ludzkijezykMożna zgłaszać autorskie bajki dla dzieci do konkursu „Ludzki język łódzki”, w którym do wygrania są czytniki e-booków. W ramach projektu organizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi oprócz konkursu dorośli mogą wziąć udział w szkoleniach z pisania, a dzieci w warsztatach plastycznych z ilustrowania bajek. Z ich prac powstanie książka.

„Projekt Ludzki język łódzki to inicjatywa Muzeum Miasta Łodzi, której założeniem jest uwrażliwienie mieszkańców Łodzi i regionu na piękno poprawnej polszczyzny oraz specyfikę ich regionalnego języka” – opowiada Paulina Dzwonkowska, koordynatorka projektu. „Punktem wyjścia do działań będą łódzkie regionalizmy, a patronem projektu – Julian Tuwim – wirtuoz słowa, który niejednokrotnie w swoich utworach mistrzowsko wplatał wypowiedzi potoczne, dodając im przez to oryginalności i kolorytu. Uczestnicy będą tworzyć opowieści inspirowane twórczością poety, nawiązujące do niej w swobodny sposób np. poprzez opisanie wsi, przez którą szedł Grześ lub też zaplanowanie trasy przejazdu lokomotywy” – dodaje.

W projekcie znalazły się propozycje dla odbiorców w różnym wieku. W trzy kolejne niedziele sierpnia, począwszy już od najbliższej (11.08, 18.08 i 25.08) dorośli uczestnicy będą mogli wziąć udział w szkoleniach literackich z pisania bajek dla dzieci. We wrześniu natomiast (22.09 i 29.09) Muzeum zaprasza dzieci w wieku od 5 do 12 lat na warsztaty plastyczne. Ich rezultatem będą ilustracje do bajek stworzonych wcześniej przez dorosłych.  Trzy najlepsze prace (zarówno literackie jak i plastyczne) zostaną nagrodzone czytnikami e-booków, a dodatkowo wraz z innymi wybranymi w wyniku konkursu znajdą się w książce wydanej przez Muzeum Miasta Łodzi.

„W konkursie mogą wziąć udział warsztatowicze, ale nie tylko. Będziemy także zachęcać wszystkie osoby z Łodzi i regionu do nadsyłania swoich prac, nawet jeśli nie będą brały udziału w warsztatach w Muzeum” – mówi Anna Łagodzińska, koordynatorka projektu. „Konkursowe bajki dorosłych uczestników projektu mogą mieć formę wiersza lub prozy. Powinny ponadto wykorzystywać łódzkie regionalizmy oraz być inspirowane twórczością Juliana Tuwima” – dodaje.

Oprócz zajęć otwartych Muzeum Miasta Łodzi w ramach projektu przeprowadzi szkolenia dla nauczycieli w Łodzi i regionie łódzkim z zakresu pracy z regionalizmami na podstawie autorskich scenariuszy lekcyjnych oraz skonstruuje stronę internetową, na której dla wszystkich zainteresowanych dostępne będą narzędzia do dalszej pracy i zabawy, interaktywna gra językowa, słownik gwary łódzkiej oraz biblioteka prac uczestników warszatatów.

Oprócz książki zostanie także nagrany audiobook zawierający bajki z ilustracją muzyczną. Całość zostanie wydrukowana w 1000 egzemplarzach oraz wręczona uroczyście uczestnikom i gościom finału projektu 10 listopada br. oraz rozesłana do wybranych szkół w regionie, jako punkt wyjścia do zajęć z uczniami.

Harmonogram projektu:
11.08.2013 r. godz. 15:00 Jak napisać dobrą bajkę dla dzieci? – warsztaty literackie dla dorosłych
18.08.2013 r. godz. 15:00 Jak napisać dobrą bajkę po łódzku? – warsztaty literackie dla dorosłych
25.08.2013 r. godz. 15:00 Jak napisać dobrą bajkę z morałem? – warsztaty literackie dla dorosłych
16.09.2013 r. zakończenie przyjmowania prac konkursowych
22.09.2013 r. godz. 12:00 Jak stworzyć ilustrację do bajki? – warsztaty plastyczne dla dzieci
29.09.2013 r. godz. 12:00 Jak stworzyć ilustrację do bajki? – warsztaty plastyczne dla dzieci
10.11.2013 r. Finał projektu – spotkanie z Mistrzem Mowy Polskiej, Krzysztofem Jakubcem; ogłoszenie wyników konkursu na najlepszą bajkę; wręczenie nagród; prezentacja książki; prezentacja strony internetowej

Zgłoszenia do konkursu można dostarczyć pocztą lub bezpośrednio do Działu Upowszechniania i Edukacji Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15, pok. 104) do 16 września 2013 r.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Dzień ręcznika – konkurs poezji Vogońskiej
Łódzki kolektyw wydał NOWĄ NIEMAPĘ w formie kolorowanki
ksiazkomaniakmaly
5. Mały książkomaniak – listopada 2017

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*