Łódzka skrzypaczka najlepsza

13.12.2015 I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz
I nagroda ex aequo:
– Kramb Anne Luisa
– Wilga Sławomira
II nagroda:
– Makuch Mateusz
III nagroda ex aequo:
– Łaguniak Robert
– Maszońska Amelia
wyróżnienie:
– Kwaśnikowska Roksana
fot.Dariusz Kulesza
13.12.2015 I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz
I nagroda ex aequo:
– Kramb Anne Luisa
– Wilga Sławomira
II nagroda:
– Makuch Mateusz
III nagroda ex aequo:
– Łaguniak Robert
– Maszońska Amelia
wyróżnienie:
– Kwaśnikowska Roksana
fot.Dariusz Kulesza

Sławomira Wilga, tegoroczna absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi z klasy skrzypiec prof. AM Łukasza Błaszczyka została laureatką pierwszej nagrody w kategorii skrzypce na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wyniki ogłoszono w nocy 19 września br. Wilga pokonała trzydziestu innych młodych skrzypków z całego świata.

Do zorganizowanego z rozmachem konkursu zgłosiło się wielu młodych muzyków z całego świata w specjalnościach fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy i kompozycja. W kategorii skrzypce uczestników oceniało grono jurorów składające się z wybitnych instrumentalistów, mianowicie: Bartłomieja Nizioła (przewodniczący), Esztera Haffnera, Laurenta Korcii, Szymona Krzeszowca, Alexandra Trostiansky’ego oraz Andreasa Vierzigera. Wilga po swoich występach w poszczególnych etapach otrzymała bardzo dobre recenzje krytyków muzycznych i koncertujących skrzypków. Ich opinie miały uzasadnienie, bowiem w rezultacie łódzka skrzypaczka zwyciężyła, zgarniając 25000 EURO.

Sławomira Wilga przygodę ze skrzypcami rozpoczęła w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bytomiu. W 2018 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. AM Łukasza Błaszczyka. Swoje umiejętności doskonaliła podczas międzynarodowych festiwali i warsztatów muzycznych w Europie i Afryce, pod okiem światowej sławy artystów: Zakhara Brona, Andreja Bielowa, Borisa Brovtsyna, Katalin Kokas, Bartłomieja Nizioła, Maxima Rysanova, Faridy Bacharovej.
Jest laureatką głównych nagród oraz licznych nagród pozaregulaminowych wielu konkursów skrzypcowych i kameralnych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Są wśród nich: Grand Prix w Music Festival & Masterclass w Pile, I Nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz w Łodzi, III Nagroda na XI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, I Nagroda na IV Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy, II Nagroda w XIX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi.

Występuje w krajach Europy, Azji oraz Afryki, jako solistka i kameralistka. Z równym powodzeniem gra w orkiestrach – często jako koncertmistrz. Z zespołami orkiestrowymi występowała m.in. podczas International Youth Orchestra Lutosławski czy Chamber Festival w Stellenbosch w Afryce. Jest członkiem Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ, zwycięzcy I Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Smyczkowych w Bydgoszczy.

Jako solistka wielokrotnie współpracowała z orkiestrami w Polsce i za granicą. Grała z Filharmonią Śląską, Zabrzańską, Kaliską, Państwową Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Akademii Muzycznej w Łodzi, z Telemark Chamber Orchestra oraz wieloma innymi.

Sławomira Wilga jest stypendystką różnych instytucji i organizacji, m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji YAMAHA i Davey Prize.

W Łodzi będzie można ją usłyszeć podczas zbliżających się koncertów w Akademii Muzycznej. 10 października swoją grą uświetni uroczystą inaugurację roku akademickiego 2018/2019. Z kolei 27 listopada zagra na koncercie muzyki polskiej na 100-lecie Niepodległości w ramach 6. AŻ Festiwalu.

Sławomira Wilga swoją przyszłość chce związać z Łodzią, od października będzie zatrudniona na stanowisku asystenta w Katedrze Instrumentów Smyczkowych łódzkiej uczelni muzycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *