To oni będą rewolucjonizować światowe wybiegi i kreować trendy przyszłości. Już za trzy tygodnie za sprawą Łódź Young Fashion Łódź stanie się stolicą młodej mody. W ogłoszonym dziś programie wydarzenia nie brakuje zrealizowanych ze światowym rozmachem pokazów w czasie finałów konkursów Złota Nitka i Fashion Film Festival czy Gali Dyplomowej Instytutu Ubioru ASP, ale też ogólnodostępnych wystaw, debat i warsztatów z udziałem osobistości rodzimej branży.

 

Szósta edycja Łódź Young Fashion – jednego z najważniejszych wydarzeń dla młodych projektantów w naszym kraju – odbędzie się w dniach 24-26 listopada, a organizowana jest przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Miasto Łódź.

– To ważne wydarzenie dla całego środowiska, dlatego nie zabraknie atmosfery czerwonych dywanów, pokazów na światowym poziomie, a w jury i na widowni zasiądą najważniejsze osoby w branży: projektanci czy dziennikarze najważniejszych modowych tytułów – zapowiada Katarzyna Wróblewska, dyrektor artystyczna Łódź Young Fashion. – Jednak głównymi bohaterami tych trzech dni będą młodzi projektanci, ich kolekcje i ich nowatorskie spojrzenie na modę – podkreśla. Stąd w programie obecność takich projektantów jak Mikołaj Żurek, laureat zeszłorocznej edycji konkursu Złota Nitka. Dlatego również do współtworzenia wydarzenia zaangażowani zostali studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

 

Konkursy, nagrody, błysk fleszy

Wydarzeniem o najdłuższej, bo blisko 30-letniej, tradycji jest konkurs „Złota Nitka” skierowany do profesjonalnych projektantów i debiutantów. Ukończone szkoły i dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie mody nie są tu tak ważne, jak świeże spojrzenie na światowe trendy i odwaga w prezentowaniu własnego stylu. W tegorocznej edycji o statuetkę Złotej Nitki oraz 30 000 złotych, ufundowane przez Miasto Łódź ubiega się piętnastu projektantów, wybranych spośród blisko stu nadesłanych zgłoszeń. Zwycięzcę poznamy 26 listopada, w Centrum Promocji Mody łódzkiej ASP, w czasie wyreżyserowanej przez Magdalenę Rozenfeld gali finałowej, którą poprowadzą Olivier Janiak i Karolina Malinowska. Oprócz finałowych pokazów konkursowych, tego dnia zobaczyć będzie można również najnowszą kolekcję Mikołaja Żurka.

Nie mniejsze emocje budzi Gala Dyplomowa Instytutu Ubioru organizowana od 1995 roku, a promująca dyplomantów Instytutu Ubioru. Przez lata wydarzenie zyskało niezwykłą oprawę – dzisiaj to wizualny spektakl w formie pokazów na najwyższym światowym poziomie, za reżyserię którego odpowiada w tym roku Adrianna Grudzińska-Pham.

W programie Łódź Young Fashion ważne miejsce zajmuje też organizowany po raz drugi Międzynarodowy Konkurs „Fashion Film Festival”. Jest on skierowany do młodych twórców ubioru, tkaniny czy biżuterii, którzy prezentują swoje projekty w formacie filmowym. Taki sposób wypowiedzi artystycznej prowokuje do zderzenia z nowym formatem twórczości i innymi artystami zaangażowanymi w produkcję filmu. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 60 uczestników z całego świata. Zwycięzca zostanie ogłoszony 25 listopada, podczas gali, którą wyreżyseruje Tomasz Armada, uznany przez amerykański magazyn Vogue za jednego z najciekawszych projektantów młodego pokolenia.

 

Modowe pokolenia, czyli wystawy ŁYF

Tegoroczna edycja Łódź Young Fashion stanie się przestrzenią dialogu wielu pokoleń polskiego świata mody za sprawą wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, dokumentującej blisko trzy dekady „Złotej Nitki” – najstarszego w Polsce konkursu dla młodych projektantów. Konkurs pozwolił zaistnieć wielu znanym dziś projektantom, wśród których wymienić można m.in. Mikołaja Żurka, Agatę Wojtkiewicz, Łukasza Jemioła, duet Paprocki&Brzozowski czy Adriana Krupę. Wystawa „30 lat wokół Złotej Nitki” w CMWŁ, której kuratorem i autorką koncepcji jest prof. Dorota Sak, zaprezentuje także najnowsze dokonania projektowe laureatów konkursu. Wernisaż wystawy odbędzie się 25 listopada.

Tego samego dnia, również w CMWŁ, otwarta zostanie wystawa „COSTUMES and CONTEMPLATION” przygotowana przez wykładowców i studentów Wydziału Projektowania Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Kuratorami tej wystawy są Renata Maldutienė, Agnetė Voverė, Magdalena Gonera oraz Michał Szulc. To pierwsze z cyklu wydarzeń przygotowywanych wspólnie przez projektantów reprezentujących różne generacje twórców związanych z wileńską uczelnią. Wśród nich są akademicy z wieloletnim doświadczeniem w branży mody. Inni dopiero rozpoczynają swoją karierę naukową, rozwijając również własne marki. Wszystkie prezentowane obiekty są kostiumami, ale w zamyśle twórców mają przede wszystkim skłaniać do refleksji na temat współczesnych problemów społecznych i kulturalnych. Wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oglądać będzie można do stycznia.

 

Warsztaty, debaty, spotkania

Tegoroczna edycja to również bogaty program warsztatów, zarówno z dziedziny szeroko pojętego biznesu modowego, jak i dziedzin typowo artystycznych. Zajęcia odbędą się w nowoczesnych przestrzeniach Akademickiego Centrum Designu, mieszczącego się w zrewitalizowanym zabytkowym budynku na Księżym Młynie. Uczniowie, studenci, ale też po prostu osoby zainteresowane proponowaną tematyką mogą dowiedzieć się więcej na temat rysunku żurnalowego czy projektowania ubioru metodą rysunkową w oparciu o inspiracje sztuką lub designem. Mogą też wziąć udział w warsztatach z kostiumu scenicznego lub warsztatach fotograficznych albo od Marcina Świderka – szefa działu mody „Elle” – dowiedzieć się, jak nawiązywać relacje z mediami, blogerami i przećwiczyć z nim sposoby przygotowywania pakietów prasowych. O najnowszych trendach – phygital future i #fashiontech, łączących w handlu doświadczenia fizyczne i cyfrowe, opowiadać będą eksperci Modivo. Zaś Martyn Roberts z Fashion Scout mówić będzie o strategiach komunikacji i wykorzystaniu filmu do promocji mody.

Z kolei wschodząca gwiazda branży – Lola Banet, wybrana fotografem roku w konkursie ELLE Style Awards 2022, poprowadzi mistrzowskie warsztaty fotograficzne przygotowane we współpracy z Mecenasem Głównym ŁYF – Porsche Centrum Łódź.

Szczególnym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie debata „Gdzie znikają polscy projektanci?”, którą poprowadzą Marcin Świderek – redaktor działu mody oraz zastępca redaktor naczelnej magazynu ELLE oraz Marta Kowalska – redaktorka prowadząca serwis elle.pl. Rozmawiać oni będą o losach polskich projektantów i o tym, co stoi na ich drodze do sukcesu.

Zaproszenia na galę finałową „Złotej Nitki” zdobyć będzie można w konkursach w kanałach społecznościowych Łódź Young Fashion. Szczegółowe informacje na temat zasad uczestnictwa w wydarzeniach towarzyszących już wkrótce dostępne będą na stronie www.lodzyoungfashion.com.

 

Organizatorami Łódź Young Fashion są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym wydarzenia jest Miasto Łódź, partnerem – Łódzkie Centrum Wydarzeń.

 

PROGRAM

24 listopada 2022 (czwartek)

10.00-13.00

Warsztaty „Rysunek żurnalowy”

Koncepcja i koordynacja: dr hab. Sylwia Romecka-Dymek

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15 

13.30-17.30

Warsztaty „Projektowanie ubioru metodą rysunkową
w oparciu o inspiracje sztuką lub designem” 

Koncepcja i koordynacja: dr hab. Sylwia Romecka-Dymek, 

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15 

10.00–15.00

„Warsztaty z kostiumu scenicznego” 

Koncepcja i koordynacja: dr hab. Izabela Stronias 

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15 

20.00-22.00

 GALA DYPLOMOWA INSTYTUTU UBIORU

ASP, Budynek Centrum Promocji Mody, I piętro, Aula

25 listopada 2022 (piątek)

9.00-17.00

„Warsztaty fotograficzne z Lolą Banet”

Masterclass we współpracy z Porsche Centrum Łódź, Mecenasem Głównym ŁYF

Studio 

10.00-13.00

Warsztaty „Projektowanie ubioru metodą rysunkową w oparciu o inspiracje sztuką lub designem” 

Koncepcja i koordynacja: dr hab. Sylwia Romecka-Dymek, prof. ASP

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15 Łódź

13.30–17.30

Warsztaty „Rysunek żurnalowy” 

Koncepcja i koordynacja: dr hab. Sylwia Romecka-Dymek, prof. ASP

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15 

10.00-15.00

„Warsztaty z kostiumu scenicznego Koncepcja i koordynacja: dr hab. Izabela Stronias

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15 

14.00-16.00

Warsztaty „Public relations w branży mody” Marcin Świderek, ELLE Polska

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15 

12.00-13.30

Warsztat ze specjalistami z branży „Visual Merchandising – magia ekspozycji produktu” 

Prelegenci: Wiktor Omen i Katarzyna Borońska

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15 

17.00-17.30

Wernisaż wystawy „30 lat wokół Złotej Nitki”

Kurator i autor koncepcji: Prof. Dorota Sak

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi,
ul. Piotrkowska 282 

17.30-18.00

Wernisaż wystawy „COSTUMES and CONTEMPLATION” 

Kuratorzy: Renata Maldutienė, Agnetė Voverė, Magdalena Gonera oraz Michał Szulc 

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi 

ul. Piotrkowska 282

20.00

 GALA FASHION FILM FESTIVAL

ASP, Budynek Centrum Promocji Mody, I piętro, Aula

26 listopada (sobota)

10.00-12.00

„Warsztaty fotograficzne z Lolą Banet”

Masterclass we współpracy z Porsche Centrum Łódź, Mecenasem Głównym ŁYF 

Studio 

11.30–14.00

„Projektowanie ubioru metodą rysunkową w oparciu o inspiracje sztuką lub designem” Koncepcja i koordynacja: dr hab. Sylwia Romecka-Dymek

Akademickim Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15 

12.00

„Gdzie znikają polscy projektanci?”

Debata ELLE Polska. Wstęp wolny 

Prowadzenie: Marcin Świderek, redaktor działu mody oraz zastępca redaktor naczelnej magazynu ELLE oraz Marta Kowalska, redaktorka prowadząca serwis elle.pl.

ASP, Budynek Centrum Nauki i Sztuki, 

Biblioteka 

14.00-15.30

„Rysunek żurnalowy” Koncepcja i koordynacja: dr hab. Sylwia Romecka-Dymek

Akademickim Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15 

10.00-15.00

„Warsztaty z kostiumu scenicznego” 

Koncepcja i koordynacja: dr hab. Izabela Stronias 

Studio fotograficzne Centrum Nauki i Sztuki ASP w Łodzi

12.00-13.30

Jak przygotować markę do współpracy z agencją modową. Współpraca między marką a agencją.

Prowadzenie: eksperci GPoland

Prelegenci: Eliza Radomska, Paweł Kalata, Olga Lemańska

Akademickim Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15 

14.00-15.00

Masterclass Fashion Films and Strategic Brand Communications

Prowadzenie:  Martyn Roberts, Fashion Scout 

Akademickim Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15 

20.00-22.00

GALA FINAŁOWA KONKURSU ZŁOTA NITKA

ASP, Budynek Centrum Promocji Mody, I piętro, Aula

14:00-15:30

Warsztaty Phygital future & #fashiontech. Każdy z nas jest klientem przyszłości 

Prowadzenie: Aleksandra Szol, dyr. E-commerce MODIVO

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
make_me_2016_przd_ulotki
Finaliści konkursu make me! 2016
Wirtualna galeria
unspecified
Stephen Kaltenbach. Indeks możliwości w Muzeum Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*