Łódź Filmowa krzyczy “Ukraina Pomagamy”

Łódź Filmowa krzyczy “Ukraina Pomagamy”. Wydarzenie charytatywne 19 marca w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Extreme Emotions i Lava Films we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Festiwalem Kamera Akcja oraz EC1 zapraszają na charytatywne wydarzenie “Ukraina Pomagamy”. W programie pokazy filmów ukraińskich, dyskusja o aktualnej sytuacji na froncie oraz możliwych formach wsparcia dla uchodźców i ukraińskich bojowników walczących o wolność. Podczas wydarzenia zaplanowana jest zbiórka publiczna na rzecz Ukraińskiej Fundacji Save Life. Come Back Alive. Wydarzenie odbędzie się 19 marca 2022 r. w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

 

Kino od lat stanowi zwierciadło rzeczywistości, buduje świadomość wokół najbardziej istotnych kwestii dla funkcjonowania świata, tworzy przestrzeń do kolektywnych emocji, wywołuje dyskusję i impuls do działania. Dziś, kiedy za wschodnią granicą, Ukraina walczy o wolność i bezpieczeństwo całej Europy, kinematografia ukraińska stanowi ważny głos, wokół którego jednoczy się Łódź filmowa. Firmy producenckie Extreme Emotions, Lava Films we współpracy z Festiwalem Kamera Akcja oraz instytucjami kultury tj. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i EC1 organizują 19 marca wydarzenie “Ukraina Pomagamy”. Organizatorzy zapraszają na pokazy filmów ukraińskich, dyskusję z ekspertami oraz zachęcają do wzięcia udziału w całodniowej zbiórce publicznej na rzecz Fundacji Save Life. Come Back Alive.

 

Popieramy rosnące sankcje gospodarcze nakładane na Rosję, głęboko wierzymy, że działania wykluczające i marginalizujące kraj agresora, nawet w obszarze kultury, to fundament sprzeciwu całego świata wobec cierpienia narodu ukraińskiego. Równie ważnym zadaniem, które stoi przed nami jest aktywne wsparcie finansowe organizacji pozarządowych w Ukrainie, które niosą bezpośrednią pomoc na miejscu. Taką organizacją jest właśnie Save Life. Come Back Alive” – podkreśla Ewa Puszczyńska (Extreme Emotion).

 

W programie filmowym wydarzenia znajdą się docenione międzynarodowo produkcje m.in.  nagrodzony w 2018 roku w Cannes “Donbas” Siergieja Łoźnicy, o życiu we wschodniej części Ukrainy, która od lat nękana jest przez separatystyczne wojska rosyjskie. “Atlantyda” w reżyserii  Valentyna Vasyanovycha to skolei apokaliptyczny obraz życia we wschodniej Ukrainie, w której codzienne funkcjonowanie opiera się na dwóch emocjach: paraliżującej traumie oraz niknącej, ale wciąż obecnej nadziei. Film otrzymał nagrodę główną w konkursie “Horyzonty” na festiwalu w Wenecji w 2019 roku. Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie także “Homeward” Narimana Alieva. Film był ukraińskim kandydatem do Oscara 2019. Opowiada o ojcu, który postanawia odnaleźć ciało zabitego, podczas wojny między Rosją a Ukrainą, syna. W ramach przeglądu widzowie zobaczą także nagrodzony na Sundance dokument “Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” w reżyserii Iryny Tsilyk, o rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie w Ukrainie, która pomimo zgiełku wojny, próbuje stworzyć bezpieczną, pełną życia i nadziei przystań. Przegląd zakończy pokaz filmu “Czerkask U311” w reżyserii Tymura Walentynowicza Yashchenki. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi przywołuje historię załogi trałowca „Czerkasy”, która w 2014 bohatersko stawia opór Rosjanom, podejmując decyzję o walce z okupantem.

 

Gdy Ukraina broni się przed rosyjską agresją każda forma solidarności i wsparcia jest bezcenna. Organizując pokazy filmowe w ramach wydarzenia “Ukraina pomagamy”, jako środowisko filmowe chcemy skierować uwagę mieszkańców Łodzi na skalę tragedii, jaka dotyka ukraińskich bojowników o wolność oraz ich rodziny. Filmy, które znalazły się w programie krzyczą do nas, pokazują dzielną Ukrainę, która już od 2014 roku jest nieustannie atakowana. Dziś my krzyczymy razem z nimi” – podkreśla Mariusz Włodarski (Lava Films).

 

Ważnym punktem wydarzenia będzie także dyskusja o formach psychologicznego wsparcia dla obywateli Ukrainy, które może okazać każdy z nas. W dyskusji weźmie udział m.in. przedstawiciel fundacji działającej na rzecz dzieci z Ukrainy oraz psycholog i psychoterapeuta. Przez cały dzień (19 marca) będzie trwać także zbiórka publiczna na rzecz Ukraińskiej Fundacji Save Life. Come Back Alive. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach “Ukraina Pomagamy” jest bezpłatny.

 

Szczegółowy harmonogram wydarzenia:

11:00 Donbas, reż. Siergiej Łoźnica, 110 min. (2018)

13:00 Atlantyda, reż. Valentyn Vasyanovych, 106 min. (2019)

15:00 Homeward, reż. Nariman Aliev, 96 min. (2019)

17:00 Dyskusja “Ukraina Pomagamy” z udziałem zaproszonych gości, 60 min.

18:15 Ziemia jest niebieska jak pomarańcza, reż. Iryna Tsilyk, 74 min. (2020)

20:00 Czerkask U311, reż. Tymur Walentynowicz Yashchenko, 102 min. (2019)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy