Łodzianin w podróży w Muzeum Miasta Łodzi (foto)

Do 15 listopada w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę czasową pt. Łodzianin w podróży, która opowiada o tym, dlaczego, jak i dokąd wyjeżdżali mieszkańcy naszego miasta.

Pokazuje również w jaki sposób podróże łodzian wpływały na wizerunek i kulturę ich miasta przed 1939 rokiem czy jakie formy aktywności fizycznej najchętniej podejmowali.

Zwiedzający poprzez pryzmat podróży, w które wyruszali mieszkańcy Łodzi przed wybuchem II wojny światowej poznają interesujące pod względem historycznym i turystycznym miejsca na terenie województwa łódzkiego. Wystawa podzielona jest na 7 odrębnych części, które pokazują różne formy i aspekty wyjazdów poza miasto. Wśród nich znajdzie się m.in. dział poświęcony podróżom o charakterze rekreacyjnym łódzkich robotników, okolicznym letniskom, turystyce rowerowej i górskiej oraz najstarszym w naszym mieście dworcom kolejowym.

Wystawa jest opowieścią o tym dlaczego, jak, i dokąd podróżowali łodzianie. Pokazane zostaną również akcesoria podróżnicze, dokumenty podróżne i bogaty materiał ikonograficzny dotyczący wyjazdów krajowych i zagranicznych. Większość prezentowanych obiektów – zarówno dokumentów (m.in. paszporty uprawniające do opuszczenia kraju, rozkłady jazdy pociągów, bilety), materiał ikonograficzny jak i przestrzenne artefakty – nie były wcześniej wystawiane w Muzeum Miasta Łodzi. Na ekspozycji znajdzie się kilka unikatowych przedmiotów o dużej wartości historycznej – przewodniki turystyczne, saszetki na koszule, aparaty fotograficzne, kapelusz słomkowy składany w kulkę, ikona podróżna, neseser z gwiazdą Dawida, futerały podróżne na laski i parasole.

Wstęp na wystawę będzie biletowany. Bilety wstępu: 5 zł normalny/ 3 zł ulgowy, z Kartą Łodzianina: 3 zł normalny/ 1 zł ulgowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *