W niedzielę, 18 listopada o godz. 16 w Teatrze DOM rozpocznie się Łódzki Wieczór Podróżniczy. BILETY: 20 zł (do nabycia w Keja Pub i przed spotkaniem)/25 zł (do nabycia przez internet).

Harmonogram imprezy przedstawia się następująco:

16:00 Powitanie oraz przedstawienie gości
16:15 „Przystanek Denali Expedition”
17:45 Konkursy oraz krótka przerwa techniczna
18:00 Bartek Sabela: „Jądro chciwości. Demokratyczna Republika Konga”
19:15 Konkursy oraz krótka przerwa techniczna
19:30 Sylwia Bajek i Szczepan Brzeski: „Everteam na Evereście i Lhotse”

OPIS PREZENTACJI:

PRZYSTANEK DENALI EXPEDITION:

Jest ich sześcioro, kochają góry i śnieg. Tej wiosny znudzeni wszechobecną zielenią postanowili znaleźć trochę ochłody w górach Alaski. O ich przygodach podczas zdobywania najwyższego szczytu Ameryki Północnej – Denali będzie można posłuchać 18 listopada o godz. 16:15.

„JĄDRO DZIWNOŚCI.DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA”

Okolice Shabundy usiane sa kopalniami złota, cynku, wolframu, koltanu. Kazdy obywatel Konga ma prawo dowolnie czerpac korzysci z zasobów, jakie kryje las tropikalny. Pod warunkiem, ze nie robi tego na skale przemysłowa lub zmechanizowana. Zatem kto ma łopate, wiadro, kilof czy sito to idzie do lasu lub nad rzeke i kopie. Takie rzemieslnicze wydobycie minerałów zapewnia prace tysiacom mieszkanców Południowego Kivu. Cztery piate z tych górników pracuje przy wydobyciu złota. Na tym zna sie tutaj kazdy, zreszta niewprawny adept „górnictwa” złoto moze pomylic jedynie z pirytem. Lecz czasami zdarza sie, ze przy płukaniu złota szczesliwiec znajdzie cos jeszcze – mały przezroczysty kamien, który moze byc jego przepustka do nieba. Kłopot w tym, ze w kraju pozbawionym dróg i kontrolowanym przez grupy rebeliantów lub skorumpowane oddziały wojska rzadowego, wiekszosc „górników”, nawet jezeli znajdzie cenny minerał, nie ma pieniedzy by znalezisko dowiesc do najblizszego miasta. A wiesci po lesie niosa sie szybko. A ludzie w lesie potrafia byc zli, zawistni i bezwzgledni. Zwłaszcza ci z M23, Mai Mai, Raia Mutumboki czy FDLR. Wtedy znalezisko moze szybko stac sie biletem do piekła.

EVERTEAM NA EVEREŚCIE I LHOTSE

Everteam, czyli Sylwia Bajek i Szczepan Brzeski w 2018 roku zdobyli dwa 8-tysięczniki. Sylwia wspięła się na szczyt Lhotse, 8516 m jako najmłodsza Polka w historii. W ciągu 12 miesięcy z sukcesem przeprowadziła dwie wysokobudżetowe akcje crowdfunding’owe na finansowanie wypraw. Szczepan stanął na szczycie Mount Everest, najwyższego szczytu Ziemi i tym samym ukończył projekt Górskiej Korony Ziemi. Wspinał się w Alpach, Andach, Kaukazie, na Antarktydzie, w Himalajach. W trakcie spotkania opowiedzą o swoich doświadczeniach powyżej 8000 m, udzielą praktycznych wskazówek jak zorganizować wyprawę, czy trekking, a także 'sprzedadzą’ solidnego motywacyjnego kopa.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Program Festiwalu Łódź Czterech Kultur
CREATIVE VIBES. Kreatywnością rozwijamy biznes
plakat_2015
Piernikalia 2015 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*