Wraz z początkiem pandemii w Polsce, sektor przemysłów kreatywnych stanął przed ogromnym wyzwaniem przetrwania w niewyobrażalnie trudnym momencie. Jednocześnie, jesteśmy świadkami niezwykłej determinacji, wytrwałości i umiejętności adaptowania się do trudnych warunków pracowników instytucji kultury i artystów w obliczu nagłego przeniesienia działalności do sieci. W związku z tym, Miasto Łódź uruchamia program „Zdrowa Kultura”, który jest rezultatem wnikliwych obserwacji oraz reakcją na dynamikę zmian, jakie zachodzą na naszych oczach w tym wyjątkowo trudnym czasie.

„Wierzę, że aktywność kulturalna, twórcza odwaga, sztuka, literatura i muzyka pomagają przetrwać jeden z najcięższych kryzysów, z którym obecnie się mierzymy. Uważam, że w mieście o tradycjach filmowych i festiwalowych, mieście, który w swoim czasie aspirowało do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury,  niezwykle ważne jest zadbanie o dalszy rozwój sektora przemysłów kreatywnych. Mam świadomość niepokojów i trosk, które targają całą branżą kulturalną – od zaplanowanych wydarzeń na rok 2020 i zawieszenia działalności programowej, po nagłą utratę przychodów.” – mówi Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Program „Zdrowa Kultura” stanowi punkt wyjścia do dyskusji o wsparciu, jakie Miasto może udzielić sektorowi kultury i opiera się na czterech filarach, których łączna wartość to 1,5 mln złotych. Pierwszym są Granty na kulturę – Łódź wspiera artystów, program Kultugranty 2.0. , program wsparcia  „karnet kultury” oraz czynsz za 1 zł dla pracowni twórczych.

Operatorem programu grantowego jest Wydział Kultury UMŁ, który na ten cel przeznaczył 0,5 miliona złotych. Wsparcie kierowane jest do organizacji pozarządowych realizujących projekty artystyczne w takich dziedzinach jak: muzyka, literatura, film, sztuki performatywne, sztuki wizualne czy taniec. Organizacje będą zobligowane do angażowania w swoje działania łódzkich artystów. Nabór do programu rozpoczyna się 20 kwietnia i trwa do 29 maja. Projekty będą mogły być realizowane do końca roku. A sama procedura naboru będzie na wyjątkowych zasadach – „Upraszczamy procedury, zwalniamy z wkładów własnych, wnioskodawca nie będzie miał też obowiązku dostarczenia rekomendacji– mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent  Łodzi, odpowiedzialna za kulturę w mieście.

Wnioski można składać za pomocą formularza zamieszczonego na stronie:  https://uml.lodz.pl/kultura/wsparcie-kultury/ . 

Kultugranty 2.0. stanowią drugi filar „Zdrowej Kultury”. To program Łódzkiego Centrum Wydarzeń, którego celem jest wsparcie działalności kulturalnej w internecie. W puli tegorocznej edycji znajduje się nawet do 1 mln złotych, przeznaczonych na realizację projektu on-line np. warsztatów, przedstawień teatralnych, webinarów, wirtualnych spacerów o charakterze kulturalnym itp. Wnioski można składać przez formularz dostępny na stronie www.lcw.lodz.pl do 24 kwietnia, a wydarzenie powinno zostać zrealizowane w terminie 1 maja – 30 sierpnia 2020. Liczba projektów nie jest ograniczona, ale wykorzystanie środków uzależnione jest od jakości merytorycznej projektów.  „Wiemy, że bez kultury i artystów zdecydowanie trudniej jest przetrwać ten kryzys, dlatego stworzyliśmy system wsparcia łódzkich artystów, fundacji i stowarzyszeń oraz kreatywnych mieszkańców Łodzi, których interesuje aktywność w kulturze.” – mówi Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń. „Obserwujemy w sieci wyjątkową kreatywność łodzian oraz niezwykłą umiejętność adaptacji do rzeczywistości. Ten program to odpowiedź na dynamiczne zmiany jakie zachodzą w uczestnictwie w kulturze w przeciągu ostatnich kilku tygodni. – dodaje.

Trzecim filarem wspierającym łódzkie instytucje kultury oraz artystów jest „karnet kultury”. Miłośnicy teatrów będą mogli kupić karnet na jesienną premierę teatralną, z odroczonym czasem realizacji. Karnet można wykorzystać na kilka sposobów –można go odstąpić, podarować wybranej osobie lub w przypadku niedopasowania planów do terminu premiery, po odstąpieniu i zablokowaniu miejsca, zakupić nowy bilet. W akcji biorą m.in.  udział: Teatr Muzyczny w Łodzi, Teatr Powszechny
oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka.

Czwarty filar to zmniejszone do kwoty 1 zł. miesięcznie czynszów za kwiecień i maj w miejskich lokalach użytkowych dla instytucji, klubów, firm i twórców związanych z kulturą. Warunkiem uzyskania takiego wsparcia jest brak zaległości czynszowych oraz w podatku od nieruchomości. Zainteresowani mogą składać wnioski do 25 kwietnia.

Prezydent Hanna Zdanowska skierowała także apel do najemców lokali i właścicieli nieruchomości, w których odbywa się działalność kulturalna. Podkreśliła, że to właśnie dzięki takim przestrzeniom Łódź postrzegana jest jako miasto przemysłów kreatywnych. „W tym trudnym czasie Państwa elastyczność pozwoli artystom i twórcom  przetrwać, a nam – odbiorcom kultury, może pomóc wyjść z kryzysu i poradzić sobie z trudną rzeczywistością. Mam poczucie, że najważniejszym słowem na dziś jest solidarność i do okazania tej solidarności Państwa wzywam.”

Cztery filary dla sektora kultury to nie jedyne wsparcie jakie oferuje Urząd Miasta Łodzi, kolejne udogodnienia dotyczą ułatwień formalnych i organizacyjnych dla już przyznanych dotacji i stypendiów. Miejskie instytucje kultury mogą skorzystać m.in. z możliwości zmiany harmonogramów w przyznawanych dotacjach celowych czy możliwości zmiany wskaźników działań statutowych uwzględnionych w planach pracy, dla organizacji pozarządowych przewidziano m.in. możliwość aneksowania już podpisanych umów oraz modyfikację złożonych ofert. Osoby, które otrzymały stypendia mogą aneksować harmonogramy i zakres działań w ramach realizowanego projektu.

Miasto deklaruje też pomoc jeśli chodzi o promocję wszystkich aktywności, które przygotowują miejskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz łódzcy twórcy. Do dyspozycji są wszystkie media społecznościowe miasta w tym m.in.: profil Łodzi, Łódzkiego Centrum Wydarzeń i profil zarządzany przez Wydział Kultury – Łódź Pełna Kultury oraz grupy powstające z myślą o promocji konkretnych działań.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Piknik Łódzkich Mam (foto)
6fluo
Fluomural na Piłsudskiego (foto)
3lipca_007
Moto Weteran Bazar – lipiec 2010 (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*