Czepiela słynie z tego, że nie boi się lotniczych wyzwań, ale nawet dla tak doświadczonego pilota tego typu lądowanie nie było łatwe. Choć najdłuższe w Europie drewniane molo ma długość ponad 511 metrów, w praktyce sprowadzenie maszyny na molo trzeba było przeprowadzić na odcinku maksymalnie 200 metrów. Jednak największym wyzwaniem było zmieszczenie się na wąskim „pasie”. Rozpiętość skrzydeł maszyny, którą lądował, liczy 10,5m – niemal tyle, ile wynosi szerokość mola mierzona pomiędzy jego barierkami.

To jednak nie koniec zaskakujących faktów, które można zobaczyć w klipie. Po wylądowaniu na molo, pilot Red Bull Air Race postanowił skorzystać z uroków znanego kurortu. Wysiadł z samolotu, kupił watę cukrową i odpoczął chwilę po swoim spektakularnym manewrze. Utrzymana w wakacyjnym klimacie druga część klipu symbolizuje początek sezonu na molo w Sopocie, który dla turystów rozpocznie się 27 kwietnia.

Lądowanie Łukasza Czepieli na molo w Sopocie w liczbach:

Samolot: Carbon Cub EX2
prędkość lotu: 185 kph = 100 knots
szerokość samolotu: 10,5 m
waga samolotu: 455 kg
szerokość molo: 10,5 m
prędkość lądowania: 55 kph = 30 knots

/źródło: Red Bull Content Pool

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Pierwsze orangutany w historii zamieszkały w łódzkim ZOO (foto)
IMG_3095_kopiuj
Maluchy w Manufakturze (foto)
Koncert Galowy 33. Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*