Łódź Young Fashion: Fashion Film Festival (foto)

Czy własne przeżycia da się wyrazić w uniwersalny i pełen humoru sposób w formie kolekcji ubioru, a następnie inspirowanego nią filmu? Projektantka Megan van Engelen udowadnia, że tak. Jej film „Het Cluster B Effect” zdobył największe uznanie jury, przynosząc młodej artystce z Holandii wygraną w tegorocznej edycji Fashion Film Festival, zrealizowanej w ramach Łódź Young Fashion.  

Tytułowy „cluster B effect” to angielski termin określający zaburzenia osobowości wiązki B, takie jak borderline czy zaburzenie narcystyczne. I właśnie to przewrotne spojrzenie na narcyzm oraz humorystyczne podejście do niełatwego tematu widoczne jest w filmie wyreżyserowanym także przez projektantkę. Tematyka filmu, warstwa wizualna i sposób narracji zachwyciły jury drugiej edycji Fashion Film Festival. Po burzliwych obradach komisja zdecydowała się przyznać nagrodę w wysokości 5 tysięcy euro Megan van Engelen z Holandii.

Opowieść o tabu i zdrowiu psychicznym w nieco absurdalny, ale i uzdrawiający sposób łączy filmową narrację z modą. Nadruki, elementy dzianinowe, kolory i faktury materiałów – wszystko to pozwala projektantce przepracować trudne aspekty własnego życia i inspirować innych.

– Poprzez modę i film staram się dotykać takich tematów jak: zdrowie psychiczne, traumy i wszelkie tabu, z którym mierzę się także w swoim życiu – mówi laureatka. – Główną bohaterką filmu jest Nagem – pełna pasji młoda kobieta, która podczas wyścigu kolarskiego traci pewność siebie, co prowadzi do frustracji i złości – wyjaśnia.

Autorka filmu w 2022 roku ukończyła HKU School of Arts na kierunku Fashion Design. Odnajduje przestrzeń artystycznej ekspresji w połączeniu sztuki ubioru i ruchomych obrazów. W swoich pracach szuka granic emocjonalnych i przekłada je na modę, a pokazując własną historię i fascynację tematem, chce tworzyć przestrzeń, w której także inni ludzie mogą poczuć się lepiej ze sobą.

W konkursowych zmaganiach projektantka pokonała czternastu innych artystów z różnych stron świata, których filmy zakwalifikowały się do finału łódzkiego konkursu.

Filmy oceniało jury w składzie: Adam Pustelnik – wiceprezydent Łodzi, dr hab. Artur Chrzanowski, prof. uczelni – Prorektor ds. kształcenia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Mikołaj Komar – fotograf, redaktor naczelny magazynu „K MAG”, Florentina Leitner – laureatka pierwszej edycji Fashion Film Festival, Maja Naskrętska – stylistka magazynu Elle, Dorota Szulc – fotografka mody, Gsus Lopez – reżyser filmów modowych, prof. dr hab. Piotr Mikucki – Dziekan Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi, Martyn Roberts – założyciel i dyrektor kreatywny Fashion Scout.

Fashion Film Festival to konkurs skierowany do młodych twórców ubioru, prezentujących swoje projekty w formacie filmowym. Taki sposób wypowiedzi artystycznej daje możliwość innego spojrzenia na autorskie kolekcje, poszerzenia grona odbiorców i jest wyjątkowym narzędziem wspierającym promocję kolekcji. Jednocześnie prowokuje do zderzenia z nowym formatem twórczości i innymi artystami, zaangażowanymi w produkcję filmu.

– W erze cyfrowej jest to ważny sposób zaprezentowania historii projektu i marki międzynarodowym odbiorcom za pośrednictwem platform internetowych. Konkursy takie jak ten są ważne, bo pozwalają wyróżniać i pokazywać talenty branży mody za pośrednictwem ekscytującego medium, jakim jest film – podkreśla Martyn Roberts, przewodniczący jury.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 60 uczestników, spośród których międzynarodowe jury wyłoniło piętnastu finalistów.

– Cieszy nas ogromne zainteresowanie konkursem i jego międzynarodowy wymiar – dodaje Maria Ostrowska, dyrektor artystyczna FFF. – Zgłoszenia nadesłano z całego świata, a w finale znaleźli się twórcy działający na co dzień w Finlandii, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Turcji czy Kenii – dodaje. 

Organizatorami Łódź Young Fashion są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym jest Miasto Łódź, partnerem wydarzenia – Łódzkie Centrum Wydarzeń, a Mecenasem Głównym – Porsche Centrum Łódź. W programie ŁYF znalazły się również dwie wystawy: „30 lat wokół Złotej Nitki”, opowiadająca historię tego najstarszego w Polsce konkursu dla młodych projektantów oraz „Costume and Contemplations”, przygotowana przez pedagogów i absolwentów Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Łódź Young Fashion, w sobotę zakończy gala konkursu „Złota Nitka”. Szczegółowe informacje znaleźć można na www.lodzyoungfashion.com.

 

Finaliści Fashion Film Festival 2022

 1. Erika Bergman – Finlandia, film „Curtain Robbers”
 2. Megan van Engelen – Holandia, film „Het Cluster B Effect”
 3. Chiron Floris – Belgia, film „Algos”
 4. Şebnem Günay – Turcja, film „La Piscine”
 5. Ira Iceberg – Wielka Brytania, film „The Girl Who Collected Memories”
 6. Marcin Kosakowski – Polska, film „That’s Hot”
 7. Shek Yen Leung – Wielka Brytania, fot. “ACT 2: A Breath Of Fresh Noise”
 8. Danylo Melnychuk – Polska, film „Freedom Within Us”
 9. Emre Pakel – Włochy, film „Versatile”
 10. Muyishime Eddy Patrick – Kenia, film „Wish Upon A Star”
 11. Marija Petraityte – Litwa, film „Distance From A Point”
 12. Daria Plaksyuk – Ukraina, film „Kyiv Modernism”
 13. Justas Vonzodas – Litwa, film „Against The Grain”
 14. Pablo Willemars – Holandia, film „Beste Reizigers”
 15. Chenshuo Xu – Wielka Brytania, film „The Ultimate Samsara”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *