Łódź w filmach 2018 – podsumowanie

Pod względem filmowym rok 2018 był dla Łodzi bardzo udany. Zwłaszcza ostatnie tygodnie przyniosły wyjątkowo dobre wiadomości. „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego, której koproducentem jest EC1 Łódź – Miasto Kultury, zdobyła główną nagrodę European Film Awards, zwaną „europejskim Oscarem”, za najlepszy film oraz cztery inne statuetki: za reżyserię i scenariusz uhonorowany został Paweł Pawlikowski, nagroda za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą trafiła do Joanny Kulig, a za montaż do Łodzianina – Jarosława Kamińskiego. Obraz znalazł się też na „krótkiej liście” kandydatów do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego. Swoją usłaną nagrodami drogę „Zimna Wojna” rozpoczęła już w maju sukcesem w Cannes, gdzie Paweł Pawlikowski został uhonorowany Złotą Palmą za reżyserię.

W międzyczasie film wygrał 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (gdzie został nagrodzony również za montaż i dźwięk) oraz zdobył kilkadziesiąt innych nagród i wyróżnień w Europie i na świecie. Do tej pory w Polsce film obejrzało ponad 900 000 widzów.

W Gdyni nagrodzone zostały również dwa inne filmy koprodukowane przez EC1 Łódź – Miasto Kultury. „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego uhonorowane zostało statuetkami za najlepszą główną rolę kobiecą, kostiumy i scenariusz natomiast „Monument” Jagody Szelc wygrał konkurs „Inne spojrzenie”. W trakcie festiwalu wraz z innymi regionalnymi funduszami filmowymi zorganizowany został jubileuszowy koktajl dla producentów i przedstawicieli branży filmowej w 10. rocznicę powstania Regionalnych Funduszy Filmowych w Polsce. Co prawda łódzki fundusz powstał jedenaście lat temu i jest najstarszy w naszym kraju, ale skorzystaliśmy z okazji by przedłużyć nasze obchody okrągłego jubileuszu na kolejny rok. Pod koniec ubiegłego roku Łódzki Fundusz Filmowy objął przewodnictwo w sekcji Regionalnych Funduszy Filmowych zrzeszonych w Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych.

Łódź Film Commission/EC1 Łódź – Miasto Kultury w 2018 roku było partnerem festiwali filmowych: „Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty” we Wrocławiu (Polish Days), „Transatlantyk Festival” i sekcji branżowej „Lodołamacz”, „Forum Kina Europejskiego CINERGIA”, „Montaż Film Festiwal”, „Animarkt Stop Motion Forum” i Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”. Komisja zaznaczyła też swoją obecność na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Berlinale” w Berlinie, a także „Cannes Film Festival” i „The Annecy International Animation Film Festival”.

Miniony rok to także premiery filmów dofinansowanych przez Łódzki Fundusz Filmowy. Pierwszą z nich był lutowy pokaz „Pomiędzy słowami” w reżyserii Urszuli Antoniak, z Jakubem Gierszałem w roli głównej. Zdjęcia częściowo realizowane były w Łodzi, a film został nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2017 roku za zdjęcia oraz dźwięk. W czerwcu odbyła się największa tegoroczna premiera wspomnianej już „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego, a w listopadzie, podczas Forum Kina Europejskiego „CINERGIA”, miała miejsce łódzka premiera amerykańsko-polskiego fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Who Will Write Our History” w reż. Roberty Grossman. Obraz w 2019 r. trafi do szerokiej dystrybucji telewizyjnej, jednak zanim to nastąpi planowana jest światowa premiera kinowa w dn. 27 stycznia 2019 r. Ta szczególna data przypada na Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Film opowiada historię „Archiwów Ringelbluma” – dokumentów gromadzonych przez członków organizacji Oneg Szabat na terenie getta warszawskiego, szczęśliwie odnalezionych pod gruzami powojennej Warszawy. Twórcy zdecydowali się zrealizować w naszym mieście aż 15 z 17 dni zdjęciowych. W filmie zobaczymy m.in. ul. Włókienniczą, podwórka i wnętrza kamienic przy ulicach Wólczańskiej i Nawrot. Film pokazywany był na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m. in. zdobył główną nagrodę na „San Francisco Jewish Film Festival” i „Twin Cities Film Fest”, a swoją europejską premierę miał na „Festa del Cinema di Roma” w Rzymie.

W 2018 roku w ramach naboru wniosków do Łódzkiego Funduszu Filmowego nadesłanych zostało aż 39 produkcji, z których dofinansowano 11, w tym 4 projekty fabularne: „Dom Tułaczy” Mariko Sagi, „Bliscy” Grzegorza Jaroszuka, „Głupcy” Tomasza Wasilewskiego, „Monument” Jagody Szelc, 3 dokumentalne: „Diagnosis” Ewy Podgórskiej, „Martwa Natura” Sławomira Grünberga, „Dom” Karola Pałki i 4 animacje: „Insekt” Marcina Podolca, „Ole Śpij Słodko” Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego i „Praktyczny Pan” Michała Poniedzielskiego, na łączną kwotę 1 mln 260 tys. zł. Zdjęcia do części z wymienionych filmów zostały już zakończone, natomiast pozostałe będą realizowane w roku 2019. Miało to wpływ na niewielką liczbę dni zdjęciowych (73 dni zdj.) w porównaniu do lat ubiegłych. Biorąc jednak pod uwagę ilość projektów przewidzianych do realizacji w 2019 roku, w tym aż sześciu seriali telewizyjnych, ten rok zapowiada się pracowicie.

Z filmów nakręconych w Łodzi w 2018 r., przy wsparciu Łódzkiej Komisji Filmowej, należy wymienić przede wszystkim „Kuriera” Władysława Pasikowskiego (zdjęcia realizowane były m.in. w banku przy ul Roosevelta 15, w Instytucie Europejskim i w Pałacu Poznańskich), „Piłsudskiego” Michała Rosy (zdjęcia realizowane były w Parku Źródliska, na ul. Fabrycznej i w zabytkowej części szpitala w Tuszynie pod Łodzią) i „Geniuszy” Thorstena Kleina (zdjęcia realizowane były w banku przy ul. Roosevelta 15), seriale: „Wojenne dziewczyny” (m.in. Wi-Ma przy Al. Piłsudskiego 135, os. Montwiłła Mireckiego, Księży Młyn), „Komisarz Alex” i „1983” (odcinki reżyserowane przez Agnieszkę Holland i Olgę Chajdas realizowane były w Pałacu Poznańskich). W Łodzi zrealizowano też szereg teledysków i reklam telewizyjnych.

W grudniu 2018 r. zakończony został nabór projektów do tegorocznej edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego, do którego złożono 29 wniosków w trzech kategoriach: fabuła (14 projektów), animacja (7 projektów), dokument (8 projektów). Obecnie trwa ich ocena. Wyniki powinny być znane na przełomie II i III kwartału b.r. W nowym roku czekają nas też kolejne premiery koprodukowanych przez EC1 Łódź – Miasto Kultury filmów, m.in.: „Ułaskawienia” Jana Jakuba Kolskiego, „Monumentu” Jagody Szelc, „Położnej” Marii Stachurskiej, „Naszej Małej Polski” Matieja Bobrika (tytuł roboczy „Sztuka Zrozumienia”) oraz wspomnianych wcześniej: „Domu Tułaczy” Mariko Sagi, „Insekta” Marcina Podolca i ”Diagnosis” Ewy Podgórskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy