Głównym celem organizowanych przez Urząd Miasta Łodzi od 2013 r. Łódzkich Senioraliów jest zachęcenie osób 60+ do aktywnego stylu życia, poszerzania wiedzy, rozwijania pasji, a także wskazanie miejsc, w których mogą rozwijać swój potencjał. W organizację wydarzenia włączają się co roku łódzkie organizacje pozarządowe, instytucje, podmioty działające na rzecz osób starszych oraz partnerzy Miejskiej Karty Seniora.

Tegoroczna edycja Łódzkich Senioraliów odbędzie się w dniach 13-25 maja 2018 r. Na seniorów czekać będzie kilkaset wydarzeń edukacyjnych, sportowo – rekreacyjnych kulturalnych, prozdrowotnych i wiele innych.

W trakcie trwania Łódzkich Senioraliów posiadacze Miejskiej Karty Seniora mają zapewnione bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej oraz 50% zniżki na usługi u wybranych partnerów Karty.

V ŁÓDZKIE SENIORALIA – TERMIN/ ETAPY

V Łódzkie Senioralia odbędą się w terminie 13-25 maja 2018 r. Dwa tygodnie wydarzeń dla seniorów przygotowanych przez organizatorów i partnerów inicjatywy tradycyjnie otworzy uroczysta inauguracja połączona z występem Ryszarda Rynkowskiego. Integralną częścią Łódzkich Senioraliów będzie Ogólnopolski Konkurs Drzewo Pokoleń organizowany przez Urząd Miasta Łodzi, Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Fundację dla Uniwersytetu Medycznego W Łodzi.

Konkurs będzie miał na celu wyłonienie i uhonorowanie organizacji pozarządowych, instytucji jak i seniorów realizujących projekty w obszarze zdrowego i aktywnego starzenia się oraz podejmujących wszelką działalność przyczyniającą się do poprawy jakości życia osób 60+. Gala Konkursu, której towarzyszyć będzie wręczenie nagród dla zwycięzców poszczególnych kategorii oraz występ artystyczny stanowić będzie również oficjalne zakończenie V Łódzkich Senioraliów.

„V Łódzkie Senioralia” odbędą się w dniach 13  – 25 maja 2018 r. i zostały podzielone na trzy główne obszary aktywności:

UROCZYSTA INAUGURACJA – KONCERT RYSZARDA RYNKOWSKIEGO (13.05.2018)
Pasaż Schillera, godz. 14-19:00
W programie: Przekazanie Seniorom kluczy do bram miasta przez Prezydenta Miasta Łodzi, stoiska partnerów (m.in. badania medyczne, warsztaty rękodzieła, zajęcia ruchowe) , występy artystyczne zespołów seniorskich, wręczanie informatorów z harmonogramem wydarzeń oraz koncert znanej gwiazdy.

CYKL WYDARZEŃ DLA SENIORÓW (14.05 – 25.05.2018)
współtworzony przez Partnerów: organizacje pozarządowe, kluby, instytucje
i podmioty działające na rzecz osób starszych, w tym przez partnerów Miejskiej Karty Seniora.
Ponad 700 wydarzeń podzielonych na 5 kategorii: edukacja, kultura, sport/ rekreacja, porady/drzwi otwarte i zdrowie. W programie: wykłady, wycieczki, warsztaty, zajęcia komputerowe, wydarzenia kulturalne i wiele innych wydarzeń na terenie całego Miasta.

Przykłady wydarzeń odbywających się w ramach „V Łódzkich Senioraliów”

KULTURA

Wycieczka „Za kulisami…”, podczas której uczestnicy odwiedzą część administracyjną, techniczną i reprezentacyjną Teatru Wielkiego. Program wycieczki obejmuje m.in.: oglądanie sceny i jej mechanizmów, salę prób baletu, salę prób reżyserskich, pracownie – malarską i krawiecką oraz reprezentacyjne foyer z jego weneckimi lustrami.

Koncert muzyki klasycznej – „Był najpiękniejszy miesiąc maj”. Koncert instrumentalno-wokalny w wykonaniu muzyków Filharmonii Łódzkiej i Akademii Muzycznej

Port to jest poezja… Opowieść o czteropokoleniowej rodzinie marynarzy z Łodzi. Historia polskiej marynarki handlowej na tle przygód w rejsach po morzach
i oceanach. Filmy, zdjęcia, relacje, słowem – morskie opowieści.

Warsztat rękodzieła „Zasadź się na bibliotekę”
Każdy uczestnik wykona własną kompozycję florystyczną. Inspiracji dostarczą strofy o ogrodach.

Papierowa Dżungla – wernisaż wystawy i spotkanie z artystką. Podczas tegorocznego Łódź Design Festival Ola Mirecka zamieni przestrzeń w środku miasta przy ul. Piotrkowskiej w interaktywną papierową dżunglę. Przy użyciu specjalnie zaprojektowanych sensorów elektronicznych i papieru w opuszczonym lokalu sklepowym powstanie instalacja, która przeniesie gości w kolorową oazę spokoju, zaprosi do zabawy i pozwoli wsłuchać się w dźwięki skłaniające do refleksji nad obecnością natury i jej charakterem w przestrzeni miejskiej

SPORT / REKREACJA

„Terapia śmiechem” – jak to działa, jak pomóc sobie i bliskim zadbać o jakość życia. Dlaczego „uśmiech leczy”? Dobroczynny wpływ żonglerki na funkcjonowanie mózgu. Kreatywne warsztaty oraz wesoły wolontariat czyli zamień swoją pasję na uśmiech małych pacjentów.

Warsztaty Cheerleaders. Warsztaty cheerleaders dla Seniorek. Nauka układów tanecznych. Dynamiczne i energetyczne zajęcia dla pań w wieku 60+.

Zdrowy Kręgosłup. Ćwiczenia są świetną profilaktyką bólu i dysfunkcji kręgosłupa. Profilaktyczne, bezpieczne i skuteczne ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe. Efektem zajęć jest prawidłowa postawa i wyprostowana sylwetka.

Otwarte zajęcia fitness o charakterze prozdrowotnym : zdrowy kręgosłup,  szkoła pleców ,streching NTM(trening mięśni dna miednicy) ,pilates, zabawa z tańcem

Ćwiczenie Tai Chi – gimnastyki chińskiej, której powolne pełne wdzięku
i zrelaksowane ruchy stwarzają wrażenie tańca. To ćwiczenia dla wszystkich, można dołączyć do grupy i ćwiczyć razem dla zdrowia i przyjemności, bez opłat i zapisów. Wystarczą dobre chęci i wygodny strój.

Wycieczka rowerowa do Skansenu w Nagawkach („Żywy Skansen – Centrum Folkloru Polskiego” w Nagawkach. Nagawki 16 D, 95-061 Dmosin).

Samoobrona dla kobiet.

Gra miejska – Rzeka Łódka. Maszyna Parowa. Łódź przebojowa. Gra miejska odbędzie się w centrum Łodzi; okolice ul. Piotrkowskiej i Księżego Młyna. Dokładne informacje uczestnicy otrzymają w odpowiedzi na zgłoszenie. Gra miejska to świetny sposób na poznanie zabytków i historii miasta . Bardzo popularna obecnie forma rozrywki łączy cechy gier planszowych oraz podchodów. Uczestnicy bawią się na konkretnym obszarze miasta. Wykonują różne zadania i przenoszą się z punktu do punktu, dzięki zdobytym wskazówkom. Przy okazji poznają historię miasta.

Rowerowa wycieczka – „Zwiedzamy łódzkie Parki”, Las Łagiewnicki oraz Arturówek. Fundacja ubezpieczy uczestników.

EDUKACJA

Wykład otwarty – „Zadłużenie – abc pomocy prawnej”. Dowiesz się kiedy długi ulegną przedawnieniu, co robić  gdy dostaje się nakaz zapłaty, dlaczego warto odbierać awizo?  Poznaj swoje prawa.

Muzykoterapia aktywna. Wspólne muzykowanie, gra na prostych instrumentach, rytmikoterapia, spontaniczna improwizacja, portret muzyczny oraz gry dźwiękowe

E-książka, czyli wprowadzenie do świata czytników – od czego warto zacząć czytanie e-książek, na czym czytać e-książki i kiedy warto kupić czytnik, skąd brać e-książki, co dają nam czytniki i aplikacje do czytania?

Kurs z pierwszej pomocy, w trakcie których uczestnicy zapoznają się z podstawami udzielania pierwszej pomocy, nauczą się jak postępować z poszkodowanym nieprzytomnym oraz nieprzytomnym nieoddychającym, również przy użyciu AED

Wykład otwarty pt: „Jak wygrać w sądzie, czyli Rozwiązywanie sporów – dla opornych.” Poznaj sposoby zakończenia rodzinnych batalii i sąsiedzkich konfliktów. Jak skutecznie korzystać z ochrony  prawa i nie ponosić słonych opłat?  Czy możesz być sędzią we własnej sprawie? Czego nie wiemy o MEDIACJI a powinniśmy wiedzieć

Warsztaty Giętki Umysł – gimnastyka umysłu dla seniorów. to zajęcia prowadzone przez wykwalifikowane trenerki rozwoju osobistego. Ćwiczenia mają na celu poprawienie wydajności umysłu poprzez rozwój elastyczności myślenia, przełamywanie barier w myśleniu i działaniu oraz trening koncentracji uwagi i pamięci

Warsztaty – „Jak dogadać się z wnuczkiem?”.  Jak nawiązać bliską relację
z wnukami? Czy udaje się znaleźć wspólny język? Na spotkaniu przyjrzymy się zainteresowaniom i pasjom współczesnych dzieci, ale i temu, co my możemy im przekazać i ofiarować. Poszukamy sposobów, żeby międzypokoleniowe spotkanie było możliwe.
Celem warsztatów jest zaprezentowanie i ćwiczenie postawy, która umożliwia wejście w świat innych i nawiązanie bliskiej relacji. Idea warsztatu oparta jest na metodzie komunikacji empatycznej – Porozumienie bez przemocy – Marshalla Rosenberga

ZDROWIE

Bezpłatne badanie stóp połączone z konsultacją fizjoterapeutyczną dotycząca wad i dolegliwości stóp. Podczas badania będzie można dowiedzieć się o stanie stóp
i ewentualnych zaleceniach przy wykrytych wadach.

Wykład o depresji. Wykład poprowadzi lekarz psychiatra. Podczas spotkania dowiemy się co do jest depresja, co ją odróżnia od chandry czy złego nastroju. Jak walczyć z depresją. Jakie są jej objawy. Dodatkowo wykład Moniki Kamieńskiej nt. ”Śmiech to zdrowie”. Podczas spotkania będzie  można zmierzyć ciśnienie a także uzyskać prawidłowy pomiar masy ciała.

Dowiedz się więcej, żyj dłużej! Jak łatwo zmienić nawyki żywieniowe i zyskać przy tym zdrowie? O chorobach cywilizacyjnych (otyłości, miażdżycy) ich profilaktyce, diecie DASH w nadciśnieniu tętniczym, właściwych zaleceniach żywieniowych oraz znaczeniu aktywności fizycznej opowiedzą specjaliści

Badania przesiewowe pod kątem zaćmy.

Badania densytometryczne.

PORADY/ DRZWI OTWARTE

Badanie i gruntowny przegląd stanu technicznego auta. Koszt 1 zł.

Wycieczka do gospodarstwa ogrodniczego Sylwii Barłogi. Wizyta
w gospodarstwie połączona z prelekcją i pokazem poświęconym tematyce roślin leczniczych i przyprawowych. Spotkanie  połączone z zajęciami, których uczestnicy będą mogli nabyć wiedzę dotyczącą umiejętności tworzenia kompozycji kwiatowo-ziołowych w aspekcie dekoracji użytkowej.

Wycieczka tramwajowa połączona ze zwiedzaniem Zajezdni Muzealnej Brus. Uczestnicy przejadą specjalnym tramwajem z pl. Wolności na ul. Konstantynowską 115. W zajezdni wysłuchają prelekcji dotyczącej 120- lecia komunikacji miejskiej
w Łodzi, obejrzą zabytkowy tabor i wystawy tematyczne.

Porady. Specjaliści udzielą porad i odpowiedzi na pytania zadawane przez seniorów. Przedstawią najnowsze rozwiązania z dziedziny makijażu permanentnego, mezoterapii mikroigłowej, DermaPen, kosmetologii i wiele innych. Dodatkowo porady w zakresie kreowania wizerunku (jaką fryzurą dobrać dla siebie, co brać pod uwagę przy wyborze fryzury, jak się delikatnie malować i tuszować swoje mankamenty oraz wiele innych praktycznych porad).

Spacer tajemnicami Filmówki. Spacer z Muzeum Kinematografii do PWSFTviT ubarwiony jest opowieściami i anegdotami związanymi z początkami działania tej świetnej uczelni. Spotkanie ujawni kilka tajemnic, zdradzi jaki związek miały krowy
i beczki z kiszoną kapustą ze Szkołą, kto przywoził z Paryża kolorowe, bikiniarskie skarpetki, co się działo na szkolnym boisku, którego od wielu lat już nie ma… Po spacerze przez piękny kampus uczelni i wspólnej fotografią na słynnych schodach spacer przeniesiemy się na wystawę w Muzeum Kinematografii, gdzie obejrzeć można sprzęt, na jakim pracowali studenci Szkoły Filmowej, stare kamery, stoły montażowe i projektory. Spotkanie zakończy projekcja 10 minutowego filmu z 1966 roku pt „Kirk Douglas”, zrealizowany przez Feriduna Erola i Marka Piwowskiego, ówczesnych studentów uczelni, który jest zabawnym reportażem pokazującym wizytę słynnego aktora na Targowej 61/63.

Bezpłatne udzielanie porad w sprawach dotyczących usług telekomunikacyjnych
i pocztowych. Informacja o postępowaniach pozasądowych w sporach między konsumentami a dostawcami usług telekomunikacyjnych oraz w sporach miedzy adresatami/nadawcami a operatorami pocztowymi.

Zwiedzanie Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W czasie oprowadzania, zwiedzający będą mogli zobaczyć wszystkie wystawy odbywające się w Galeriach ASP, wyjątkowe pracownie i przestrzenie oraz poczuć wyjątkową atmosferę pracy twórczej.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń zamieszczony zostanie w Informatorze
V Łódzkie Senioralia
INFORMATOR „V ŁÓDZKIE SENIORALIA”
Pełny harmonogram wydarzeń odbywających się w dniach 13-26 maja zostanie zamieszczony w Informatorze „V Łódzkie Senioralia”

Od dnia 7 maja 2018 r. informator  będzie można pobrać ze strony internetowej www.seniorzy.uml.lodz.pl  lub odebrać osobiście m.in. w punktach informacji UMŁ, wybranych Filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Dzielnicowych Centrach Aktywnego Seniora.

GALA KONKURSU „DRZEWO POKOLEŃ” + KONCERT HALINY FRĄCKOWIAK (25.05.2018)
Aula 1000 Centrum Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy
ul. Pomorskiej 251

Zakończenie Konkursu Drzewo Pokoleń oraz oficjalne podsumowanie V Łódzkich Senioraliów. W programie: wręczenie nagród dla Zwycięzców poszczególnych kategorii Konkursowych oraz koncert znanego artysty.

Finaliści konkursu zostaną wyłonieni w głosowaniu internetowym, które rozpocznie się w dniu 12 maja  i potrwa do 24 maja 2018 r.  Zachęcamy Państwa do zapoznania się z nominowanymi do nagród w poszczególnych kategoriach oraz oddawania głosów na swoich kandydatów do nagrody głównej na stronie www.drzewopokolen.umed.pl  w zakładce „głosowanie”.

V ŁÓDZKIE SENIORALIA W LICZBACH

Czas trwania: 13 dni (od 13 do 26 maja)
Liczba partnerów: ponad 130 ( instytucje, organizacje pozarządowe, jednostki miejskie, partnerzy Miejskiej Karty Seniora)
Liczba wydarzeń: ok. 700
Informator z pełnym harmonogramem wydarzeń: 60 tys. wydanych egzemplarzy

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
PLAKAT_afr
II Łódzki Art Festival „Energia Afryki”
plakat444
Festyn Czas na Zdrowie
Biesiada na Ogrodach Geyera

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*