IMG_6071W ramach obchodów Roku Tuwima na rynku Manufaktury stanęła lokomotywa.  Wkrótce zostanie odświętnie ubrana i zamieniona w street-artową rzeźbę. Dokona tego Agata „Olek” Oleksiak, znana z „ubierania” w włóczkowe stroje najróżniejszych obiektów na całym świecie, tak w galeriach sztuki, jak i w przestrzeni miejskiej. Rzeźba ma być gotowa na 13 lipca.

Lokomotywa to PX-48. Do Łodzi przyjechała z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, podobnie jak dwa zabytkowe wagoniki, które zostały do niej doczepione. Długość całego składu rozstawionego na 32-metrowych torach wynosi 29 metrów 63 centymetry. Nocna operacja jego przenoszenia z ciężarówek na zbudowane na rynku tory trwała 10 godzin.

Ubranie sześćdziesięciotonowego obiektu to największe jak dotąd przedsięwzięcie  „Olek”. Artystka ubierze nie tylko lokomotywę, ale i dwa wagony. Potrzebne było wsparcie, dlatego od kilku tygodni kilkadziesiąt osób szydełkuje „podwójnym słupkiem” włóczkowe kwadraty, z których powstanie cały „kostium”. Są wśród nich członkowie łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Haftu „Kanwa” oraz zaprzyjaźnione z „Olek” od czasu pracy nad katowickimi koparkami, śląskie specjalistki od szydełkowania. Lokomotywa będzie gotowa na 13 lipca.

Obraz_258

Projekt realizuje Stowarzyszanie „Łódź Filmowa”, Kino Charlie oraz Manufaktura we współpracy z Domem Literatury w Łodzi, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Urzędem Miasta Łodzi, Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego oraz Narodowym Centrum Kultury  Partnerami są również: Muzeum Kolejnictwa oddział Sochaczew, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Stowarzyszenie Miłośników Haftu „Kanwa” oraz  Fundacja Miasto Kultury.

Zobacz także:

Tuwim polityczny – manifestacja poetycka na Piotrkowskiej (foto)

Tramwaj Tuwim (foto)

Ucho Tuwima na Piotrkowskiej (foto+wideo)

Tuwim na walizkach (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_6666_copy
Film Video Foto 2013 (foto)
IMG_9354
LOdzKoMoTyWa – video mapping (foto+wideo)
Dzień leniwca w łódzkim ZOO

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*