loopaaPuszka po coli, za którą artysta zapłacił pięć razy w różnych sklepach, urządzenie OK-pod do sprawdzania samopoczucia, Newsweek pomalowany w kwiatki.

W Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego 36 można oglądać wystawę „Loophole to Happiness” (Furtka do Szczęścia). Wernisaż zorganizowano w czwartek, 27 stycznia o godz. 18.

Tematyką ekspozycji (instalacje, obrazy, kolaże) są różnorodne przejawy wyrażania przez jednostkę wolności i sprzeciwu wobec  kapitalizmu, stwarzającego ograniczenia oraz presję. Jako perspektywę do ukazania tych działań artyści przyjęli m.in. strategie oporu klasy robotniczej we wschodniej i środkowej Europie czasów socjalizmu. Sam tytuł – „Furtka do szczęścia” –  nawiązuje do książki „Robotnik w robotniczym kraju” węgierskiego dysydenta Miklosa Harasztiego, który był świadkiem aktów oporu pracowniczego w jednej z fabryk w latach 70.

Wystawa jest projektem zbiorczym. Jak tłumaczyli kuratorzy – Maja i Reuben Fowkes – do przedsięwzięcia zaproszono twórców z wielu krajów Europy, zakładając, że pewien bagaż przemyśleń i doświadczeń może być jednak dla nich wspólny. W MS można zatem oglądać prace artystów ze Słowacji, Węgier, Anglii czy Chorwacji. Na otwarciu natomiast pojawiło się dwoje z nich – Janek Simon, na co dzień mieszkający i pracujący w Krakowie, i Nada Prlja z Londynu. Po wernisażu goście mogli liczyć na lampkę wina oraz szansę uczestnictwa w panelu dyskusyjnym poświęconym formom samopomocy.

Ekspozycję „Loophole to Happiness” prezentowano już w Budapeszcie, trafi także do Pragi i Bratysławy. W Łodzi można ją oglądać do 27 marca br.  Koordynacją projektu zajął się Adam Słowik i Sonia Nieśpiałowska-Owczarek.

Loophole to Happiness Loophole to Happiness Loophole to Happiness
Loophole to Happiness Loophole to Happiness Loophole to Happiness
Loophole to Happiness Loophole to Happiness
   
Zobacz także:

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_1824
Linia Życia w Ośrodku Propagandy Sztuki (foto)
krzysztof_nitsch_-_rzeba_20170908_1218168000
Krzysztof Nitsch w Galerii Re:Medium (foto)
DSC_1722
Przestrzeń wyobraźni studentów ASP w Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*