Zwycięski projekt w budżecie obywatelskim odkryje historię ponad 30 ulic i placów w naszym mieście.

Budżet Obywatelski to wiele kreatywnych, dobrych i pomysłowych projektów, którymi każdego roku Łodzianie zmieniają nasze miasto. Tym razem pod głosowanie mieszkańców trafił pomysł na zamieszczenie w przestrzeni miasta tabliczek, które przybliżą historię danego miejsca. Razem z wnioskodawcą projektu wytypowano 32 ulice, pasaże i place Łodzi. W wniosku znalazły się takie ulice jak Piotrkowska, Mickiewicza, Moniuszki, Narutowicza czy plac Wolności i pasaż Schillera.

Św. Anny, Dzielna i Nowowysoka

Ulica wytyczona w 1827 r. Pierwotnie jako Główna, następnie od 1863 roku – św. Anny, a od 1933 roku – ks. Bpa. Władysława Bandurskiego. Imię obecnego patrona – poety Adam Mickiewicza aleja otrzymała w 1951 r. –  przeczytamy na tablicy która zawisła przy al. Mickiewicza na wysokości przystanku Piotrkowska Centrum. Opis dziejów ulicy przeczytamy również po angielsku. Ponadto każda z historia opatrzona jest zdjęciem z historycznym wyglądem opisywanej drogi. Możemy sprawdzić jak bardzo zmieniła się przestrzeń w której powstała stajnia jednorożców i jak niegdyś wyglądała trasa W-Z.

Kto jeszcze pamięta, że ul. Narutowicza to ul. Dzielna, a przed pojawieniem się tramwajów w Łodzi ul. Tramwajowa była ul. Nowowysoką. Ulice nierozerwalnie kształtują historię i tożsamość naszego miasta. Dzięki zamieszczonym tablicą każdy Łodzanin czy turysta pozna naszą wspólną historię pisaną łódzkimi krętymi drogami historii.

Informacje zawisną pod tablicami z nazwami ulic lub na sąsiadujących słupach. Większość z nich możemy już znaleźć na naszych drogach i wybrać się na spacer ulicami Łodzi z historią w tle.

Ulice z historią w tle

 1. Brzeźna
 2. Gdańska
 3. Jaracza
 4. Józewskiego
 5. Lutomierska
 6. Mickiewicza
 7. Moniuszki
 8. Narutowicza
 9. Nawrot
 10. Nowomiejska
 11. Ogrodowa
 12. Piłsudskiego
 13. Piotrkowska
 14. Niepodległości
 15. Reymonta
 16. Wolności
 17. Pomorska
 18. Roosevelta
 19. pasaż Rubinsteina
 20. pasaż Schillera
 21. Stary Rynek
 22. Struga
 23. Tramwajowa
 24. Traugutta
 25. Tuwima
 26. Tylna
 27. Wolborska
 28. Wólczańska
 29. Wschodnia
 30. Zachodnia
 31. Zamenhofa
 32. Zgierska

źródło zdjęć: www.lodz.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
_MG_0307
Koalicja Miast dla Kultury – Łódź dla Wrocławia (foto)
fdsfinal_049
Lili najlepszą restauracją Festiwalu Dobrego Smaku (foto+wideo)
Kończy się generalny remont domu kultury 502 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*