Łódzkie festiwale teatralne. Historia i współczesność

W Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego została wydana książka „Łódzkie festiwale teatralne. Historia i współczesność” pod redakcją Ireny Jajte-Lewkowicz. Jest to pierwsza monografia o tej tematyce. 

Książka dotyczy festiwali powstałych z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Obejmuje wydarzenia organizowane w teatrach dramatycznych, offowych, lalkowych, dziecięcych i młodzieżowych oraz w teatrze operowym, a także w innych instytucjach kultury w Łodzi od lat 60. XX wieku po rok 2016. Festiwalom przyglądali się studenci i studentki – dziś absolwenci i absolwentki – specjalności teatrologicznej na kierunku kulturoznawstwo, prowadzonym w Instytucie Kultury Współczesnej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego: Paulina Chołys, Anna Maria Dolińska, Maria Janus, Martyna Kołodziejczak, Joanna Królikowska, Katarzyna Mańko, Wiktor Moraczewski, Ewa Otomańska, Anna Perek, Wojciech R. Pionko, Nena Stańczuk, Sebastian Szajner i Klaudia Żułcińska. Artykuły powstały pod czujnym okiem pomysłodawczyni książki, Ireny Jajte-Lewkowicz – wykładowczyni w Katedrze Dramatu i Teatru UŁ.

„Monografia wypełnia lukę w badaniach nad życiem teatralnym jednego z głównych ośrodków miejskich w Polsce. Jej wagę wzmacnia pionierski charakter i brak jakichkolwiek konkurencyjnych wobec niej publikacji” – pisał o publikacji dr hab. Juliusz Tyszka, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  

Książka powstawała przez kilka lat. Prace nad nią zostały zainicjowane w 2016 roku, podczas zajęć warsztatowych prowadzonych przez Irenę Jajte-Lewkowicz dla studentów teatrologii.

„Cechą stylu wielu zamieszczonych tu szkiców jest emocjonalny ton wypowiedzi, właściwe kondycji młodych ludzi krytyczne czy osobiste odniesienie do opisywanych zjawisk. Uznaliśmy to za walor, a nie wadę naszej książki; także za próbę wskrzeszenia rytmu ówczesnego życia teatralnego, które z dzisiejszej, pandemicznej perspektywy budzi prawdziwą nostalgię” – pisała we Wstępie do książki jej redaktorka.

 

Publikacja dostępna jest w wersji online, w otwartym dostępie na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/lodzkie-festiwale-teatralne/.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *