Łódzka premiera Nawet myszy idą do nieba (foto)

23 kwietnia w kinie Charlie, odbyła się łódzka premiera filmu “Nawet myszy idą do nieba” polskiej koprodukcji realizowanej przez Animoon w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubenicka. Seansowi towarzyszyło spotkanie z twórcami, w tym wykonawcami lalek i animatorami pochodzącymi z Łodzi.

„Nawet myszy idą do Nieba” to historia małej myszki, która pragnie udowodnić́ swoją odwagę i stawia czoła lisowi. Wskutek niespodziewanego obrotu spraw oboje trafiają do nieba dla zwierząt. Dopiero tam rozpoczną się ich prawdziwe przygody. Film jest niezwykłą opowieścią o nadziei, miłości i odwadze. To historia przyjaźni, która tylko z pozoru wydaje się być niemożliwa. Scenariusz filmu powstał na motywach powieści czeskiej pisarki – Ivy Procházkovej, do której ilustracje stworzyła Denisa Grimmova.

W realizacji filmu wzięli udział polscy artyści wśród nich kompozytor Krzysztof A. Janczak oraz łódzcy twórcy lalek oraz animatorzy, których reprezentuje firma Momakin. Ich prace są kontynuacją legendy łódzkiej tradycji animacji poklatkowej oraz wielu innych osiągnięć, wśród których jest m.in. oscarowa produkcja “Piotruś i wilk”.

Film „Nawet Myszy idą do Nieba” od czasu premiery w czerwcu 2021 na Festiwalu w Annecy, został sprzedany do kilkunastu krajów oraz zdobył liczne nagrody w tym Czeskiego Lwa dla Najlepszego Filmu Animowanego. Wśród wyróżnień “Nawet myszy idą do nieba” jest też nominacja m.in. do Europejskiej Nagrody Filmowej i Cezara.

„Nawet myszy idą do nieba” to koprodukcja czesko-francusko-polsko-słowacka, łącząca najlepsze tradycje polskiej i czeskiej animacji lalkowej. Głównym producentem filmu jest czeskie studio Fresh Films. Koproducentami są polskie Animoon oraz francuskie Les Films du Cygne i słowackie CinemArt. Film powstał przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Łódzkiego Funduszu Filmowego w koprodukcji z EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz CANAL+ Polska S.A. Partnerem jest Momakin, a dystrybucją w Polsce zajmuje się Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Film do regularnej dystrybucji kinowej wejdzie 29 kwietnia, a premierze filmowej będzie także towarzyszyć wydanie polskiej wersji książki nakładem Wydawnictwa Afera.

/fot. Marta Woźniak / EC1 Łódź – Miasto Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy